2024. július 20., szombat

Egyre többen igénylik a házi ápolást

A Gerontológiai Központ tavaly mintegy 18 ezer adag ebédet osztott ki – Árulni fogják a munkaterápián készült tárgyakat
A szabadkai Gerontológiai Központ a tavalyi év folyamán összesen 18 ezer adag ebédet osztott ki a szolgáltatásukat igénylők között. Míg az ápolásra és a gondozásra fordított óraszám is mintegy 10 ezer órával növekedett két év alatt. Mindkét szolgáltatást, valamint a házi gondozást is egyre több idős, illetve gondozásra rászoruló ember igényli. Ezért az intézmény további fejlesztéseket tervez, hogy minél több rászoruló személynek tudjanak segítséget nyújtani.

– Az ebéd árát már évek óta nem változtattuk, továbbra is 100 dinárba kerül. De ha figyelembe vesszük, hogy 2006-ban 13 ezer adag ebédet készítettünk, látszik, hogy egyre többen igénylik a házi ápolást, másrészről pedig arra is rámutat, hogy a nyugdíjasaink mennyire szegények. Nagyon sok nyugdíjas számára ez az egyetlen lehetőség, hogy főtt ételt egyen. Várhatóan idén meghaladjuk a húszezer egytálétel adagot – emelte ki Nenad Ivanišević, a Gerontológiai Központ igazgatója, majd hozzátette: – Magyarországi mintára szeretnénk előrelépéseket tenni, de sajnos amíg külföldön az állam nagyobb támogatást ad azoknak az intézményeknek, amelyek nagyobb számú felhasználói körrel rendelkeznek, nálunk nem veszik figyelembe, hányan veszik igénybe szolgáltatásainkat. Tavaly óta mi már több mint ötezer emberről gondoskodunk – mondta.

Az igazgatótól megtudtuk, hogy ebben az évben további projektumok elindítását tervezik, annak ellenére, hogy a gazdasági válság okozta kisebb költségvetés miatt jelentősen kisebb pénzösszeggel tudnak majd gazdálkodni.

– Az egyik kisebb projektumunk szerint a város főterén, várhatóan március 28-án, fogjuk bemutatni intézményünk szolgáltatásait. Alkalmazottaink és szolgáltatásaink felhasználói is tájékoztatják majd az érdeklődőket intézményünk munkájáról. A munkánkról való tájékoztatás azért fontos, mert annak ellenére, hogy Szabadkán fejlett a szociális kultúra, mégis nagyon sokan nem tudják, hogy az intézményünk mivel foglalkozik, illetve gyakran a hozzátartozóknak lelkiismeret-furdalásuk van, amikor családtagjukat nálunk helyezik el. Rá szeretnénk mutatni, hogy nem szégyen elhelyezni a hozzátartozót nálunk, ez egy olyan megoldás, amikor az idős ember is méltóságteljesen töltheti el hátralevő éveit, míg a családtagok is szabadabban élhetnek – mondta az igazgató. Megtudtuk, hogy az intézmény elhelyezési lehetőségei 95 százalékban ki vannak használva. Az elmúlt hat évben a polgárok a drágább szálláshelyek után érdeklődnek, valamint a lelki betegségben szenvedők számára kialakított szolgáltatás iránt.

– A napokban írtuk alá a tartományi szociális ügyi titkársággal a Gerontológiai Központ ebédlője felújításának támogatásáról és az új bútorok megvásárlásáról szóló szerződést. Ugyanakkor pedig a város központjában fel szeretnénk újítani egy helyiséget, ahol a munkaterápiával foglalkozó intézményekkel együtt, vagyis a Žarko Zrenjanin Gyógypedagógiai Intézet, valamint a Siketek és Nagyothallók Intézményével közösen áruljuk gondozottaink kézimunkáit. Ebből nem szeretnénk hasznot húzni, a bevételt a munkaterápia fejlesztésére fordítanánk. Illetve egy új honlapot is ki szeretnénk dolgozni, ahol szintén vásárolni lehet majd a munkaterápián készült tárgyakból – tudtuk meg.

Az intézmény hatodik emeletén a nővérszobát meg szeretnék szüntetni, helyette pedig pultos megoldást alakítanának ki, hogy a gondozást igénylő személyek, hozzátartozóik és az ápolók között közvetlenebb legyen a kapcsolat. Illetve az itt folyó munkát digitalizálni szeretnék, aminek a célja az, hogy bármelyik pillanatban figyelemmel tudják követni, hogy a gondozásra rászoruló személy milyen ellátást kapott.