2024. július 18., csütörtök

Vállaljuk vallási hovatartozásunkat

A katolikus egyház arra hívja fel a hívők figyelmét, a népszámlálás során ne féljenek vallásukról nyilatkozni

A katolikus egyház kéri a polgárokat, hogy a népszámlálás idején szabadon nyilatkozzanak nemcsak nemzeti hovatartozásokról, hanem vallásukról is.

Német László, a nagybecskereki egyházmegye püspöke a tegnapi sajtótájékoztatón kiemelte, a népszámlálás idején a kérdőívek tartalmaznak olyan kérdéseket, amelyek a vallási hovatartozás kinyilvánítására vonatkoznak. Ugyan nem kötelező ezekre a kérdésekre válaszolni, mégis arra kérte a híveket, hogy bátran vállalják a vallásukat. Rámutatott, a katolikus hit Szerbiában általában a kisebbség sajátja, így a vallási és a nemzetiségi hovatartozás meghatározása már csak azért is fontos, mert kisebbség nyelvén iskolákat csak ott lehet működtetni, ahol van gyerek. Tehát a népszámlálás során beszerzett adatok a társadalmi feltérképezés mellett gazdasági, egészségügyi, oktatási, szociális és kulturális fejlesztések tervezésekor is alapul szolgál.

Újságírói kérdésre, miszerint a katolikus egyház hány hívőt számlál, Német László püspök elmondta, a 2002-es népszámlálási adatok szerint 410 ezer katolikus hívőt számláltak, ebből 305 ezer a szabadkai egyházmegyéhez tartozott. Ám azóta a gazdasági helyzet miatt többen kivándoroltak, így becslései szerint összesen 350 ezer hívőre lehet számítani.

Đuro Gašparović, a szerémségi egyházmegye püspöke elmondta, azért tartják fontosnak ily módon felhívni a hívők figyelmét arra, hogy bátran vállalják hitüket, mert hatalmas különbségek vannak az állam jegyzékén szereplő adatok és a katolikus egyház jegyzékében szereplő adatok között.

– Nem kell többet félni attól, hogy vállaljuk nemzetiségünket és vallási hovatartozásunkat – főzte hozzá Gašparović püspök.

A püspökök szabadkai látogatását számos más probléma megvitatására is kihasználták, így témaként szerepelt a Caritas humanitárius szervezet szerkezeti változásának szükségessége. Mint Német Lászlótól megtudtuk, szükség van a szerkezeti változásokra, hogy a szervezet hatékonyabban tudja végezni a munkáját. A tanácskozás témája volt az egyházak bejegyzése, valamint a vagyon-visszaszármaztatás is.

– Személyes véleményem szerint az állam olyan előírásokat szeretne elfogadni, amelyek Európa szellemiségének ellentmondanak – osztotta meg véleményét a nagybecskereki püspök.