2024. július 19., péntek

Lesz új tulajdonos (?)

A Bratstvo Vagongyár helyzetének megoldásáról tárgyaltak tegnap

A Bratstvo Vagongyár alkalmazottai, az Önálló Szakszervezet képviselői, valamint a polgármester tegnap tárgyalásokat folytatott a vagongyár többségi tulajdonosával arról, hogyan tudnának megoldást találni a vállalat és a munkások problémáira. Mint azt a tárgyalás végén megtudtuk, a megbeszéléseket holnap folytatják, amikor már az ígéretek szerint bemutatkozik a gyár lehetséges új tulajdonosa is.

Piuković Markótól, az Önálló Szakszervezet végrehajtó tanácsának elnökétől megtudtuk, hogy a tegnapi megbeszélést a sztrájkbizottság kezdeményezésére szervezték meg, amelyen a többségi tulajdonosnak konkrét megoldásokkal kellett volna előállnia.

– A többségi tulajdonos ezúttal is kijelentette, nincs pénze, hogy az elmaradt béreket kifizesse, szüksége van a bankok segítségére. Azt kérte, hogy kezdjünk el dolgozni, ugyanis ő csak így tud további szerződéseket aláírni. Egy megrendelő számára 80 vagonkocsit újíthatnánk fel, de mivel a sztrájk folyamatban van, nem tudja a tulajdonos vele aláírni a szerződést – hallottuk Piuković Markótól, majd hozzátette: – Mi nyitottak vagyunk minden megállapodásra, ami a Bratstvo és a munkások jövőjét tudja biztosítani. A többségi tulajdonos azt mondta, hogy van érdeklődő, aki megvenné a gyárat. Vele és a többségi tulajdonossal csütörtökön találkozunk. Olyan szerződéseket hoznak, amelyek lehetővé tennék a vagongyárban a termelés megindulását – mondta. Rámutatott, hogy kifizetések nélkül a sztrájkbizottság nem fogja a munkásokat arra kérni, hogy munkába álljanak.

– A mai megbeszélésen közöltem a többségi tulajdonossal, azzal, hogy lesz új tulajdonosa a vállalatnak, nem nyugtat meg minket, továbbra is azt hisszük, hogy játékról van szó. Mégis megvárom a csütörtököt, hátha végre rácáfol a gyanúmra – emelte ki Marko Skenderović, a sztrájkbizottság elnöke, majd hozzátette: – A többségi tulajdonos minden egyes kudarcért a munkásokat hibáztatja, ugyanis azt állítja, hogy a nagyobb megrendelésekre azért nem tudott szerződéseket aláírni, mert minden alkalommal tüntettünk. Holott ő nem tartotta be egy alkalommal sem azt, amiben megegyeztünk – mondta. Marko Skenderović kiemelte, nagyon szeretné, ha valaki megvenné a gyárat és megkezdődhetne a termelés. Rámutatott, támogatni fogják az új tulajdonost, de csak abban az esetben, ha tiszteletben tartja az alkalmazottak jogait.