2024. július 20., szombat

Magasabb illetékek

A dokumentumok hitelesítéséért is 9,5 százalékkal kell többet fizetni

A városi képviselő-testület legutóbbi, rendkívüli ülésén hozott határozat szerint, január elsejétől 9,5 százalékkal emeltek több községi illetéket.

KÖRNYEZETVÉDELMI ILLETÉK

A környezetvédelemre és a környezetfejlesztésre szánt járulékot is emelték. Míg azok a jogi személyek és vállalkozók, akik be vannak jegyezve a gazdasági jegyzékbe, illetve azok a jogi személyek, akik a kereskedelmi bíróság jegyzékén szerepelnek eddig 6 ezer dinárt fizettek, ezek után 6570 dinárt fizetnek évente. A húsfeldolgozással, az etil-alkohol előállításával, a műtrágyagyártással, a permetszerek gyártásával, gyógyszergyártással, az építési anyagok előállításával és víztisztítással, valamint vízszolgáltatással foglalkozó vállalatok eddig évente 60 ezer dinárt, elsejétől pedig 65 700 dinárt fizetnek. A malomipari termékek előállításával, az állati takarmány előállításával, a borászattal, a fa- és fémmunkával, illetve műanyag tárgyak gyártásával foglalkozó vállalatok, az elektromos motorok előállításával, a tüzelőanyag és az üzemanyag forgalmazásával foglalkozó cégek, illetve a tömegközlekedéssel, valamint szállítással foglalkozó vállalatok a 40 ezer dinár helyett, 43 800 dinárt fizetnek. A nyomdaipari vállalatok, az újrahasznosítással, az épületek bontásával, a gépjárművek karbantartásával foglalkozó vállalatok, a vendéglátóipari létesítmények, valamint a raktározással, és a hulladék begyűjtésével foglalkozó cégek 30 ezer dinárt fizettek eddig, elsejétől 32 850 dinárt fizetnek évente környezetvédelemre, illetve környezetfejlesztésre.

KOMMUNÁLIS ILLETÉK

A helyi kommunális illetékeket is megnövelték. A város területét övezetekre osztották fel, és ettől függően az üzlethelyiségeken kihelyezett cégtáblák után 10 950, 7523, 5015, illetve 3285 dinárt kell fizetni. Azzal, hogy a magánüzletek, amelyek a zöldséges piacokon, az ócska- és nagybani piacon, valamint a közterületeken felállított létesítményekből végzik tevékenységüket, a díjszabás 70 százalékának befizetésére kötelesek. Azok a vállalkozók, akik a kézműves- és háziipari tevékenységet folytatnak, övezettől függően a megszabott illeték 10 százalékát fizetik, csakúgy, mint az oktatással, tudománnyal, testneveléssel és egészségfejlesztéssel, szociális ellátással foglalkozó intézmények is. A bankok és biztosítótársaságok, illetve az áramszolgáltató és postai szolgálat az övezetenként meghatározott illeték 500 százalékát, a vendéglátóipari létesítmények pedig 300 százalékát kötelesek fizetni.

JÁRMŰVEK UTÁNI ILLETÉKEK

Megemelkedett többek között a motoros-, a közúti járművek és a pótkocsik tartására megszabott illeték is, aminek mennyiségét tonnabírás és a motor köbcentimétereként határoztak meg. Az úszóalkalmatosságok, berendezések és objektumok használati díja 1423 dinár, a csónakok és tutajok vízen való tartásáért pedig1095 dinárt kell fizetni, azzal, hogy a sportegyesületek ennek az összegnek a 10 százalékát fizetik.

A közterületeken lévő taxiállomás használatáért évente járművenként 6570 dinárt kell fizetni.

A vízpart üzleti célú használatáért, az elfoglalt terület után 20 dinárt kell fizetni naponta, négyzetméterenként.

KÖZIGAZGATÁSI ILLETÉKEK

Megdrágultak a közigazgatási illetékek is, így a kérvények, kérelmek, javaslatok, nyilatkozatok, felhatalmazások, adásvételi szerződések után, a különböző dokumentumok hitelesítése, a fénymásolatok hitelesítése is 9,5 százalékkal többe kerül.

Megemelték a telekhasználati díjat is. A polgároknak Szabadka város területén 0,00151 dinárt fizetnek pontonként havonta, míg a jogi személyek 0,00377 dinárt.

ÜZLETHELYISÉGEK

A drágulás a város tulajdonában levő üzlethelyiségek bérleti díját sem kerülte el. Hat százalékos bérleti díjemelésre számíthatnak a bérlők, kivéve az extra zónában (a város központja) levő üzlethelyiségek bérlőit, ugyanis számukra további 10 százalékkal növelték a bérleti díjat.