2024. július 20., szombat

Kés, bot és más fegyverek

A üzletek kirablásának száma 2007 óta szinte megkétszereződött – Az elkövetők legtöbbször kiskorúak, vagy kábítószer-fogyasztók

Fegyver, vagy fegyvernek látszó tárgy? Illusztrációnkon egy gyújtó látható, ám laikus szemmel nem ismerhető fel a különbség. ( Fotó: Molnár Edvárd)

A szabadkai kereskedők elmondásai szerint szinte mindennapos jelenség a kis üzletek kirablása. Az eladók már félnek, hiszen nem mindegy szembenézni egy rablóval, aki késsel, vagy éppen fegyverrel követelőzik. A szabadkai bűnügyi rendőrség szerint ezek a rablások „idényjellegűek”. Az üzletekben a rablások általában késő ősszel és télen jelentkeznek, ugyanis az öltözék, ami eltakarja az arcukat, ilyenkor nem feltűnő. A tapasztalatok szerint az elkövetők általában kiskorúak, vagy kábítószer-fogyasztók.

Aleksandar Rajnović rendőrségi felügyelőtől, a szabadkai rendőrség általános bűntények felderítésével foglalkozó osztályának vezetőjétől megtudtuk, hogy a kis üzletek, trafikok rablása időszakos jelenség, általában ősszel és télen jellemzőek, ugyanis ilyenkor nem feltűnő a sapka és a kapucni használata, amivel eltakarhatják az arcukat az elkövetők.

– 2007-ben 36 bejelentést kaptunk, amiből 28 esetben sikerült elfognunk az elkövetőt. Valószínűleg a gazdasági helyzet hanyatlása és a munkanélküliség növekedése miatt 2008-ban már szinte megkétszereződött az esetek száma, ugyanis 62 rablást jegyeztünk fel, de ebből is 46 esetben sikerült felderítenünk az elkövetőt, illetve elkövetőket. Az idén pedig már 5 esetünk volt, amiből 2-őt felderítettünk. Összehasonlítva a szabadkai rendőrség eredményeit a környező településekkel, mondhatom, hogy mi dolgozunk a legjobb eredményekkel – hallottuk a felügyelőtől. Elmondta, hogy a rablók általában zárás előtt „végzik a munkájukat”, megvárják, hogy ne legyen más az üzletben, csak az eladó. Ilyenkor kisebb a forgalom, illetve zárás előtt több pénz van a pénztárgépben. A felhasznált fegyver, amit zsarolásra használnak változó, gyakran kést, botot, hamis fegyvert és sokszor igazi fegyvert is felhasználnak a rabláshoz. Általában egy elkövető 5–10-szer is próbálkozik, mire megfogják. Kiemelte, eddig nem volt sérülés a rablások során, de a felügyelő felhívta a figyelmet arra, hogy az eladók ne is ellenkezzenek, ne játsszák meg a hőst, ugyanis soha nem lehet tudni, hogy mi történhet. Nemrégiben ugyanis, mint megtudtuk, az egyik rabló elfogásakor az egyik rendőr sérült meg.

– A rablók gyakran azokba az üzletekbe mennek, amelyek félreeső helyen vannak, ahol rossz a megvilágítás. A zsákmány értéke változó: 2000 dinártól akár 22 ezer dinárig is halad. Sokszor cigarettát, vagy éppen mobiltelefonos feltöltő kártyát, vagy rágógumit visznek el. Volt olyan esetünk is, amikor a rabló csupán egy liter üdítőt vitt el, és amikor megtaláltunk és megkérdeztük a rablás indokait, azt mondta, hogy szomjas volt. De ilyenkor teljesen mindegy mekkora az eltulajdonított összeg, ugyanis ez a bűncselekmény rablásnak számít. Az elkövető célja világos: fegyverrel támad, hogy megszerezze a zsákmányt. A törvény pedig nagyon szigorú ilyen esetekben, ugyanis ezt a bűncselekményt 2-től 10 éves börtönnel is bünteti, illetve amennyiben kettőnél több elkövetőről van szó, szervezett bűncselekményként vizsgálja a törvény, és ilyenkor 3-tól 15 évig is terjedhet a börtönbüntetés – emelte ki Aleksandar Rajnović. Megtudtuk, az elkövetők általában férfiak, ritkán nők, ők legtöbbször csak bűntársak, és leggyakrabban kiskorúak szánják el magukat a rablásra, illetve kábítószer-élvezők. Ugyanakkor rámutatott, hogy az elkövetők személye nagyon változó, nem csak olyanok szánják el magukat a rablásra, akiknek szükségük van pénzre, hanem gazdag emberek gyermekei is, akik így szeretnének bizonyítani társaik előtt.

– Sajnos nagyon ritkán van arra lehetőségünk, hogy ujjlenyomatokat találjunk. Nem hagynak a rablók ujjlenyomatot maguk után, illetve a munkánkat is megnehezíti, ha nincs videofelvétel. Éppen ezért azt javaslom az üzlettulajdonosoknak, hogy szereljenek fel kamerákat az üzletekbe. De mindenképpen ki kell írniuk a boltban, hogy kamerával megfigyelt területről van szó, hiszen a felvételeket csak ilyenkor tudjuk felhasználni bizonyítékként. Ugyanakkor pedig jó lenne, ha zárás előtt nem lenne egyedül az eladó, ugyanis több ember jelenléte a boltban elrettenti a rablókat – emelte ki a felügyelő.