2024. július 20., szombat

Új állomás nyílik Palicson és Bajmokon

A szabadkai tűzoltóegységnél több mint 100 tűzoltóra lenne szükség
A szabadkai tűzoltóegység, amely a szabadkai, a topolyai, a kishegyesi és a bácskossuthfalvi állomással fedi le az észak-bácskai körzetet, emberhiányban szenved. Ugyanakkor a felszerelésükre is ráférne a folyamatos felújítás. A szakemberek a szolgálat átszervezését várják, illetve további két állomás beindítását tervezik: Palicson és Bajmokon.

– Akkor fogjuk működésbe léptetni ezt a két állomást, ha lesz elég emberünk, illetve amikor sikerül megegyezést kötnünk a bajmoki Önkéntes Tűzoltók Társaságával, valamint, ha sikerül megegyeznünk a szabadkai önkormányzattal egy kisebb épület felépítéséről Palicson. A tárgyalásokat már megkezdtük, ugyanis a tűzoltóegységnek van egy telke, amit el szeretnénk cserélni egy olyan telekért, ami az önkormányzat kezében van. Palicson a kiépített épület az önkormányzat tulajdonában maradna. Szükség van a turisztikai központ biztonságának védelmére, ugyanis Palics erdőkkel van körülvéve és ugyanakkor itt halad az autóút is, ahol szintén interveniálni tudnánk szükség esetén – hallottuk Siniša Kovačevićtől, a szabadkai tűzoltóegység parancsnokától. Kiemelte, hogy a horgosi, a bajmoki és a kelebiai határátkelőn keresztül nagyon sok ember és sokféle áru halad át, így a veszélyes anyagok szállítása is itt történik, illetve az áru a vámövezetben több napig is a város területén marad. A vasúton is több alkalommal szállítanak veszélyes anyagokat. A vasúti veszteglő pedig a Naftagas tározója mellett van.

– Jelenleg a tűzoltóegységnek 100 tűzoltóra lenne szüksége, ám 64-en vagyunk, akik közül 36-an a szabadkai állomáson dolgoznak. Négy váltásban dolgozunk 8-8 emberrel, egy olyan városban, ahol a tűzbiztonság nagyon le van terhelve, hiszen a tranzit mellett az ipar is veszélyforrás. A város 1007 négyzetkilométer területen fekszik, 60 kilométer hosszú és átlagosan 4,5 kilométer széles erdősávja van, ami egyrészt a Magyar Köztársasággal határos, másrészt pedig lakott terület, vagy mezőgazdasági földterületek közelében van. Nagyon kevés emberünk van, általában 6 ember áll készenlétben, hogy tűzesetkor kiszálljon a helyszínre. De megtörténik, hogy egyszerre több tűzesetünk is van. Ilyenkor a többieket is riasztjuk – emelte ki a parancsnok, majd hozzátette: – Az európai elvárásokat figyelembe véve még a száz ember is kevés lenne, ugyanis ezek a követelmények szerint ezer emberre egy tűzoltó szükséges. Nálunk pedig gyakorlatilag ennek csupán egyharmada van. A szolgálat átszervezését várjuk, ami elvárásaink szerint hamarosan be is következik és több fiatal tűzoltóval tudunk dolgozni majd. Jelenleg a tűzoltóink átlag életkora 40 év és mintegy 17–18 év munkatapasztalattal rendelkeznek, de fiatal munkaerőre lenne szükségünk, hogy időben elkezdjük a képzésüket és ne legyen szakadás Szabadka tűzbiztonságát illetően. Hogy valakiből jó és önálló tűzoltó legyen 3–5 éves munkatapasztalattal kell rendelkeznie – mondta. Rámutatott, hogy ebben az időben, amikor nagyon nagy a munkanélküliség, népszerű tűzoltónak lenni. Hogy nem tudnak új embereket felvenni, annak köszönhető, hogy már évek óta várják a szolgálat átszervezését. Jelenleg az egy tűzoltóra szánt összeget a Pénzügyminisztérium határozza meg, és tulajdonképpen a meghatározott keret teszi lehetetlenné az alkalmazottak számának bővítését. A tűzoltószolgálat átszervezése pedig számos törvény módosítását illetve önkormányzati határozat módosítását is magával vonja. Ekkor definiálnák pontosan, hogy a szolgálat támogatása kinek a hatáskörébe tartozik.

– Ki kell emelnem, hogy a tűzoltószolgálat fenntartása nem olcsó, az európai elvárások szerint egy tűzoltó, felszereléssel és biztosítással együtt 10 ezer euróba kerül évente, de a biztonságos felszerelésre szükség van, hogy megvédjük tűzoltóinkat, és ezáltal a polgárokat is – tette hozzá a parancsnok.

Az elmúlt időszakban a szabadkai tűzoltóegység új felszerelést kapott, így egy magas víznyomású tűzoltó autót, egy kísérő autót, amely nagyobb mennyiségű vizet és habot tud tárolni, a múlt év végén vásároltak egy vágó eszközt, amivel a közlekedési baleseteknél tudnak segítséget nyújtani a gépjárművek szétfeszítésénél.

– A régi szerkezetünket még 1982-ben vásároltuk. Gyakran használtuk, elnyűtt már, így az új szerkezettel hatékonyabbak lehetünk a segítségnyújtásnál. De a régi eszközünket is használjuk még, Kishegyesre vittük át, ugyanis a szabadkai állomás nyújt segítséget az effajta beavatkozások 75 százalékánál. Természetesen ezek a felszerelések nem elegendők. A járműveink és más felszerelésünk átlag életkora, még ezekkel az új járművekkel és szerkezetekkel együtt is 25 év – mondta Siniša Kovačević. Megtudtuk, hogy az elmúlt 15 évben a szabadkai tűzoltóegység intervencióinak száma 650 és 750 között mozgott évente. 2007-ben, a magas hőmérsékletek miatt májustól októberig szálltak ki a legtöbbször a helyszínre, 893 alkalommal avatkoztak be a tűzoltók. 2008-ban 891 alkalommal kellett a tűzoltóknak beavatkozniuk, azzal, hogy a tűzesetek nem egy időszakra koncentrálódtak, hanem egész évben folyamatosan adtak munkát a tűzoltóknak, idén január elsejétől február közepéig 96 alkalommal kellett a helyszínre kiszállniuk, amit a szakemberek átlagosnak becsülnek. Legtöbb alkalommal akkor kellett közbelépniük, amikor fennállt a gázkrízis, ugyanis a polgárok másfajta fűtésre tértek át, de nem ellenőrizték le a kazánok, a kémények, illetve az elektromos hálózat állapotát.