Szabadka főterét évről évre sokféle kézműves árus tölti meg az Interetno fesztivál ideje alatt. Szerdán reggel megnyitotta kapuit az Etnopolis, amelyet vasárnapig lehet majd körbejárni.
A kiskorzón és a kék szökőkútnál alakították ki a kirakodóvásárt, ahol találhatunk nemezelt táskákat, hímzett csipkés díszítésű ruhákat, házi készítésű szappanokat, gyermekeknek való babajátékokat, rongy- és gyapjúpokrócokat, egyedi bőrdíszműves-terméket, gyöngyékszereket, képeket, fazekas termékeket, mágneseket és süteményeket.
A fesztivál a táncról híres, de a kézzel készített tárgyak is megjelennek, hiszen a látványműhelyekben felelevenítik a régi mesterségek örökségét. A vásár reggel 10 órától késő estig várja az érdeklődőket.
Nagy Zsuzsanna már többször volt a fesztiválon. Azt tapasztalta, hogy sokan járnak ide, vásárolnak is tőle, de a legtöbben csak nézelődnek. Sok dicséretet kapott a járókelőktől, és elmondta, hogy a jó hangulat miatt jár ide évről évre.
– Erdélyből érkeztem, és saját készítésű tárgyakat hoztam, de a kalotaszegi barátaink kézimunkáit is bemutatom. Székelyföldről korondi kerámiával készültem. Többek között árusítok népviseletes babát, bárányos plüsst, hímzett pokrócot, vannak szőttesek, varrottasok. Fontos, hogy minél jobb betekintést biztosítsak az erdélyi népi kultúráról a vajdaságiaknak. Tetszik, hogy megismerhetek más embereket, más kultúrát, más néptáncot. Nagyon jó a hangulat. Nekem ez a nyaralás, máshova nem megyek kirándulni. Mivel mezőgazdaságban dolgozunk, télen van időm kézimunkázni. Számomra ez egy gyermekkori szerelem, ami arra emlékeztet, amikor még édesanyámmal, meg nagymamáimmal leültünk hímezgetni és elbeszélgettünk, ami jót tett a lelkemnek – mondta Nagy Zsuzsanna.
Sólya Bálint zentai fazekas a Sója saját készítésű fazekastermékeit hozta el a fesztiválra, amelyek egyedi korongozott, illetve kézzel készült kerámia tárgyak.
– Az eseményre mézes csuprokat, vázákat, fakanáltartókat, szappantartót, tálkákat, bögréket alkottam. Külön készültem erre az alkalomra, így Szabadka egyik régi címerét felelevenítettem a vázákon. Ha a hagyományosabb dolgok érdeklik a nézelődőket, akkor a Tiszavirág fesztiválra készült tárgyaim ajánlom nekik. Az Interetno fesztiválra én gyártottam a díjakat a résztvevőknek. Nekem ez a foglalkozásom, és ez a második év, hogy fesztiválokra, vásárokra járok. Előtte egy évig tanultam, képzésekre jártam. Nagyon sok az érdeklődő, az első napon már rengetegen kíváncsian fürkészték a kerámiákat – fogalmazott beszélgetőpartnerünk.
Ikotić Júlia nyugdíjas korában kezdett el a kézműipar felé hajlani. Szabadkán a Vajdasági Magyar Folklórközpontban tanult meg szőnyeget készíteni. A fesztivál a szívéhez nőtt, és több mint tíz éve látogat ide.
– Kopasz Gizella barátnőmmel váltjuk egymást, hol ő, hol én értékesítjük az árukat. Gizella csinálja a fazekakat, a cserép tárgyakat: van itt kaspó, gyertyatartó, mézes csupor, cserépedény, sziták és boroknak való köcsögök. Motívumokkal látunk el minden kis edénykét. A kedvenc feliratom ezen a szőlőboros kancsón van: Igyál jó barátom, tőled nem sajnálom. Emellett van levendulás mintázatunk is. A kézzel szőtt szőnyegek is igen populárisak, ezeket gyapjúból és rongyból készítem. A rongyot azért ajánlom, mert újrahasznosítható. A népi hagyományokat felújítjuk és igyekszünk belecsempészni a műveinkbe. Nekem ez a hobbim, már dédmama vagyok, ha van egy kis időm leülök és csinálom. Csak egy keretre van szükségem, és azon csinálom a szőnyegeket – osztotta meg velünk Ikotić Júlia.
A saját készítésű tárgyak eladása mellett, a kisgyerekeknek lehetőségük van kipróbálni a kézműveskedést, mivel a Játéktól mesterségig… című program mindennap más projekttel készül. A gyermekek itt megismerkedhetnek a szövéssel, gyöngyfűzéssel, quillingeléssel, bútorfestéssel és nemezeléssel.
Nyitókép: Kolovity Edina felvétele