2024. július 20., szombat

Több mint 50 év után

Megkezdték a kisbajmoki egészségház építését
Az egészségház alapkövét dr. Csengeri Attila és Saša Vučinić polgármester helyezte el


Kisbajmokban tegnap megkezdték az egészségház építési munkálatait. Mint az az ünnepélyes alapkőletételnél elhangzott, erre az egészségházra a polgárok már több, mint ötven éve várnak. Az építési munkálatok költségeit a tartományi egészségügyi titkárság állja.

– Történelmi pillanat ez a polgárok számára, hiszen ma éppen ötvenöt éve annak, hogy ígéretet kaptunk és két éve, hogy elkezdtük az egészségház projektumának megvalósítását. Ma pedig megkezdhetjük a munkálatokat is, ami a terv szerint július elsejéig befejeződik – hallottuk Darko Anteljtől, a kisbajmoki helyi közösség elnökétől, majd hozzátette: – A munkálatok 8 millió dinárba kerülnek, amit a tartományi egészségügyi titkárság finanszíroz majd. Kisbajmoknak mintegy nyolcezer lakosa van, de a környező helyi közösségek is igénybe veszik majd az egészségházat, vagyis mintegy tizenkétezer ember látogatja majd. Két általános orvos fog ott dolgozni, orvosi ellátás lesz minden nap – mondta.

Az alapkő letételre dr. Csengeri Attila, tartományi egészségügyi titkár is ellátogatott.

– Mivel ezekben az időkben minden dinár számít, így nem volt könnyű a költségvetésből elkülöníteni ennyi pénzt. Ugyanakkor ki kell emelnem, hogy a pénz előteremtése mellett elismerés illeti a helyi közösség aktivistáit is, akik felismerték, hogy a helyi közösségnek szüksége van egy egészségházra – emelte ki dr. Csengeri Attila, majd hozzátette: – Az új egészségügyi törvény szerint az egészségházak a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartoznak, vagyis a beruházások is az ő feladatuk kell, hogy legyen. Ellenben több önkormányzat olyan anyagi nehézségekkel küzd, hogy nem tud elegendő eszközt fordítani az egészségházak felújítására. Így mivel a tartományi titkárság felelősséget érez az egészségügyi rendszer működéséért, neki is be kell fektetni a munkálatokba. Ami Szabadkát illeti, az elmúlt években jelentős európai uniós pénzösszegeket fordítottak az egészségházak felújításába, ezért én úgy gondolom, hogy per pillanat további nagyobb beruházásra nincs szükség. Ami évek óta problémát jelent, az a mentőállomás helyzete. Úgy gondolom, hogy bár felújították és lakhatóvá tették, mégis a jövőben mindképpen gondolkodni kell egy új mentőállomás felépítéséről – mondta.