2024. július 18., csütörtök

Tavankúton dolgoztak a legtöbbet

A rendszeres kaszálásnak köszönhetően csökkent a parlagfű pollenjének koncentrációja a levegőben
Az elhagyatott, elsősorban magánterületek okozzák a legnagyobb gondot (fotó: Molnár Edvárd)

A város területén évente mintegy 350 hektárnyi mezőgazdasági terület kaszálására lenne szükség – emelte ki Mirko Ostrogonac, a szabadkai önkormányzat mezőgazdasági szolgálatának vezetője a tegnapi sajtótájékoztatón.

A város az idén 230 hektárnyi területen végezte el a parlagfű kaszálását, illetve mechanikus irtását. Elmondta, elsősorban boronával végzik a szántókon az irtást. Ugyanakkor mintegy 10 hektáron kézi kaszálókat használtak.
– Legtöbbet Tavankúton kellett dolgoznunk: itt 81 hektárt kellett kezelnünk. Kisboszniában is volt egy nagyobb terület, illetve Palicson, elsősorban a kerülőúton – tudtuk meg Ostrogonáctól.
A mezőgazdasági szolgálat mellett a városi környezetvédelmi alapból további 3,5 millió dinárt különítettek el, és 110 hektár nagyságú városi közterületen végezték el a parlagfűirtást, illetve 24 millió dinárt fordítottak a 170 hektár környezetvédelmi terület kaszálására, tudtuk meg Suzana Dulićtól, a Városi Tanács környezetvédelemmel megbízott tagjától.
Tumbas Elizabeta, a Köztisztasági és Parkosítási Kommunális Közvállalat munkatársa elmondta, három körben végezték el a közterületek kaszálását, mindegyik körben több mint 30 hektárnyi területet tisztítottak meg. A nagyobb részeket mechanikusan kezelték, de azokon a területeken, ahol nehezen tudtak volna a gépekkel bejutni, mint például a Kéri temető környéke, vegyi irtást végeztek.
Tanja Škorić, a szabadkai Közegészségügyi Intézet munkatársa elmondta, hat évvel ezelőtt állítottak fel az intézet épületén egy pollencsapdát. Azóta mérik a parlagfű pollenjének koncentrációját is a levegőben. Mint rámutatott, az első és az idei év adatait összehasonlítva, az idén, még a legnagyobb virágzás idején is mintegy ötször kevesebb parlagfűpollent észleltek, mint az első évben.
Kószó Árpád, kommunális felügyelő beszámolt arról, hogy ebben az évben összesen 137 olyan bejelentés kaptak a polgároktól, amely a parlagfűre vonatkozott.
– Volt olyan eset, amikor egy területre több bejelentés kaptunk, vagyis összesen 126 esetben kellett eljárnunk. Ezek során 69 esetben felszólítottuk a tulajdonosokat, hogy kaszálják le a füvet, és két eset kivételével már el is végezték azt. Ugyanakkor 12 szabálysértési feljelentést tettünk, és 22 esetben még folyik az eljárás. Nagy valószínűséggel ezekben az esetekben is szabálysértési feljelentésre kerül sor – tudtuk meg a felügyelőtől.