2025. április 29., kedd
SZABADKA KÖZTÉRI SZOBRAI (20.)

Akasztottak balladája

Szabadka nemrégiben egy új köztéri szoborral, Ivan Antunović katolikus püspök egész alakos szobrával gazdagodott, hamarosan pedig Bíró Károly egykori polgármesternek és I. Petar Karađorđević szerb királynak is szobrot állítanak. Sorozatunkban városunk meglévő köztéri szobrait mutatjuk be.

A Szabadkai Bíróság épülete közelében áll az Akasztottak balladája címet viselő emlékmű. A szoborkompozíció tizenöt kivégzett szabadkai kommunista ellenállónak: Lazar Bašićnak, Gerson Miklósnak, Kornstein Ödönnek, Lackenbach Konstantinnak, Lukács Istvánnak, dr. Meier Kálmánnak, Meier Miklósnak, Mayer Ottmárnak, Perl Gellértnek, dr. Adolf Singernek, Antun Suturovićnak, Simokovics Rókusnak, Schwalb Miklósnak, Šime Tikvickinek és Wohl Lolának állít emléket.

1941 augusztusában helyi kommunisták a sándori tanyákon gabonát gyújtottak fel. A gyújtogatások után a hatóságok széles körű nyomozást indítottak, annak érdekében, hogy felszámolják a kommunista mozgalmat. Szeptember 9-én kelepcébe csalták és a palicsi úton az egyik villamosmegállóban letartóztatták Mayer Ottmárt, a partizánosztagok körzeti parancsnokát.

A szoborkompozíció Glíd Nándor alkotása (Fotó: Gergely Árpád)

A szoborkompozíció Glíd Nándor alkotása (Fotó: Gergely Árpád)

Mayer Ottmár Temesváron született 1911-ben. Az I. világháború utolsó éveiben költözött Palicsra. A szabadkai gimnáziumban tanult. Érettségi után ösztöndíjban nem részesült, így egyetemi tanulmányait nem tudta befejezni, hivatalnokként helyezkedett el, később pedig a szabadkai Népszavánál dolgozott. 1935-ben lépett be a Jugoszláv Kommunista Pártba. 1937-ben a Híd című szabadkai folyóirat főszerkesztője lett. Kommunista tevékenysége miatt 1940 decemberében a királyi jugoszláv hatóságok letartóztatták. Néhány nappal a magyar csapatok bevonulása előtt szabadult a börtönből. 1941. november 15-én huszonhárom társával együtt állt a magyar királyi honvéd vezérkar főnökének rögtönítélő bírósága elé. A bíróság rendszerellenes szervezkedés, szabotázscselekmények előkészítése és idegen hatalom javára folytatott felderítés miatt mindannyiukat bűnösnek találta és kötél általi halálra ítélte. Később a bíróság kilenc elítéltnek megkegyelmezett és a halálos ítéletet börtönbüntetésre változtatta. A 15 halálra ítéltet 18-án, a mai bíróság helyén álló egykori laktanya udvarában végezték ki.

Az emlékművet, amely Glíd Nándor okleveles palicsi szobrászművész alkotása, a kivégzések huszonhatodik évfordulóján, 1967. november 18-án leplezték le az egykori vesztőhelyen. A monumentális, avantgárd stílusú szoborkompozíció megfeszített emberi testeket ábrázol. A szobor négyszögletű márvánnyal borított talapzaton áll. Közelében egy ferde felületen bronztábla fekszik, amelyen a 15 kivégzett áldozat neve olvasható, a következő szerb és magyar nyelvű felirattal:

„A kegyetlen halál görcsének is ellenáll a bátrak öntudata”.

Magyar ember Magyar Szót érdemel