2024. július 17., szerda

Zsinagógába szombatonként

A szabadkai épületet az elmúlt fél évben több mint ötezren látták –Megajándékozták az 5555. látogatót

Mintegy ezerötszáz turista járt fél év alatt a szabadkai zsinagóga épületében (Fotó: Molnár Edvárd)

A zsidó hitközség engedélyével és támogatásával immár harmadik éve zajlik időről időre program a szabadkai Zsinagógában. Tavaly egész évben 5200 látogatója volt az épületnek, az azt megelőző évben pedig mindössze csak pár száz. Az idén alig néhány hónap alatt 5400 látogatóval számolhattak, a hétvégén pedig a szerencsés 5555. látogatót meg is ajándékozták. Azt, hogy hogyan nyílt meg a „romtemplom” ismét a közönség előtt, s milyen programokra számíthatnak a szabadkaiak az idén, Negyela László Márk, a Zsinagóga.com műhely koordinátora, az Adveniat Regnum TUUM Egyesület elnöke mondta el lapunknak.

– Annak köszönhető, hogy az idei évben már júliusban elértük az 5555-ös látogatói számot, hogy márciustól szombatonként 10 és 14 óra között nyitva van a zsinagóga, bárki betérhet. A tervek szerint novemberig ez minden szombaton lehetséges lesz. Kiépült az a rendszer, amellyel tavaly még csak próbálkoztunk, mégpedig a Zsinagóga.com honlap, illetve a Sinagoga.rs honlap, és hírünk ment a világban. Bárki bejöhet, száz dinárért, 300 forintért vagy egy euróért. Ezért minden esetben vezetés is jár, ha csoportok érkeznek, ha pedig egyéni látogatóról van szó, akkor egy kisfilmet nézhet meg, magyar, illetve szerb nyelven, amelyből tulajdonképpen megtudja a zsinagóga történetét, a fontos momentumokat. Tartományi támogatásból az idén ideiglenesen toaletteket újítottunk fel, amelyek még a nyolcvanas években készültek Ristić színházának, tehát nem műemlékvédelmi jellegűek. Most emberi körülmények között tudjuk fogadni a látogatókat. Nagyon jó együttműködésünk van a Városi Múzeummal, látogatókat cserélünk, s az sem mellékes, hogy az idén jubileumokat ülünk, hiszen a városháza 100, a zsinagóga pedig 110 éve épült.

– Komoly adminisztráció folyik, többfajta belépőjegyet osztunk. Van VIP-belépőnk is, illetve van egy úgynevezett programbelépő, amilyet például a Múzeumok Éjszakáján osztottunk. Háromezren voltak a Múzeumok Éjszakáján, mintegy 1500 turista járt az épületben, illetve mintegy 500-an, akik kisebb rendezvények keretében látogattak el a Zsinagógába. A legtöbb turista Magyarországról, Horvátországból érkezik – mondta Negyela.

A szabadkai Jakab és Komor téri zsinagóga augusztus 4-én fogadta a 2012. év 5555-dik látogatóját. A látogató hölgy Budapestről, egy turistacsoporttal érkezett Szabadkára. A rendhagyó vezetésen Halbrohr Tamás, a szabadkai zsidó hitközség elnöke ajándékcsomagot nyújtott át, a borra és bárheszre áldást mondott, és rövid, szombati tanítást is tartott.

A zsinagógát hasznosító Zsinagóga.com műhely és a szabadkai zsidó hitközség azért választotta az 5555-dik látogatót, mert ezzel a rendhagyó számmal is tisztelegni kíván a rendhagyónak számító szecessziós épület előtt.

Az idén házi koncerteket terveznek, szabadkai művészek bevonásával, kalapozós módszerrel, most keresik a közös időpontot.

– Szeretnénk egy kulturális központot létrehozni. A kalapozással nem a nagy felújításba gyűjtenénk pénzt, hanem állagmegóvásra, ami nem takar mást, mint hogy a betört ablakokat pótoljuk, a repedéseket az ajtókon betömjük, égőket cserélünk, takarítót biztosítunk – magyarázta a TUUM elnöke.

Októberben kulturális zarándoklat érkezik Szabadkára a Határtalan program keretében. A múlt évben Kárpátalján jártak, az idén pedig Szabadkára, illetve Zentára érkeznek. Ez valóban egy kulturális, nem pedig vallási zarándoklat. Szabadkával, a szecesszióval ismerkednek, ők pedig a zsidó kultúrát ismertetik. Lesznek előadók, s október elején a zsinagóga udvarát és környékét ellepi majd ez a rendezvény.

– A múlt évben kizárólag a Zsinagóga.com műhely szervezte ezeket a rendezvényeket, az idén pedig komolyan részt vállal ebben a zsidó hitközség is. Van egy szakmai felügyelet, nem a semmi közepén lógunk, hanem hitközségi megbízottként dolgozunk. Ez azért fontos, mert amikor a majdani tevékenységről gondolkozunk, akkor lesz egy alapintézet, amely ezt az egészet kezelni fogja. Eddig az a politika ment az épület felújításánál, hogy felújítjuk az épületet, és kitaláljuk, hogy mi legyen benne. Látjuk, hogy ez nem működik. Minél több tartalmat kell bevinni, s nekem az a véleményem, hogy ezekre a tartalmakra hivatkozva, ezek miatt kell felújítani a zsinagóga épületét. Nem kell elfelejteni, hogy nem egy mai épületről van szó, s oda kell figyelni, hogy eszmeileg mi mindent tud befogadni a ház. Ki kell puhatolni, hogy mit tud. Az én magánvéleményem az, hogy nem szabad egy tevékenységi körre korlátozódni. A mai világban ez már megengedhetetlen.