2024. július 20., szombat

Hamarosan esti klinika

Tizenhat szabadkai orvos kapott engedélyt arra, hogy a kórházban és a magánklinikán is dolgozhasson

Február elsejétől két váltásban fogadják a betegeket a Szabadkai Közkórház minden osztályán, tudtuk meg dr. Goran Bićanintól, a kórház igazgatójától. Hamarosan megkezdi a munkáját az esti klinika is, ám először a szervezésbeli kérdéseket kell rendezniük a kórházban.

Mint megtudtuk, arra várnak, hogy a kórházi rendelők felújítását befejezze a munkálatokat kivitelező vállalat. Ez után pedig következik az árjegyzék megállapítása.

A Szabadkai Közkórház küldöttsége a napokban az Egészségügyi Minisztériumban járt, hogy az esti klinikáról, illetve egyes orvosok megosztott munkaidejéről tárgyaljon. Tizenhat szabadkai orvos adta be a kérvényét a minisztériumhoz, hogy engedélyt kapjanak arra, hogy a kórházban és magánklinikán is dolgozhassanak. Dr. Goran Bićanintól megtudtuk, hogy a minisztérium szóban jóváhagyta ezeket a kérvényeket, valószínűleg a jövő héten írásban is megkapják ezek az orvosok az engedélyt a megosztott munkavégzésre.

– A kollégák közül csupán egy orvos kérte, hogy a napi munkaidejét úgy osszák be, hogy naponta négy órát a kórházban, négy órát pedig a magánklinikán dolgozhasson, míg a többiek a munkaidejük 80 százalékát töltik majd a kórházban, 20 százalékát pedig magánrendelésben. Ez azt jelenti, hogy a kérvényt benyújtó orvosok közül 15-en 4 napot a kórházban egy napot pedig magánklinikán fogadják majd a betegeket. Ezzel a tizenhat orvossal, akik jelenleg a sebészeten, a fül-orr-gégészeten, a nőgyógyászaton, az urológián és a szemészeten dolgoznak, és a munkaidejük megosztását kérték, a minisztérium írásos jóváhagyása után, a kórház új szerződéseket ír alá. Mindenek előtt megszabott feltételeket kell teljesíteniük, vagyis tejesíteniük kell az előírt normákat, és csak utána végezhetik a munkájukat a magánszektorban. Ez az állapot csupán egy éven keresztül engedélyezett – magyarázta a kórház igazgatója, majd hozzátette: – Ami pedig a pót-munkaidőt illeti, szervezésbeli gondjaink vannak, vagyis pontosan meg kell határozni, milyen jellegű munkát kell végezniük az orvosoknak ez az idő alatt. Mindenkinek aki pót-munkaidőben szeretne dolgozni, elsősorban teljesíteni kell a megszabott normákat, majd miután meghatározzák a munkavégzés lehetőségeit, csapatokat kell összeállítani, akik meghatározzák, hogy milyen eszközökre van ilyen esetben szükség, illetve a munkavégzés helyét is meg kell jelölni. Ezért mindenekelőtt a kórház poliklinikai osztályának felújítási munkálatainak végét várjuk, ugyanis itt lesznek a rendelők. Ez a pót-munkaidő a pácienseinket annyiban érinti, hogy azoknak, akik nem szeretnének a várólistára kerülni, a késő délutáni, illetve az esti órákban, természetesen meghatározott árjegyzék mellett, lehetőségük nyílik elvégezni a vizsgálatokat – mondta.

Megtudtuk továbbá, ahhoz, hogy véghez tudják vinni a kórház működésének racionalizációját, még tavaly elkezdték az osztályokon folyó munka analízisét. De mivel a kapott adatok nem voltak elég részletesek, január elsejétől már nem csak az osztályokat elemzik, hanem az orvosok teljesítményét is figyelembe veszik, hiszen az igazgató elmondásai szerint az orvosok munkavégzése között különbségek figyelhetők meg. Az új rendszer szerint pedig, amit a jövőben szeretnének bevezetni, az orvosok a munkavégzés után kapnák a fizetésüket. Vagyis például pontértékkel jelzik a műtét nehézségi fogát és a megvizsgált páciensek számát is figyelembe veszik.

– Amikor az egészségügyi háló racionalizációját végezték a szabadkai kórházban 820-ról 670-re csökkentették a kórházi ágyak számát, hogy a kórház kihasználtságát megnöveljék. De a nyilvántartás szintjét is növelnünk kell. A múlt évben ezt sikerült megvalósítanunk a szolgáltatások és az elvégzett vizsgálatokon keresztül, ám számos területen még akad munka. Egy információs rendszerre lenne szükségünk, hogy a kórház munkája áttekinthetőbbé váljon – emelte ki az igazgató, majd hozzáfűzte: – Tavaly a szabadkai kórházban 23 500 beteget kezeltünk, illetve 11 600 páciensen végeztünk el sebészeti beavatkozást. Vajdaság területén a legtöbb sebészeti beavatkozást nálunk végezték el. Arra törekszünk, hogy a műszaki felszerelések bővítésével új szolgáltatásokat tegyünk lehetővé, és ezzel megemeljük az ellátás színvonalát is – hallottuk dr. Goran Bićanintól.