2024. július 18., csütörtök

Nem teljesítették a feltételeket

A November 29 vállalat sorsa ismét kérdésessé vált

A November 29 adásvételi szerződését felbontották, mivel az új tulajdonosok nem teljesítették a szerződésben foglaltakat. A Gumel, az Agriacoop és a TPU Company vállalatokból álló konzorcium még április 4-én írta alá a szabadkai November 29 Húsfeldolgozó Üzemre vonatkozó adásvételi szerződést. Az üzem tőkéjének 96 százalékát 102 ezer euróért vásárolták meg, melyet a konzorcium ki is fizetett.

Hugyi István, a szabadkai Független Szakszervezet alelnöke elmondta, hogy igen bonyolult helyzet állt elő, mivel a konzorcium nemcsak aláírta, de ki is fizette az üzem árát, viszont június 24-ig sem tudott banki garanciát biztosítani egy 3,5 millió eurós befektetésre, amire az aláírt szerződés kötelezte, így a Privatizációs Ügynökség, amely lebonyolította az árverést, felbontotta a konzorciummal való szerződést. A szakszervezet arra törekszik, hogy mielőbb találkozzon az ügynökség vezetőségével, hogy tisztázzák a helyzetet és megállapítsák, milyen jogi keretei vannak a privatizáció esetleges folytatásának. Amíg az ügynökség nem semmisíti meg hivatalosan a tendert, addig nem írhatnak ki újabbat, és a mostanit sem engedhetik át az árverés második érdekelt jelöltjének, hiszen az árverésen nyertes konzorcium kifizette a mintegy 102 ezer eurót. Felhívta a figyelmet, abban az esetben, ha nem írnak ki több tendert, a November 29 vállalatban megindul a csődeljárás.

– Az emberek elégedetlenek a helyezettel és félnek, hogy elveszítik a munkahelyüket. Most az a legfontosabb, hogy konkretizáljuk a helyzetet, megtudjuk, milyen lehetőségeink vannak, és hivatalosan is megszülessen a döntés. Azután pedig folytatni kell a privatizációt, valamilyen módon újabb vevőt kell találni, de az is egy megoldás lehet, hogy a vállalat tőkéjét részvényalappá alakítják. A csődeljárásra csak végső esetben kerülhet sor. Információim szerint Gulyás Oldal Péter már nincs a konzorcium élén, a többiek viszont nem vették fel velünk a kapcsolatot. Ha az húzódik meg a háttérben, hogy ők a konzorciumon belüli nem tudtak megegyezésre jutni, sajnos annak is mi isszuk meg a levét. Reméljük mielőbb megoldódik a helyzet – mondta a szakszervezet alelnöke.

Az üzem néhány alkalmazottja is megjelent a tegnapi sajtótájékoztatón, kiemelték, értetlenül állanak a kialakult helyzet előtt. Elégedetlenségüket fejezték ki a vállalat vezetőségével szemben. Szerintük annak ellenére, hogy a vállalat adóssága nagyjából megegyezik annak értékével, és mintegy 1,7 millió eurós tartozása van jelenlegi és volt dolgozója felé, befektetés által újra erős üzemmé fejlődhetnének, és szállíthatnának az európai piacra is. Éppen ezért érthetetlen, miért nem áll ki senki a húsfeldolgozó megmaradása mellett.

A történtekről meg szerettük volna kérdezni Gulyás Oldal Pétert, a konzorcium vezetőjét, de nem sikerült őt elérnünk.