2024. november 23., szombat

Fakivágások Kelebián

A Vajdaság Erdőinek illetékese szerint tervezett munkálatokról van szó

A szabadkaiak körében az elmúlt időszakban nagy felzúdulást okozott a subotica.com hírportál Pištaljka című rovatában közölt hír, miszerint a kelebiai erdőben folyamatban van a százéves feketefenyők eltávolítása. A hírszöveg alatt olvasható hozzászólásokból kitűnik, hogy az emberek értetlenül állnak a fakivágások előtt, és felelőtlen lépésnek tartják az illetékesek részéről. Éppen ezért felkerestük a szabadkai erdők gondozásával is megbízott Vajdaság Erdői Közvállaltot, amelynek képviseletében dr. Marko Marinković, a közvállalt erdészeti, környezetvédelmi és fejlesztési végrehajtó igazgatója írásban válaszolt kérdéseinkre.
– A fák kivágása az erdőgazdálkodásnak, az erdők ápolásának és megújításának részét képezi. A kelebiai erdőben végzett fakivágások esetében tervezett munkáról van szó, amely szerepel a Szabadkai Erdők éves tervében is. Munkatársaink elsősorban feketefenyőket távolítanak el a területről – áll a Vajdaság Erdői válaszlevelében.


Mint megtudtuk, a kelebiai erdőben augusztus ötödikén kezdték meg a közvállalat favágói a fák eltávolítását. A munkálatok a tervek szerint nyolc munkanapot vesznek igénybe. A fakivágás a tervek szerint 0,58 hektáron valósul meg. A területen 169 darab 101 éves feketefenyő található, amik nettó térfogata 115,40 köbmétert tesz ki. Emellett 13 darab fehér nyár és 77 darab ostorfa, valamint néhány fekete nyár is található a területen. Mivel utóbbi esetében védett fajról van szó, azokat nem távolítják el, míg a fehér nyár és az ostorfa nettó térfogata 31,60 köbméter. A kitermelt fát a minőségétől függően technikai anyagként, illetve tűzifaként hasznosítják. A technikai anyagként hasznosítható fát a helyi fűrésztelepek vásárolják fel, és általában raklapok készítésére használják fel.
A Vajdaság Erdői Közvállalat az erdőgazdálkodásra vonatkozó törvényes rendelkezésekkel, valamint a működési tervével összhangban a kivágott fák helyére új erdőt telepít. A kelebiai erdő esetében a kivágott fák helyére szintén feketefenyők kerülnek. A fehér fűz és az ostorfa várhatóan a kivágást követően újra megjelenik a területen. A telepítéshez használt facsemetéket a Szabadkai Erdők Hrastovača nevet viselő faiskolájában nevelik. A faiskola jelenlegi kapacitása 43 ezer csemete.
A szabadkai homokpuszta területén az elkövetkezőkben a Nagyradanovác és Tavankút közelében lévő erdőkben (vagyis a 83/a, illetve a 91/f részlegben) is hasonló fakivágásra kerül sor, és mint ahogy a közvállalat válaszlevelében fogalmaznak, mindig odafigyelnek arra, hogy a kivágások területét egyenletesen osszák szét.


– Tisztában vagyunk azzal, hogy a polgárok figyelemmel kísérik a közvállalatok munkáját, a Vajdaság Erdői Közvállalat munkásságát pedig különösen nagy érdeklődés övezi, hiszen a tartomány területén hatalmas erdős területekkel gazdálkodik. Többek között ez is arra kötelez bennünket, hogy felelősségteljesen végezzük a munkánkat. Kiemeljük, hogy fenntartható módon gazdálkodunk, ami azt jelenti, hogy az erdőket és az erdős területeket olyan módon használjuk, hogy megőrizzük az erdők biológiai sokszínűségét és produktivitását, odafigyelünk az erdős területek megújítására, a vitalitásának megőrzésére, hogy azok eleget tegyenek a jelen és a jövő generációnak környezetvédelmi, gazdasági és szociális igényeinek, és mindeközben ne veszélyeztessék az egyéb ökoszisztémákat – fogalmaznak a válaszlevélben.
A Vajdaság Erdői levele emellett kitér a július elején történt tűzesetre is, aminek során csaknem nyolc hektárnyi erdős terület égett le a Tőzegtó közelében. A Vajdaság Erdői Közvállalat arra figyelmezteti a polgárokat, hogy a természetben való tartózkodásuk ideje alatt fordítsanak nagy figyelmet a tűzvédelemre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás