A szabadkai városi képviselő-testület kedden tartotta meg városnapi díszülését. Az eseményen ünnepi beszédet mondott Stevan Bakić polgármester, valamint dr. Pásztor Bálint, a városi képviselő-testület elnöke. Emellett kiosztották a város elismeréseit is. A település díszpolgára címet Pálfi Gyula villamosmérnök érdemelte ki, míg a Pro Urbe-díjat az idén Kabók Erikának, lapunk újságírójának, szerkesztőjének és dr. Gordana Krtinić járványügyi szakorvosnak ítélték oda.
Augusztus elsején arról adtunk hírt, hogy a járványügyi helyzet miatt az idén elmaradnak a városnapi rendezvények. Az elmúlt héten azonban az a döntés született, hogy szolidabb keretek között, kevesebb vendéggel, a járványügyi intézkedések tiszteletben tartásával egy díszüléssel mégis megemlékeznek arról, hogy 241 esztendővel ezelőtt, 1779-ben ezen a napon hirdették ki, hogy Mária Terézia szabad királyi város címet adományozott Szabadkának.
A járványhelyzet miatt elmaradt az ünnepélyes zászlófelvonás, így az ünnepség, tehát a díszülés is Szerbia himnuszával vette kezdetét, majd Stevan Bakić, Szabadka polgármestere mondta el ünnepi beszédét, amelynek fókuszában gazdasági kérdések, illetve az önkormányzat várható beruházásai szerepeltek.
– Az előttünk álló időszakban prioritást élvez a már megkezdett beruházások befejezése, ugyanakkor új projektumokat is elindítunk. Befejezzük a Népszínház rekonstrukcióját, folytatjuk a palicsi wellnessközpont építését, csakúgy mint a Palicsi- és a Ludasi-tó biodiverzitásának megőrzést célzó projektum megvalósítását. Folytatjuk a Kolevka gyermekotthon felújítását, és a Szabadkai Közkórház és a Városi Stadion renoválását. A település földrajzi fekvésének és egyéb kedvező körülményeknek köszönhetően a város vonzó lett a külföldi befektetők számára, és folyamatosan újabb munkahelyek nyílnak. A rendkívüli állapot kihirdetése előtt 6500 dolgozót alkalmaztak a kisbajmoki ipari övezetben lévő gyárakban. Örömteli, hogy ezen vállalatok továbbra is kitartanak, és habár voltak kisebb-nagyobb zökkenők a termelésben, azok nem jártak negatív következményekkel. A német Boysen cég üzemének építése egyetlen napig sem állt meg, és a tervezett ütemben halad – fogalmazott Stevan Bakić, aki emellett köszönetet mondott az egészségügyben dolgozóknak az elmúlt időszakban végzett munkájukért.
A polgármestert követően Pásztor Bálint, a képviselő-testület elnöke mondott beszédet, amelyben Szabadka szellemi és kulturális örökségét méltatta.
– Mindannyiunk, de különösképpen az augusztus 25-én megalakult új városi képviselő-testület feladata, hogy a városunk érdekében dolgozzunk. A városunknak szolgálni megtiszteltetés, büszkeség és kiváltság. Nemcsak az a feladatunk, hogy megőrizzük az elődeink által elért eredményeket, hanem hogy olyan körülményeket teremtsünk, amelyek méltók a 21. század emberéhez. Ez a munka a döntéshozók részéről összefogást és kölcsönös tiszteletet igényel, és biztos vagyok benne, hogy ebben is sikeresek leszünk, és közösen fogunk tudni dolgozni a város érdekében. A település nevében szereplő szabadság szó azt jelenti, hogy odaadóan dolgozunk a városunk érdekében – fogalmazott Pásztor Bálint.
Az ünnepi beszédeket követően Sara Jović, a Szabadkai Alapfokú Zeneiskola tanulójának zongorajátéka következett, majd sor került a város elismeréseinek kiosztására.
Először Pálfi Gyula, törökkanizsai születésű villamosmérnök vehette át az elismerést. A Városi Közigazgatás Címeket és Elismeréseket Adományozó Bizottságának indoklásából megtudhattuk, hogy Pálfi Gyula évtizedek óta dolgozik a város közvilágításának modernizálásán, mindeközben hű maradt a hagyományokhoz is, így az általa tervezett kandeláberek, kerékpártartók, padok maradéktalanul beleilleszkednek Szabadka polgári miliőjébe. A díjazott az elismerést a polgármestertől vehette át. A média kérdéseire válaszolva a vállalkozások fontosságára hívta fel a figyelmet.
– Vállalkozóként nagy hálát érzek az elismerés elnyerése miatt, mivel ritkán adatik meg, hogy egy vállalkozó ilyen magas rangú elismerésben részesüljön. Jómagam csaknem negyven éve dolgozom a városért, és megtisztelő, hogy méltónak találtak a díszpolgári címre – mondta Pálfi Gyula.
A Pro Urbe díjakat azok vehetik át, akik tevékenységükkel hozzájárultak a város hírnevének gyarapításához. A díjat az idén Kabók Erikának, lapunk újságírójának, főszerkesztő-helyettesének több évtizedes kitartó, magas színvonalú munkájáért, valamint dr. Gordana Krtinić járványügyi szakorvosnak, a Szabadkai Közkórház alkalmazottjának ítélték oda. Az elismeréseket Pásztor Bálint adta át Kabók Erikának, valamint Gordana Krtinić hiányában munkatársának, dr. Branka Milisavljevićnek. A díjátadót követően Kabók Erika a médiának adott nyilatkozatában elmondta, hogy a díjra az újságírói szakma elismeréseként tekint.
– Nagy öröm számomra, hogy az illetékesek felfigyeltek a munkámra, és úgy értékelték, hogy díjazásra érdemes. Ez a díj nemcsak nekem, hanem magának az újságírói szakmának, hivatásnak szól, és úgy gondolom, hogy nincs más hátra, mint ezen az úton haladni tovább – fogalmazott Kabók Erika.
A díszülés Kurina Viktória hegedűjátékával ért véget.
Négy új tag a képviselő-testületben A szabadkai városi képviselő-testület kedden megtartott díszülését megelőzően munka jellegű ülésre is sor került, amelynek keretén belül rendeletet hoztak a település elismeréseinek odaítéléséről. Az új összetételű képviselő-testület első rendkívüli ülésén emellett határozat született négy képviselő mandátumának megszűnéséről. Stevan Bakić polgármesteri címe, Kern Imre alpolgármesteri címe, illetve Ercsi Hargitának a Városi Tanácsba való bekerülése, valamint Magosi Zsuzsannának a polgármester segítőjévé való kinevezése a vonatkozó törvények értelmében nem összeegyeztethető a képviselői mandátummal. Az említett képviselők helyett a jövőben Nikola Popović, valamint Butás Béla, Nagy Zita és Nagy Izabella tevékenykedik a képviselő-testületben. |