2024. július 17., szerda

Forradalmi hangulat Szabadkán

Több mint száz elégedetlen szabadkai polgár tiltakozott a tervbizottság nyilvános ülésén az általános rendezési terv meghozatala ellen – Több mint ezer házat ítélne bontásra a város
Nebojša Janjić (háttal) arra próbálja rávenni az egyik felszólalót, hagyja el a termet. – Jogom van itt lenni, én adófizető polgár vagyok – mondta a férfi, akinek bátorságát hangos taps, üdvrivalgás kísérte. (Fotók: Molnár Edvárd) Több mint száz elégedetlen szabadkai polgár jelent meg kedden a szabadkai városházán, ahol a tervbizottság nyilvános ülésén a város központját érintő általános rendezési terv volt napirenden. A terv ugyanis a város szűkebb-tágabb központjában több mint ezer házat lebontásra ítél, s helyette négyemeletes lakóházak építését irányozza elő.

A tervbizottság elnöke, Nebojša Janjić az ülés kezdetén alig jutott szóhoz, a polgárok ugyanis felháborodtak azon, hogy be sem mutatkozott. Később az okozott felháborodást, hogy a jelenlevők nem kapnak választ a kérdéseikre. Az elnök végül sokadszori felszólításra kérte csak meg a tervbizottság tagjait, álljanak fel, ők ugyanis a polgárok között ültek. Az ülés közben több alkalommal, amikor Nebojša Janjić próbált szólni a polgárokhoz, a jelenlévők kezeikkel és lábaikkal olyan nagy zajt csaptak, hogy zengett a városháza díszterme. A legutóbb talán a Népszínház lebontása keltett ekkora felháborodást a polgárok körében.

Jelentősen megváltozhat a város külleme – a régi épületek helyére négyemeletes lakóházakat terveznek

A tervezetet augusztus 18-a és szeptember 19-e között lehetett megtekinteni, illetve véleményezni, a beérkezett javaslatokat tárgyalták meg ezen a nyilvános ülésen. Összesen tizenkét megjegyzés érkezett a tervvel kapcsolatban, ezek közül azonban csak azokról tárgyaltak nyilvánosan, illetve azokra adtak választ a nagyközönség előtt, amelyeknek beterjesztői személyesen is megjelentek az ülésen.

Egy-egy polgár tíz percet kapott a felszólalásra, s a 13 órakor kezdődő ülés, amilyen felhevült állapotban zajlott, olyan gyorsan véget is ért, nem sokkal délután fél három után.

A polgárok közül Romić Stojan, aki a Karadžić utca–Korzó–Corvin Mátyás–Vasa Stajić utcákkal körbezárt területről szólt, kiemelte, ebben a négyszögben csupán két ház maradt, ami még nem került annak a bizonyos szabadkai mágnásnak a kezébe, aki az egész területet felvásárolta és lebontotta.

– Itt minden önkényesen történik, egy-egy ember érdekeit szem előtt tartva. A kisemberekkel nem törődik senki – mondta a polgár.

Viktorija Aladžić, a Mosolyogj Szabadkára polgári csoportosulás nevében kiemelte, a törvény értelmében először az általános rendezési tervet, majd a részletes rendezési tervet kellett volna kidolgozni, míg Szabadkán ez pont fordítva történt.

– Megkérdezte Önöket valaki, hogy szeretnének-e majd lakásban élni? Szólt Önöknek valaki, hogy előfordulhat, hogy lebontják a házukat a közeljövőben? – tette fel a kérdést Aladžić, akinek felszólalása közben több alkalommal is felzúgott a taps. – A cél az kellene hogy legyen, hogy javuljanak, kellemesebbé váljanak az életkörülmények a városban. Ennek a tervnek a következményeként azonban teljesen megváltozna a városkép, négyemeletes társasházak épülnének, eltűnne az a kevés zöldövezet is, amely a városban jelenleg van. Nincs szükség ilyenfajta fejlődésre, hiszen Szabadka lakosságának száma folyamatosan csökken, nemhogy növekedne, amire ez a terv számít. Olyan kevés parkunk van, hogy ha a lakosság többsége lakásba kényszerül, nem lesz elég fa, nem lesz hová elmennie sétálni, és nem lesz elég pad, amelyen megpihenhetnek. Arra kérem a város vezetőségét, a tervbizottság elnökét, hogy a hosszabbítsa meg a közvitát további egy hónappal, hogy azok a polgárok is megismerkedjenek a tervvel, akiket eddig nem méltattak figyelemre. Ellenkező esetben ezt a tervet elfogadják anélkül, hogy az érintett polgárokat tájékoztatták volna – mondta Aladžić, aki elnézést kért azoktól a polgároktól, akiket megijesztett a kampányuk, hiszen gyászjelentéseket juttattak el azokhoz a házakhoz, amelyeket bontásra ítéltek (egy ilyen gyászjelentést keddi számunkban mi is közöltünk – a szerk. megj.), de hozzátette, sajnálja, hogy ilyen módszerhez kellett folyamodniuk, és kérte Nebojša Janjićot, amikor sor kerül a terv véleményeztetésére, értesítsenek minden érintett háztartást.

Nebojša Janjić elmagyarázta, az ülésen megvitatott javaslatokat követően egy zárt ülésen döntenek majd arról, melyeket veszik figyelembe, azokat beépítik a tervbe, s a megváltoztatott terv ismét közvitára, a nyilvánosság elé kerül. Hozzátette, ami a polgárok értesítését illeti, azokat a médián keresztül, ahogyan ezúttal is, értesíteni fogják, de azt nem tudja, van-e rá műszaki feltétel a városházán, hogy gyászjelentéseket készítsenek.

Kollár Melinda lapunknak elmondta, a Mayer fivérek utcában egy, a családjától elkobzott ház is bontásra van ítélve. – Hogyan tudom visszaigényelni azt az épületet, amit a családom épített, ha lebontják? – tette fel a kérdést.

Egy másik polgár felhívta a többi jelenlévő figyelmét, Nebojša Janjić nem is vezethetné ezt az ülést, hiszen annyi pozíciót lát el, hogy erre nem lenne joga. Nem lehet egyszerre a tervbizottság elnöke és a polgármester tanácsadója is – erre a pozícióra ugyanis október elsejével nevezték ki.

Hozzátette, amennyiben ezt a tervet elfogadják, akkor a bontásra ítélt házak – még ha nem is érdeklődik irántuk beruházó – nem újíthatók fel, hiszen ha bontásra ítéltek, még egy tetőfelújításra sem kap majd a tulajdonos engedélyt.

A tervbizottság ülésén több alkalommal arra buzdították egymást a polgárok, hogy keljenek fel, és botokkal, lapátokkal zavarják el a mostani hatalmat, a városvezetőséget, mert ezt tovább nem tűrhetik.