2024. július 20., szombat

Kevés az örökbefogadás

Szabadka községben a kóbor kutyák száma eléri a tízezret
Több ezer társuk Szabadka utcáin tengődik (Molnár Edvárd felvétele)

Szabadka területén, a környező településekkel együtt, becslések szerint nyolcezer kóbor állat él. Egyes vélemények szerint még ennél is több kóbor kutya van az utcákon, a számuk talán eléri a 10 ezret is. A szakvélemények szerint ezt a problémát csak a kóbor állatokat felölelő törvény módosítása enyhítené.

Számuk ugyan nem csökkenne, ha a kóbor állatokat ivartalanítani lehetne, de nem is növekedne, illetve az állatmenhelyek sem lennének ennyire túlterheltek.

Törvény nélkül azonban a kutya- és macskamenhelyek irányítói abban bízhatnak, hogy valaki örökbe fogadja egyik védencüket, vagy a kutya és macskatulajdonosok nem döntenek úgy, hogy sorsukra hagyják az állatot.

A szabadkai kutya- és macskamenhelyet összesen 15 alkalmazott irányítja. A menhelyen 24 ketrecben tartják a befogott kutyákat és macskákat.

-- Általában a polgárok jelentik, ha kóbor állatot észlelnek, a 062-551-916-os ügyfélszolgálati számon, ami a nap huszonnégy órájában elérhető. A hívás után kiszállunk a helyszínre, legyen az Szabadka központja, vagy a környező település egyike, majd begyűjtjük a kóbor kutyát, vagy a kóbor macskát. Eddig hálókkal és speciális zsinórokkal dolgoztunk, de a legújabb értesüléseink szerint kapunk olyan fegyvert, amibe altató lövedéket tölthetünk. Így nem lesz gondunk az agresszív állatokkal, ugyanis altatás után könnyebben megfoghatjuk őket – hallottuk Vladimir Mrvoštól, a szabadkai kutya- és macskamenhely vezetőjétől. Megtudtuk, hogy a menhelyre beszállított állatokat megvizsgálja az állatorvos, féregtelenítik őket, majd pedig csippel látják el az állatokat, illetve veszettség ellen is beoltják. Minden beszállított állat először karanténba kerül, ahol megfigyelik a viselkedését.

– Begyűjtjük a beteg állatokat is, de a gondunk az, hogy helyhiánnyal küszködünk, és a beteg egyedeket nem tehetjük az egészséges állatokkal egy ketrecbe. Így miután az állatorvos megvizsgálta az állatot és úgy ítéli meg, hogy további ápolásra van szüksége, akkor ő is karanténba kerül – mondta a menhely vezetője. Rámutatott, ezek után a kutyák és a macskák arra várnak, hogy örökbe fogadják őket, addig pedig a menhely alkalmazottai gondoskodnak róluk. Mivel nincs törvény, amely megszabná a kutyák és a macskák tartózkodási idejét ezeken a menhelyeken, az állatok akár évekig is ott maradhatnak a menhelyen.

– Hétfőtől csütörtökig 12 és délután 2 óra között lehetőség nyílik arra, hogy a polgárok megtekintsék a kutyákat és a macskákat a menhelyen. Összesen 340 felnőtt kutyánk van és 120 kiskutyánk, valamint 27 macskánk. Sajnos vannak agresszív állataink is, de őket teljesen külön tartjuk és nem lehet őket örökbe fogadni. A kiválasztott állat papírjait péntekre elkészítjük, és akkor már haza is viheti az új gazdi a kedvencet. Sajnos azonban az állatok örökbefogadása elég nehézkesen megy, kevesen döntenek ez mellett – mondta a menhely vezetője. Majd hozzátette, sajnos naponta több állat kerül be a menhelyre, mint aminek gazdát tudnak találni.

– A menhely már teljesen megtelt. De így is nagyon sok kóbor állat van az utcákon. Ezért a menhely bővítésén dolgozunk, ami után további kétszáz kutya befogadására nyílik majd lehetőség. A munkálatok már folyamatban vannak, aszfaltozunk, és készítjük az új ketreceket. A fűtést is be szeretnénk vezetni, hogy állatok ne fázzanak, ám a bővítéshez pénzre van szükség – emelte ki Vladimir Mrvoš, majd hozzátette: – A kóbor állatok ivartalanításáról még nem született törvény, így a szaporodás meggátolásáról is nekünk kell gondoskodnunk. Ugyanakkor pedig az elaltatásról is szükség lenne döntést hozni – mondta.

A menhely vezetőjétől megtudtuk azt is, hogy nemcsak a befogadó kapacitást növelik majd, hanem a tevékenységeiket is bővíteni szeretnék. Vagyis tervezik egy kutyakiképző részleg kiépítését is, ahol akár vakvezetőkutyák képzését is végezhetnék.