Szabadka Város hivatalos honlapján tavaly júliusban egy kis összegű közbeszerzési pályázat jelent meg, aminek tárgya a település központjában két helyen elhelyezendő forgalomkorlátozó rendszer kialakítása volt. A tervek szerint a város központjában, a gyalogos zóna bejáratainál, a Korzó Jadran mozi felőli végén, valamint a városháza előtt, a Strossmayer utcában két hidraulikusan mozgatható oszlopokkal ellátott rendszert helyeznek üzembe, amely meggátolná az arra nem jogosult járművek behajtását a sétálóövezetbe. A pályázatban kitértek arra, hogy a forgalomkorlátozó rendszernek milyen elvárásoknak kell megfelelnie. Eszerint az oszlopokat úgy kell kialakítani, hogy azok szükség szerint leereszthetőek legyenek az olyan elsőbbségi járművek számára, mint a rendőrség, a mentőszolgálat, illetve a tűzoltóság járművei, emellett olyan rendszerrel kell ellátni, amely felismeri az adatbázisban lévő járművek rendszámát, és automatikusan reagál rá, illetve az is fontos szempont, hogy az oszlopok a helyszínen mechanikus úton is mozgathatóak legyenek.
A közbeszerzési pályázat nyertese csaknem hárommillió dináros ajánlatával a belgrádi DC Energocoop Kft. volt, és az eredményhirdetést követően rövid időn belül a helyükre is kerültek a berendezések. A rendszer azonban a mai napig nem funkcionál kellőképpen. Minderre a subotica.com hírportál munkatársai figyeltek fel, akik ennek apropóján felkeresték az ügyben illetékes Kommunálisügyi, Energetikai és Közlekedési Titkárságot. Mint kiderült, a kivitelező tavaly decemberben befejezte a rendszer kialakítását. A következő fázisban pedig elkezdődött a rendszert irányító szoftvert kezelő személyzet kiképzése.
– Tekintettel arra, hogy a rendőri egységeknek biztonsági és operatív okokból is biztosítani kell, hogy szükség szerint kezelni tudják a forgalomkorlátozó rendszert, lehetővé kellett tenni annak manuális működtetését is. A rendkívüli állapot ideje alatt március 15-e és május hatodika között lelassult a rendszer forgalomba helyezése, ugyanis a rendszer kezelői számára meghirdetett képzést nem tudták megtartani. Emellett két alkalommal, június 25-én és szeptember 28-án magánszemélyek beavatkozására tetemes anyagi kár keletkezett a rendszerben – idézi a weboldal a titkárság közleményét, hozzátéve, hogy a tervek szerint még az idén üzembe helyezik a rendszert.