2024. november 22., péntek

A racionálisabb elszámolásért

Módosult a távhőellátás közös költségeinek elszámolási módja

A szabadkai városi képviselő-testület augusztus elején megtartott ülésén rendelet született a távhőellátás feltételeiről és módjáról szóló rendelet módosításáról és kiegészítéséről. A módosítás az illetékesek szerint pontosabbá teszi az elszámolást, ami egyes felhasználók esetében alacsonyabb fűtésszámlákat eredményezhet. Hogy pontosabb információkhoz jussunk a meghozott rendelet kapcsán, felkerestük a Szabadkai Távfűtőművek Kommunális Közvállalatot. Kérdéseinkre Saša Petković, a Távfűtőművek megbízott igazgatója írásban válaszolt.
– Az eddig érvényben lévő rendelet módosítása a Távfűtőművek szolgáltatásai felhasználóinak egyéni és közös költségeinek elosztására vonatkozik abban az esetben, amennyiben az adott felhasználó rendelkezik a költségek elosztását lehetővé tevő eszközökkel. Költségmegosztó eszközök alatt értjük a mérőórákat vagy más néven kalorimétereket, melyek a lakásokon kívül egy-egy bádog dobozban vannak beszerelve, illetve az elektronikus költségmegosztókat (közismertebb néven alokátorokat), melyek a fűtőtestekre vannak felillesztve. Az első csoport esetében az adott lakás előtt elhelyezett kaloriméter méri magának a háztartásnak a fogyasztását, vagyis az egyéni fogyasztást, amit a számlákon is így tüntetnek fel, míg a hőállomásban beépített központi kaloriméter az egész lakótömb fogyasztását méri. A lakótömb teljes fogyasztását az egyéni fogyasztások összege, valamint az épület közös költségei adják meg. Közös költségek alatt, tehát a hőállomásától az egyéni mérőórákig, az elosztó csőhálózat rendszeren elfogyasztott hőenergiát értjük. Az elszámolásnál a közös költségeket az új rendelet szerint a lakások alapterülete alapján osztjuk szét a lakótömb lakói között. A második csoport esetében (alokátorok), amennyiben egy lakótömbön belül a fűtőtestek több mint nyolcvan százaléka aktív az adott elszámolási periódusban, csupán ezen költségmegosztó eszközök alapján számoljuk el a fűtési költségeket. Bízunk abban, hogy ezzel arra serkentjük a felhasználókat, hogy racionálisan, de használják a fűtőtestjeiket. Amennyiben egy lakótömbön belül a fűtőtestek kevesebb mint negyven százaléka lesz csak használatban, úgy a költségek meghatározása lehetetlen a költségmegosztó eszközök alapján, és itt visszaáll a lakások alapterülete alapján történő megosztás. E két szélsőséges eset között még két fokozatot alakítottunk ki az egyéni, illetve a közös költségek arányának meghatározására az elmúlt 15 év tapasztalatai alapján – áll a Távfűtőművek levelében.
Mint megtudtuk, az eddigiek során azok a felhasználók, akik kevés radiátort használnak, vagy csak ritkán kapcsolják be a fűtést, privilegizált helyzetben voltak. Észszerűnek tekinthető az, ha valaki telelni megy, vagy nem tartózkodik otthonában, alacsonyabb fokozatra állítja a radiátorait, és csak akkor erősíti fel, amikor hazaért, viszont azok, akik hónapokig, vagy az egész fűtési szezon ideje alatt nem kapcsolják be a radiátoraikat, aránytalanul kis részt vállaltak eddig a közös költségekből.
– A Távfűtőművek felhasználóinak 35 százaléka rendelkezik beépített költségmegosztó eszközökkel, míg 65 százalékuknál az elfogyasztott és az épület szintjén lemért hőenergia költségeit a lakások fűtött területe alapján osztják meg. Ez utóbbiak esetében az új rendelet értelmében nem fog változni az elszámolás. A rendelet viszonylag alacsony számú felhasználót érint. Nagyobb változást csak azok fognak érzékelni, akik olyan lakótömbben fűtenek rendszeresen, ahol több olyan lakás is van, amelynek tulajdonosa vagy bérlője nem fűt rendeltetésszerűen – fogalmazott az illetékes.
A Távfűtőművek válaszlevele kihangsúlyozza, hogy a fogyasztóknak a számlák rendszeres megfizetése mellett fontos feladatuk a lakásukban lévő belső berendezések karbantartása. Ez magában foglalja a megfelelő és megbízható radiátorszelepek jelenlétét és használatát is, amivel nagyban racionalizálható a fogyasztás. A radiátorszelepek észszerű használatával akár húsz százalékkal is csökkenthetők a kiadások. Mindez abban az esetben is megvalósítható, amennyiben a lakás nem rendelkezik beépített költségmegosztó eszközökkel. A Távfűtőművek azt ajánlja a fogyasztóknak, hogy szeptember elsejéig még megtehetik az elöregedett és használhatatlan radiátorszelepek cseréjét, és a cserénél termosztatikus szelepeket használjanak, amikkel egyenletes és kielégítő szobahőmérséklet biztosítható, ugyanakkor hőenergia-megtakarítást is eredményez.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás