2024. november 23., szombat

Megkezdődött a kamattámogatások igénylése

Szabadka Város az idén kétmillió dinárt irányozott elő a termelők hitelfelvételeire

A sűrű vetésű gabona aratása már befejeződött és hamarosan megkezdődik a napraforgó és a kukorica betakarítása is. Mindez azt jelenti, hogy a mezőgazdasági termelők elkezdhetnek gondolkodni az új termelési ciklusról, amely az őszi talajelőkészítéssel veszi kezdetét. Ehhez komoly összegekre van szükség, hisz például az üzemanyag, a műtrágya beszerzése bizony nem olcsó mulatság. Szabadka Város Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Titkársága kamattámogatással igyekszik segíteni a termelőknek ezen anyagilag megterhelő időszak átvészelésében. A támogatásról Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai városi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja, valamint Vitković Aleksandar, a Mezőgazdasági és Környezetvédelmi Titkárság titkára nyilatkozott lapunknak.


Bognár Pásztor Hajnalka újságírói kérdésére elmondta, hogy a termelők 100 ezer és 500 ezer dinár közötti hitelt vehetnek fel.
– A lehetőségeinkhez mérten próbálunk segíteni a termelőkön. A költségvetésünket az év elején eléggé megszabdalták a koronavírus járvány miatt. A titkárságunk minden évben kidolgozza a vidékfejlesztési programját, aminek a részét képezi a kamattámogatás is. Ezt a támogatási formát beletervezzük a költségvetésbe, és azután a Mezőgazdasági Minisztériumnak kell jóváhagynia, majd a szabadkai városi képviselő-testületnek is döntenie kell róla. Ez a támogatási forma rövid lejáratú hitelre, a mezőgazdasági termelésben szükséges eszközök megvásárlására, adható 100-tól 500 ezer dináros értékben. A város partnere ezen program megvalósításában a Crédit Agricole bank. Az őszi vetések előkészítése hamarosan megkezdődik, és a termelőknek ez az összeg nagy segítséget jelenthet – fogalmazott Bognár Pásztor Hajnalka, aki azt is elmondta, hogy az említett banknál felvett kölcsönre hat százalékos kamatot számol fel a pénzintézmény, ebből 5,4 százalékot a város biztosít, míg a fennmaradó 0,6 százalékot a termelőnek kell visszafizetnie. Mindez azt jelenti, hogy ha a termelő 500 ezer dináros hitelt vesz fel, mindössze 3000 dináros kamatot kell fizetnie. A kölcsönt egyéves futamidőre vehetik fel a termelők.
Vitković Aleksandar elmondása szerint a kamattámogatást 2018-ban vezették be a támogatási formák közé.


– Szabadka Város területén 2017-ig működött a mezőgazdasági alap, viszont ennek megszűnése után másmilyen irányba kezdtünk el gondolkodni. A legtöbb termelő arra panaszkodott, hogy bizonyos esetekben komolyabb pénzügyi injekcióra van szükségük, és így arra gondoltunk, hogy kamattámogatásként segíteni tudunk nekik. Az erre vonatkozó pályázatot 2018-ban októberben írtuk ki, és mivel akkorra már befejeződött az őszi vetés, kicsi volt rá az igény. 2019-ben 2,5 millió dinárt irányoztunk elő erre a célra, és 110 hitelkérelmet hagytunk jóvá, és valamivel több mint kétmillió dinárt fizettünk ki kamattámogatás gyanánt, vagyis több mint kilencven százalékos volt a felhasználtság, és ez azt igazolta, hogy a termelők igénylik az eszközöket. 2020-ban erre nem volt lehetőség, egyedül a talajelemzés szintjén tudtuk támogatni a gazdákat. Az idén a kamattámogatásra kétmillió dinárt irányoztunk elő – mondta Vitković Aleksandar.
A titkár elmondása szerint a felhívásra a bejegyzett aktív státuszban lévő gazdaságok vezetői jelentkezhetnek, akik Szabadka Város területén található lakcímmel rendelkeznek. Az érdeklődőknek először a mezőgazdasági titkársághoz kell fordulniuk személyesen a városháza második emeletén lévő a 202/2-es irodában, vagy telefonon a 024/626-739-es számon. Az eszközök felhasználását utólag számlával kell igazolni.
A város honlapján augusztus harmadikán tették közzé a nyilvános felhívást, és már az első napon öt termelő jelentkezett a kamattámogatásra, ami azt bizonyítotja, hogy van rá igény. A támogatást mindaddig igényelhetik a gazdák, amíg a pénzeszközök tartanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás