2024. november 24., vasárnap

Az állatkertbe beköszöntött a tavasz

A látogatók elmaradása nyugalmat hozott a Palicsi Állatkertbe

A világjárvány megváltoztathatja az életünket, a mindennapjainkat, de az élet körforgását nem gátolhatja meg. Lakásunk, otthonunk ablakán kitekintve is tapasztalhatjuk, a bennünket körülfogó világ egyre zöldebb, és a rovarok, madarak is egyre aktívabbak. Az aktivitás növekedése tetten érhető a Palicsi Állatkertben is, amely ugyan már egy hónapja nem fogad látogatókat, viszont az állatok fellélegeztek a telet követően, és már eddig is több újszülöttel örvendeztették meg gondozóikat, illetve a közeljövőben is több kis állattal gazdagodhat az intézmény. Minderről Jánosi Tibor, az állatkert állatorvosa nyilatkozott a médiának.

Nem, a láma szeme nem sötétkék (Fotó: Benedek Miklós)

Nem, a láma szeme nem sötétkék (Fotó: Benedek Miklós)

– A rendkívüli állapot kihirdetését követően egy hétig még nyitva tartottunk, majd hasonlóan a világ számos állatkertjéhez, mi is bezártunk, és azóta zárva tartunk. Az állatok szempontjából ez jó, mert semmi nem zavarja őket. Ebben az időszakban elsősorban iskolás csoportok szoktak jönni az állatkertbe. A nyugodtságnak kedvező hatása is van, az emuk is letojtak, és most várjuk, hogy kikeljenek a tojások. Náluk a hímek ülnek a tojásokon, és most sokkal nyugodtabbak, mint korábban. A korábbi években megtörtént, hogy összetörtek a tojások, ami véleményem szerint azért történt meg, mert valami megzavarta őket. A nagy állatkertekben a tenyészállatokat izolálják, hogy a tömegek ne zavarják őket. Az antilopállományunk növekedett, és a dámvadaknál is várjuk az elléseket. Emellett kis pekarijaink is vannak, és az amerikai mosómedvéknél is vannak kicsik. Ez utóbbiak még benn vannak az odújukban, csak este jönnek elő, és nem is tudjuk, hogy pontosan mennyi van belőlük. Kis lemúrunk van, igaz az már nem olyan kicsi. A lemúroknál valószínűleg izolálni fogjuk a hímeket a nőstényektől, hogy ne szaporodjanak – fogalmazott Jánosi Tibor.

Jánosi Tibor (Fotó: Benedek Miklós)

Jánosi Tibor (Fotó: Benedek Miklós)

Mint beszélgetőpartnerünktől megtudtuk, a koronavírust az állatoknál, elsősorban a macskafélékben is kimutatták már, viszont az állatokat nem tesztelik, mivel az költséges és nagy stressznek tenné ki az állatokat.

– A Palicsi Állatkert az Európai Állatkertek Szövetségének tagjelöltje, és a koronavírus-járvány ideje alatt is igyekszünk betartani a tőlük érkező javaslatokat. Az állatokat nem tesztelhetjük, nem altathatjuk el őket csak azért, hogy mintát vegyünk tőlük, mert az egy nagy stresszhatás lenne a számukra. Az egyik nőstény oroszlánunk megbetegedett, napokig nem evett, részben azért, mert a hím nagyon agresszív volt, és bántotta, de korábban is lehetett valami baja. A napokban sikerült elkülönítenünk, elaltatnunk, és vért is vettünk tőle. Koronavírusra is leteszteltük, és az eredménye negatív lett. Ilyen esetben elvégezzük a tesztet, de külön csak ezért nem altathatunk el minden állatot – mondta az állatorvos.

Ó, az a kellemes D-vitamin (Fotó: Benedek Miklós)

Ó, az a kellemes D-vitamin (Fotó: Benedek Miklós)

Az állatkert munkásainak a kijárási korlátozások ellenére el kell végezniük a munkát. Az állatokat naponta fajtól függően egy vagy két alkalommal etetik, ugyanakkor ez az időszak a tavaszi nagytakarítások ideje is. Mivel az állatok több időt töltenek a szabadban, ez lehetőséget nyújt arra, hogy az épületek belsejét alaposan fertőtlenítsék. Az állatok védőoltását is jelenleg végzik, ugyanakkor az étrendjükben is változás állt be.

– Az állatok a téli időszakban sokkal erősebb, energiadúsabb táplálékot kapnak. Sokkal több vitamint próbálunk biztosítani nekik, többek között porok, tabletták formájában. Csakúgy mint az embernél, az állatoknak is fontos a napfény, a D-vitamin. Vannak olyan állatok, amelyek télen egyáltalán nem jöhetnek ki, azok most élvezik a napfényt és a friss levegőt. A növényevők étlapján megjelentek a friss zöldségfélék, a saláták. Természetesen télen is kapnak például almát, sárgarépát, de ahogy jön a tavasz és a nyár, egyre több zöldet tudunk biztosítani nekik. Ez az átmeneti időszak kritikus bizonyos állatfajoknak, és nagyon oda kell figyelni, hogy nehogy megfázzanak – mondta Jánosi Tibor.

Nyugalom az állatkertben… Vagy mégsem? (Fotó: Benedek Miklós)

Nyugalom az állatkertben… Vagy mégsem? (Fotó: Benedek Miklós)

A kialakult helyzet miatt az állatkertnek jelenleg nincs bevétele, ugyanakkor a kiadásaik nem csökkentek. Mindez azért is érinti érzékenyen az intézményt, mivel az idei évnek is nagy tervekkel vágtak neki. Az Európai Állatkertek Szövetségéhez való csatlakozáshoz igen szigorú feltételeket kell teljesíteniük, amelyek megvalósítása évek óta jól haladt. Most minden bizonnyal történik egy megtorpanás ebben, de beszélgetőpartnerünk bízik abban, hogy a nyitás után folytatódhatnak a beruházások.

– Nekünk a május elseje mindig hatalmas ünnep volt, ezrével jöttek a látogatók. Most valószínűleg csend lesz. Feltételezem, hogy a látogatók a zárlat feloldását követően sem fognak tömegesen érkezni az állatkertbe, hanem fokozatosan kerülünk vissza a régi kerékvágásba. Az állataink pedig valószínűleg gyorsan újra megszokják a látogatókat – fogalmazott Jánosi Tibor.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás