2024. július 20., szombat

Fertőzőből veszélytelenné

A szabadkai Közkórházban hat hónap alatt 26 tonna fertőző egészségügyi hulladékot sterilizáltak

Éveken keresztül került a többi hulladékkal együtt a fertőző egészségügyi hulladék is a szabadkai szeméttelepre. A probléma, ami az egész ország területén jelen van, az egészségügyi minisztérium rendelkezésére Vajdaságban több városban: Zomborban, Nagybecskereken, Zentán, Szabadkán és Újvidéken olyan központokat alakítottak ki, ahol a fertőző egészségügyi hulladékot sterilizálják.

Szabadkán tavaly júliusban kezdték meg a Közkórházban az egészségügyi hulladék sterilizálását, Vajdaságban elsőként. Hat hónap alatt mintegy 26 tonna ilyen fajta veszélyes hulladékot sikerült az egészségre veszélytelenné átalakítani, tudtuk meg Stipan Vukovićtól, a Közkórház higiéniai, fertőző osztályának, illetve az egészségügyi hulladék kezelésével foglalkozó osztályának vezetőjétől.

-- Szabadkán július 7-én kezdtük el a fertőző egészségügyi hulladék sterilizációját, azzal, hogy akkor még nem olyan mennyiségben semmisítettük meg az ilyen hulladékot, mint azt november óta végezzük. Akkor minden egészségügyi intézményt tájékoztattunk a tevékenységünkről abban a körzetben, ahol mi működünk. Voltak olyan intézmények, akik elutasítottak minket azzal az indokkal, hogy más városba szállítják az effajta hulladékot, illetve azt válaszolták, hogy nem termelnek egészségügyileg veszélyes hulladékot – mondta Stipan Vuković.

-- Természetesen értesíttettük a magánklinikákat, illetve laboratóriumokat is, akik felismerték ennek a jelentőségét, és az egészségházakkal együtt folyamatosan kapcsolódtak be ebbe a folyamatba. Mintegy 50 szerződésünk van a magán egészségházakkal. Csatlakoztak hozzánk a szociális védelemmel foglalkozó intézmények is – emelte ki Stipan Vuković, majd hozzátette: – A szolgáltatás elindítása óta, vagyis az elmúlt hat hónapban megközelítőleg 26 tonna fertőző egészségügyi hulladékot sterilizáltunk. Becsléseink szerint ebben az évben 70 tonna fertőző egészségügyi hulladékot tudunk majd az egészségre veszélytelen hulladékká átalakítani. Ez a hulladékmennyiség a mi számunkra is megdöbbentő, és felmerül a kérdés, hogy ez az elmúlt években hova került. Sajnos Szabadkán, Topolyán és Kishegyesen is a szeméttelepekre, ellenőrizetlenül – emelte ki az osztály vezetője.

Rámutatott, egészségügyi hulladéknak számít minden, ami véres lesz, vagyis a tűk, a kötszerek, kesztyűk, illetve minden, ami emberi szövettel érintkezett, vagyis a laboratóriumi vizsgálatokhoz felhasznált eszközök is. Ezek fertőző, vagy feltehetően fertőző hulladékok, amit a kórház sterilizáló részlegén sterilizálnak, ledarálnak és így kerül ki a szeméttelepre.

– A szabadkai Közkórház ebben a körzetben az egészségügyi hulladék sterilizálására megbízott központ. Ezt a tevékenységünket ki szeretnénk terjeszteni minden egészségügyi hulladékra, ugyanis a fertőző hulladék ennek csupán egy része. Például, a szerveket, illetve az eltávolított szöveteket másként kezeljük, mégpedig annak megfelelően, már évek óta, nyilvántartás mellett, kéthetente temetjük el. Addig becsomagolva tároljuk az effajta szerves hulladékot a hűtőkben. Sajnos kémiai hulladékot is termelünk, aminek megsemmisítésére még nincs lehetőségünk – tette hozzá Stipan Vuković. Megtudtuk továbbá, hogy a szabadkai Közkórház költségvetését nem bővíti különösebben ez a szolgáltatás, ugyanis a kórház köteles az állami egészségügyi intézmények számára ingyen az effajta hulladékot megsemmisíteni. Ennek a költségeit az Egészségügyi Minisztérium állja, és a hulladék legjelentősebb részét éppen a kórház és az egészségházak termelik ki.