2024. november 8., péntek

Bérbe adják a Szabadkai Gyógyszertár üzlethelyiségeit

A hatalmas tartozások miatt a gyógyszerekkel való ellátottság is romlik

A Szabadkai Gyógyszertár jelenleg 23 üzlethelyiséggel rendelkezik a város területén. Az elmúlt időszakban az intézmény működése egyre komolyabb nehézségekbe ütközött, a gyógyszertár hatalmas adósságot halmozott fel, ami miatt az árubeszállítás is akadozik, így a különböző gyógyszerekkel való ellátottsága is folyamatosan romlik. A városi képviselő-testület februárban megtartott ülésén a képviselők az állami és a magánszféra partnerségében, koncessziójában látták a probléma megoldását. Az elmúlt héten, október másodikán megtartott ülésen meghozott döntés értelmében azonban a Szabadkai Gyógyszertár csupán egy üzlethelyiséget tart meg, míg a többi lokációt magáncégeknek adják bérbe, azzal a kikötéssel, hogy ott továbbra is gyógyszertárat kell működtetniük.

A Szabadkai Gyógyszertár helyzetéről februárban Nemanja Simović nyilatkozott, aki akkor a városi tanács sporttal és ifjúsági ügyekkel megbízott tagja volt. Elmondása szerint az intézménynek körülbelül 200 millió dináros tartozása volt, aminek a város a kezese. A gyógyszertár rossz helyzetében az is közrejátszik, hogy mivel állami intézményről van szó, csak közbeszerzési pályázat útján tud gyógyszerekhez jutni, ami rontja a versenyképességét, ugyanakkor ma már a magánkézben lévő gyógyszertárak is adhatnak ki receptre gyógyszereket. A februárban meghatározott koncesszió értelmében a magáncég, amellyel partnerségi szerződést kötöttek volna, köteles lett volna kifizetni az intézmény tartozásait, és alkalmazni az akkor ott dolgozókat.

A városi képviselő-testület múlt heti ülésén Stevan Bakić, Szabadka polgármestere indokolta meg a bérbeadás szükségességét, és azt is elmondta, hogy végül miért nem a koncesszió mellett döntöttek.

(Fotó: Gergely Árpád)

(Fotó: Gergely Árpád)

– A Szabadkai Gyógyszertár problémája több mint egy évtizedre nyúlik vissza. A gyógyszertár adóssága pillanatnyilag 165 millió dinár. Jasmina Vukša megbízott igazgatóként való kinevezésekor, 2019 februárban 208 millió dináros tartozással találta szembe magát, ami azt jelenti, hogy a rossz körülmények ellenére, ideszámítva a koronavírus-járványt is, több mint 40 millió dinárral sikerült csökkentenie azt. A koncesszió végrehajtásához, illetve a magáncéggel kötött partnerségre való felkészüléshez sok időre lenne szükség, a gyógyszertárnak és a városnak azonban nincs ideje – fogalmazott a polgármester.

A képviselő-testület ülésén Miroslav Milojević, a Mozgalom a Polgári Szabadkáért képviselőcsoport vezetője is többször felszólalt. Elmondta, hogy a Szabadkai Gyógyszertárnak hagyományai vannak, és értetlenül állt azon tény előtt, hogy az intézmény nem tud gazdaságosan működni.

– A magánkézben lévő gyógyszertárak mindegyike hatalmas profittal működik, éppen ezért felfoghatatlan számomra, hogy a mi gyógyszertáraink, amelyek elsőosztályú helyszíneken vannak, veszteséggel üzemelnek. A Szabadkai Gyógyszertár megléte életbevágóan fontos a polgároknak, hisz tapasztalhattuk, hogy egy járványban milyen fontos a gyógyszerekkel való ellátottság, és a nagyobb kataklizmák esetén csak az állami kézben lévő gyógyszertárakra támaszkodhatnak a polgárok – fogalmazott az ellenzéki képviselő.

A Szabadkai Gyógyszertár átalakítása 79 alkalmazottat érint. Stevan Bakić elmondása szerint az érintettek továbbra is alkalmazásban maradnak, és ígérete szerint az átalakítás transzparens módon történik meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás