2024. július 18., csütörtök

Verseny hulladékgyűjtésben

Évente több ezer tonna hulladék kerül a szabadkai szeméttelepre, aminek csupán kis részét hasznosítjuk újra

Kisbajmokban habár már felállítottak konténereket, napokon belül ebben a helyi közösségben a háztartásokban olyan szemeteszsákokat osztanak szét, amiben már a polgárok külön válogathatják a száraz, újrahasznosítható hulladékot. Az effajta hulladékgyűjtést idővel az egész városban be szeretnék vezetni.

Suzana Dulić, a Városi Tanács környezetvédelemmel és a közvállalatokkal megbízott tagja rámutatott, a városi szeméttelepen egyre kevesebb hulladék fér már el, de mivel a Regionális Hulladéktároló még nem épült meg, kénytelenek még mindig ide szállítani a hulladékot. Kiemelte, csak úgy lehet kitolni a szeméttelep élettartamát, ha egyre nagyobb mértékben végzik el az újrahasznosítást. A Köztisztasági Vállalat adatai szerint a városi szeméttelepre több ezer tonna hulladékot szállítanak évente, ami nagyban megnehezíti a működését. A beszállított hulladéknak csupán 15 százaléka papír és 14 százaléka műanyag.

A közvállalat az önkormányzattal együttműködve egyre több helyre helyez ki olyan hulladékgyűjtő edényeket, ahová a már különválogatott hulladékot helyezhetik el a polgárok.

Zvonko Bačić, a Köztisztasági Vállalat újrahasznosító udvarának vezetője rámutatott, immáron egy éve működik a szelektív hulladékgyűjtés. Havonta megközelítőleg 60 tonna hulladékot tudnak begyűjteni.

– Kötelességünk az elektronikus hulladékot is elszállítani, amikor erre igény mutatkozik. Ezt a hulladékot egy külön helyiségben tároljuk, ugyanis nem engedhetjük meg, hogy az ilyen hulladék a szeméttelepre kerüljön. Bizonyos engedélyekre van szükség, hogy mi hivatalosan is az effajta hulladék begyűjtését és továbbadását elvégezhessük. Ezeknek az engedélyeknek a beszerzése folyamatban van – mondta Zvonko Bačić.

Bačić rámutatott, bár Szabadkán nagyon jól működik a szelektív hulladékgyűjtés, fejleszteni kell. Ezt a célt szolgálja, hogy már a háztartásokon belül megtörténjen a válogatás. Először, kísérleti jelleggel Kisbajmokban osztanak szét a háztatásokban szemeteszsákokat, amibe a polgárok a száraz, újrahasznosítható hulladékot gyűjthetik majd. Kiemelte, ugyan egyelőre csak ebben az egy helyi közösségben nyílik erre lehetőség, de minél hamarabb ezt a törekvésüket ki szeretnék terjeszteni az egész város területére.

A szelektív hulladékgyűjtési szokások kialakításában nagy szerepet játszanak a különböző oktatóprogramok, amivel az óvodásokat és az iskolásokat célozzák meg. Az idén a közvállalat egy olyan versenyt indított az iskolák között, amely során az újrahasznosítható hulladék mennyiségének begyűjtésével versengenek majd a diákok.

Vladimir Dulićtól, a Köztisztasági Vállalat munkatársától megtudtuk, hogy az iskolák jelentős részében már végzik a szelektív hulladékgyűjtést, ám vannak iskolák, ahol nincs ilyen gyakorlat, hát az ilyen akcióval, ami egy hónapig tart majd, szeretnék ezeket az iskolákat is bekapcsolni ebbe a tevékenységbe. Hogy a diákok minél nagyobb kedvel végezzék az újrahasznosítható hulladék gyűjtését, nyereményeket is előirányoztak a legszorgalmasabb iskolák és osztályok számára.

Megtudtuk, hogy az összegyűjtött hulladékot a Köztisztasági Vállalat felvásárolja az iskoláktól. Az így szerzett pénzzel az iskolák maguk rendelkezhetnek. A legtöbb hulladékot begyűjtött iskola digitális fényképezőgépet, a második helyezett DVD-lejátszót, a harmadik helyezett iskola pedig facsemetét kap. A legszorgalmasabb osztályok tanulói között USB adathordozót osztanak szét.

Slobodan Čampragtól, a Városi Tanács oktatással megbízott tagjától megtudtuk, ez az akció nem fog külön elfoglaltságot jelenteni a diákok számára. Ugyanis a verseny célja, hogy szülők is bekapcsolódjanak a szelektív hulladékgyűjtésbe, így a diákok otthonról viszik majd a háztartásban összegyűlt hulladékot.