2024. augusztus 11., vasárnap

Átadták a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjakat

Átadták a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjakat

Csütörtök este a Városháza dísztermében ünnepélyes keretek között átadták a Dr. Bodrogvári Ferenc-díjakat. Az eseményt a híres filozófus születésének évfordulóján szokták tartani, ám idén a választások miatt későbbre halasztották. Az elismeréseket 1980 óta minden évben olyan negyven évnél fiatalabb alkotóknak adományozzák, akik a folyó évet megelőző esztendőben kiemelkedőt alkottak és tetteikkel hozzájárultak a város kulturális életének fejlődéséhez, úgy az irodalom, a képzőművészet, a zeneművészet, mint a színház- és filmművészet területén. A 2023-as évben elért figyelemre méltó eredményeiért és kiváló munkájáért idén Mészáros Gábor színművész, Kovács Pécskai Emese festőművész és Jasmin Ademović író-költő érdemelte ki ezt az elismerést.
A zentai születésű Mészáros Gábor színművész alkotóként nagyban hozzájárult a szabadkai Kosztolányi Színház fejlődéstörténetéhez. Tavaly óta pedig nemcsak alkotóként, hanem igazgatóként is rengeteget tesz a kulturális intézményért.
– Óriási megtiszteltetésnek veszem a város és az emberek részéről, akik jelöltek, illetve eldöntötték, hogy megkaphatom ezt a díjat. Az elmúlt 15 év, amit itt töltöttem Szabadkán és a színházban, valamint a kulturális életben tevékenykedtem, azt érezteti velem, hogy törzsgyökeres szabadkai vagyok. Egy nagyon jó pillanatban ért ez az elismerés, hiszen nagy munkában van a színház is és én is, a közösséggel együtt, és ehhez egy hatalmas erőt ad. Az öröm mellett gondolkodásra is késztet a díj, hogy hogyan folytassam az elkövetkezendőkben, és a lehető legnagyobb erőbevetéssel álljak neki a munkának, tegyek valamit Szabadkáért, illetve ezért a közösségért – nyilatkozta a színművész.
Kovács Pécskai Emese festőművész Csantavéren nőtt fel, és jelenleg is ott él és dolgozik. Elnöke és művelődésszervezője a Bartók Béla Művelődési Egyesületnek, ám többek között neki köszönhetőek a csantavéri kiállítások és a Kalandozás a képzőművészetben elnevezésű gyermekfoglalkozások.
– Nagyon hálás vagyok, hogy elnyertem ezt a díjat. Számomra kiemelkedően fontos Vajdaság, hiszen a középiskolás éveimet Szabadkán töltöttem, majd Budapesten a Magyar Képzőművészeti Egyetemen végeztem festőművész szakon. Ám úgy indultam el az utamra, hogy a tudásomat hazahozom és itt bontakoztatom ki. Ez a díj többek között azt is jelenti számomra, hogy jó helyen vagyok, azt jelzi vissza, hogy itt kell lennem. Több csoportos kiállításon is jelen voltam ez elmúlt időszakban, nemrég Magyarkanizsán volt egy önálló kiállításom, hamarosan pedig Szabadkán lesz – mondta a jelenlevő sajtómunkatársaknak a festő.
Jasmin Ademović író-költő Szabadkán született és itt is tevékenykedik, elsődlegesen mint közgazdász. Ám gyermek kora óta aktív módon vesz részt a irodalom területén, ő alapította meg a Szabadkai Irodalmi Fesztivált.
– Hálás vagyok a városomnak, hogy felismerte az irodalom terén tett erőfeszítéseimet a kultúra ezen szegletének népszerűsítése érdekében, és a szép, írott szó továbbadásában. Elsősorban szeretném megköszönni a bírálóbizottságnak, azoknak az irodalmi kluboknak és egyesületeknek, amelyek mellettem álltak, és természetesen a családomnak. Személy szerint ez az elismerés egy nagy visszajelzés, hogy valamit jól csinálok. Remélem, hogy a jövőben is sikerrel folytathatom a munkámat az irodalom népszerűsítése terén – fejtette ki az irodalmár.
A Dr. Bodrogvári Ferenc-díj plakettjeit és okleveleit Gyivánovity Dániel, Szabadka Város képviselő-testületének elnöke adta át, aki beszédében elmondta, hogy a díjazottak munkájukkal példát mutatnak az egész közösség számára.
– A hivatása iránt elkötelezett festőművész és művelődési egyesületi vezető, a színész és színházigazgató, illetve a közgazdász és irodalmár szakmai tudásával, valamint személyes hozzáállásával hitelesen bizonyítja, hogy a tudás, a felkészültség, az igényesség, az elhivatottság, az önmagunk állandó fejlesztésére való törekvés nem marad eredmény és siker nélkül. Ezzel a díjjal fejezzük ki elismerésünket az iránt, ahogyan dolgoznak és alkotnak, illetve hogy szakmai és alkotói céljaikat úgy fogalmazzák és valósítják meg, hogy azzal a közösség javát is szolgálják. Mindezzel pedig növelik Szabadka kulturális életének színvonalát, és növelik városunk hírnevét nemcsak hazánkban, hanem külföldön is – hangzott el a testület elnökétől.

Nyitókép: Jasmin Ademović, Kovács Pécskai Emese és Mészáros Gábor / Molnár Edvárd felvétele