2024. július 20., szombat

Balesetveszélyes feljárók

Továbbra is épülnek olyan épületek, amelyek nem hozzáférhetők a fogyatékkal élők számára

Annak ellenére, hogy az elmúlt időszakban nagy előrelépések történtek, a fogyatékkal élőknek a mai napig a megkülönböztetéssel kell szembesülniük. Sajnos továbbra is épülnek olyan objektumok, amelyek építészeti hiányosságai miatt nem hozzáférhetők a mozgáskorlátozottak számára. Annak ellenére, hogy törvény született arról, hogy az épületeknek alkalmazkodniuk kell a testi fogyatékkal élők igényeihez, továbbra sem alkalmazzák azt.

Hajdu Károly, a Paraplegiások és Kvadriplegiások Egyesületének elnöke a fogyatékkal élők világnapja alkalmából szervezett ünnepségen kiemelte, hogy a szabadkai egyesületek szerencsés helyzetben vannak, mert a szabadkai önkormányzat mindent megtesz, hogy megkönnyítse a testi fogyatékkal élők, valamint az idősek mindennapjait, és magas szinten ápolja a szociális védelmet. Az előrelépések ellenére a testi fogyatékkal élők problémái folyamatosan ismétlődnek.

– Sajnos kénytelenek voltunk feljelentést írni egyes szervezetek ellen, ugyanis nem tartják be a törvényt. Továbbra is olyan épületeket építenek, illetve olyan épületek építésére kapnak engedélyt, amelyek nem hozzáférhetők a fogyatékkal élők számára. Egy évet vártunk, hogy alkalmazzák a törvényt, most már nem várhatunk tovább – emelte ki Hajdu Károly. Megtudtuk, hogy azokon az épületekben,ahová feljárókat építettek, gyakran nem vették figyelembe az előírásokat. Nem elég szélesek a feljárók, nem megfelelő a lejtő szöge, hiszen a mozgáskorlátozottak 10 fokos lejtőn tudnak biztonságosan a kerekes székekkel felgördülni. Ugyanakkor pedig nincs korlátja, és széle sincs a feljáróknak, aminek sokszor végzetes következménye lehet.

– Hálás vagyok, hogy elkészítették a parkolóhelyeket, ám nem a legmegfelelőbb módon végezték el a munkát, hiszen szélesebb helyre van szükség, hogy az autó üléséből az illető személy át tudjon ülni a kerekes székbe – hallottuk az egyesület elnökétől, aki rámutatott, hogy sajnos többen visszaélnek a helyzettel, hamis okmányok használatával fosztják meg a fogyatékkal élőket az őket illető jogoktól.

Elmondta továbbá, hogy a világválság idején sajnos azok a személyek is felmondást kapnak, akik nem élnek testi fogyatékkal. A minisztérium különböző kedvezményekkel ösztönzi a munkaadókat, hogy fogyatékkal élő személyeket alkalmazzanak.

– Sajnos ezen a téren is történtek már visszaélések. Hitegettek egy-két rokkant személyt, hogy munkahelyet kapnak, az alkalmazott bejegyzését elvégezték, akinek nem is kellett a munkára bejárnia, majd három hónap után ismét munka nélkül maradt. Ez a helyzet kivizsgálásra szorul – mutatott rá Hajdu Károly. Felhívta továbbá a gépjárművek vezetőinek figyelmét arra, hogy azokon az átkelőhelyeken, ahol nincs hangjelzés, például a körforgalomban, figyeljenek oda a vakokra és gyengén látókra. Ne száguldjanak, hanem lassítsanak le.

A fogyatékkal élők világnapján a Gerontológiai Központban arról is beszámoltak, hogy milyen eredménnyel működik az információs központ, amit a fogyatékkal élők számára nyitottak meg. Itt kaphatnak tájékoztatót arról, hogy kihez fordulhatnak az érintettek különböző helyetekben.

Nenad Ivanišević, a Gerontológiai Központ igazgatója kiemelte, hogy a fogyatékkal élők nem harcolhatnak egyedül a saját jogaiért, mindenkinek ki kell venni ebből a részét. Elmondta, számos befektetésre van még szükség, hogy minden polgár érvényesíthesse jogait. Többek között olyan buszokra van szükség, amelyeknek a padlózata le van süllyesztve, illetve a vonaton való utazást is lehetővé kell tenni a testi fogyatékkal élők számára is.