Szent Rókus a 14. század második felében élt, a Magyar Katolikus Lexikon szerint Rómába tartó zarándokútja során Aquapendentében számos pestises beteget ápolt és közülük többet csodával meggyógyított. A tisztelete a halála után ötven évvel Európa-szerte elterjedt, és több helyen olyan, a nevét viselő társulatok alakultak, amelyek a járványos betegekkel foglalkoztak. A 16. század végén avatták szentté, és egyebek mellett a fertőző betegségek ellen küzdők védőszentje is. Személye az évszázadok során sem veszített jelentőségéből, és napjainkban, amikor a koronavírus-járvány az egész világot felforgatja, talán még nagyobb szükség van Szent Rókus segítségére.
A szabadkai Szent Rókus-kápolnát 1738-ban állították fel, abban az időszakban, amikor a pestis több helybeli lakos életét követelte. Az egykori följegyzések szerint a hozzávaló anyagot Szabadka népe saját kezűleg, iga nélkül hordta össze, a szóhagyomány szerint pedig az emberek térden állva építették fel. A kápolna 1884-ben Macskovics Titusz építész tervei alapján nyerte el jelenlegi kinézetét. A kápolna a korábbiakban Szent Rókus napját kivéve egész évben zárva tartott, a közelmúltban azonban megnyitotta ajtaját a hívek előtt, hogy imádkozzanak a szenthez, és kérjék a közbenjárását.
A kápolna megnyitásával kapcsolatban Stjepan Beretić, az Avilai Szent Teréz-székesegyház plébánosa nyilatkozott lapunknak.
– Szent Rókus napja augusztus 16-án van. Az ezt megelőző napon egy ájtatosságot tartunk a kápolnában, azután 16-ától kezdve mindennap szentmisét tartunk, esténként pedig ájtatosságra kerül sor. Ez nyolc napig tart, és ezt hívják Szent Rókus nyolcadának. A kápolnát az év többi napján zárva tartottuk. Az idén a járványügyi előírások miatt nem tudtunk a hívek előtt misézni a kápolnában. A palicsi pap javaslatára egy rácsos ajtót készíttettünk, hogy a kápolna állandóan nyitva tarthasson, hasonlóan a palicsi Mária királynő kápolnához. Szent Rókus a járványos betegségek elleni védőszent, és ilyenkor őhozzá imádkozhatnak a hívek. Mellette a járvány idején Szent Rozáliához és Szent Sebestyénhez fordulhatnak. Ezen szentek jelentősége megnőtt az elmúlt időszakban, az emberek meg is dicsérték a plébániát, hogy megnyitotta a kápolna ajtaját, és hogy egy imádság szövegét is elhelyezte a bejáratnál két nyelven. A szabadkaiak számára az is növeli a jelentőségét, hogy Szent Rókus a település védőszentje is, és eddig minden járvány idején segített rajtuk – fogalmazott a plébános.
A kápolna az elkövetkező időszakban a hét minden napján 0 és 24 óra között várja a híveket.