2024. július 20., szombat

A zöld, kellemetlen szagú massza

A Közegészségügyi Intézet megállapította: vágott fű – Palics–Ludas: a tó vize fürdésre alkalmas

A Palicsi-tó vizének felszínén napokig sűrű zöld massza lebegett, ami kellemetlen szagot árasztott. Erre a jelenségre Rajko Vukojević, az Eko-Raj Kft. tulajdonosa, aki Palicson éttermet működtet a hajón, hívta fel a figyelmet a napokban. Az észrevételeit még június 19-én jelezte, így mgr. Csordás Róbert környezetvédelmi felügyelő és a szabadkai Közegészségügyi Intézet szakmunkatársai miután kimentek a helyszínre, mintát vettek a zöld masszából.

Mgr. Csordás Róberttől megtudtuk, hogy június 23-án, miután a helyszínre érkeztek, jegyzőkönyvet készítettek a látottakról. A hajótól a meteorológiai állomás irányába a part mentén, mintegy 80 méter hosszan, vagyis megközelítőleg 100 négyzetméter területen húzódott egy, kellemetlen szagot árasztó, zöld, összefüggő massza. Ebből a Közegészségügyi Intézet szakemberei mintát vettek, aminek vizsgálati eredményeit a napokban küldte el a környezetvédelmi felügyelőségre. A jelentés szerint a szennyezés a levágott pázsitfűtől származik.

– A környezetvédelmi felügyelőség hatáskörébe csak a szennyvíztisztítóból a tóba áramló víz minősége tartozik, míg a tó vizének minősége a köztársasági vízügyi felügyelőség hatáskörébe tartozik. Számomra az volt a fontos, hogy fényt derítsünk arra, hogy ezt az idegen anyagot valaki a tó vizébe dobta – emelte ki mgr. Csordás Róbert.

ALGA ÉS HÍNÁR

A Palics–Ludas Közvállalat szerkesztőségünkbe tegnap eljuttatott közleményükben felhívja a figyelmet arra, hogy a Palicsi-tóba már 33 éve ömlik a város szennyvize. Ezek a szerves anyagok tápanyagként szolgálnak azoknak az élőlényeknek (algák, vízalatti növények), amelyek a vízben fejlődnek. Rámutattak arra is, hogy a szél is jelentős mennyiségű szerves anyagot szállít a tó környékén levő szántóföldekről, illetve az emésztőgödrök és a mezőgazdasági munkálatokhoz felhasznált műtrágya és vegyszerek is merőben befolyásolják a víz minőségét. Az elmúlt napok magas hőmérséklete hozzájárult az algák és hínár fejlődéséhez, illetve elszaporodásához. Az erős szél, az evezős és vitorlázó verseny, illetve a horgászok, mind hozzájárultak ahhoz, hogy a hínártörmelékeket a szél a tó egyik feléből a másikba sodorja. Míg az elszaporodott algák a bomlás során kellemetlen (záptojás szagára emlékeztető) szagot árasztottak. A Palics–Ludas szakszolgálata azonban mindent megtesz, hogy a tó vizének minőségét javítsa. A közleményben felhívták a figyelmet arra, hogy rendszeres bakteorológiai vizsgálatot végeznek, ugyanis így viselnek gondot a fürdőzők egészségéről. Mint kiemelték, a tó vize fürdésre alkalmas.