A szabadkai Városi Közigazgatás mezőgazdasági és környezetvédelmi titkársága a vidékfejlesztési programján keresztül az idén 53,5 millió dinárral támogatja a mezőgazdasági termelőket. A támogatások összege jelentősen megnőtt az elmúlt években, és a gazdák előtt többféle pályázat áll nyitva. A korábban megszokott kamattámogatás, talajanalízis mellett tavaly egyéb támogatási formákat is bevezettek. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy a termelők nem minden esetben rendelkeznek elegendő információkkal az újításokkal kapcsolatban, így a mezőgazdasági titkárság képviseletében Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai városi tanács mezőgazdasággal és környezetvédelemmel megbízott tagja több településen is ismerteti a gazdákkal a pályázatokat. Ennek első állomásaként a tanácsos csütörtökön este Hajdújárásra látogatott, hogy a helyi, valamint a környező településekről érkező termelőknek beszámoljon a programról.
– Azért terveztük azt, hogy néhány falut meglátogatunk, mert tavaly maradtak fenn pénzeszközök, és nem szeretnénk, hogy ez az idén is megtörténjen. A választások miatt késett a program, és a pályázatok kiírása. A támogatásokra kizárólag bejegyzett és aktív státusban lévő gazdaságok tudnak jelentkezni, és fontos, hogy a helyi önkormányzat területén tevékenykedjenek, és itt használják fel az elnyert javakat. A programban szerepelnek az állattenyésztők, valamint a növénytermesztés minden ágában tevékenykedők, vagyis a szántóföldi növénytermesztők mellett a gyümölcstermesztők, szőlészek, konyhakertészek is. Az állattenyésztőknek két támogatási formát tudunk biztosítani. Az egyik a mesterséges megtermékenyítés, a másik pedig az állatorvosi költségek támogatása. Az idén is lesz kamattámogatás, amit már korábban megismerhettek a gazdák. Napokon belül megtörténik a kommerciális bankok kiválasztása, amelyekkel szerződik a város, majd ezt követően a termelők is jelentkezhetnek az adott pénzintézményeknél. A város a felvett kölcsönök kamatját fizeti meg a bankoknak, pontosabban 9 százalékot, és a gazdáknak csak az ezen felül visszafizetendő összeget kell megtéríteniük. A rövidlejáratú kölcsön 200 ezer és egymillió dinár között mozoghat, amit a termelők vetőmag, üzemanyag, műtrágyák, vagy növényvédő szerek vásárlására szoktak felhasználni – mondta Bognár Pásztor Hajnalka.
A tavalyi év egyik újítása az eszközvásárlás támogatása volt, amit különböző gépek, kapcsolható eszközök vásárlására fordíthatnak a termelők. Az idén erre a célra 22 millió dinár áll a termelők rendelkezésére, és míg tavaly ez a támogatási forma kizárólag a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdákra vonatkozott, most mások is pályázhatnak, számlával vagy előszámlával, és egy-egy termelő legfeljebb 300 ezer dinárt tud elnyerni.
A talajanalízis szerepe az utóbbi időben megnőtt, elsősorban a műtrágyák árának megemelkedése miatt. Ezzel kapcsolatban változások történtek az elmúlt évekhez képest. A termelők az idén már bármelyik akkreditált intézményben elvégeztethetik a talajvizsgálatot. A talajanalízis mellett a termelő egy ajánlást is kap az adott szakintézménytől, ami lehetővé teszi számára, hogy csak annyi és olyan műtrágyát használjon fel, amire az adott növényi kultúra megtermeléséhez szükség van.
A pályázatok mindaddig állnak nyitva, amíg a rendelkezésre álló összeg nem fogy el. A legtöbb pályázatot szeptemberben írják ki, vagyis a termelőknek érdemes figyelemmel kísérniük a város honlapját.
Bognár Pásztor Hajnalka emellett elmondta, hogy a legjobb, ha a termelők személyesen adják át a pályázatukat a városházán. A pályázatokkal és a pályázás módjával kapcsolatban segítséget kaphatnak a városházán a mezőgazdasági titkárság irodáiban, de a helybeliek elmondása szerint a falugazdászok is segíteni tudnak a termelőknek. A tanácsos Hajdújárást követően Kelebián, Bajmokon és Csantavéren is találkozik a gazdákkal.
Nyitókép: Benedek Miklós felvétele