A fűtési idény hivatalos kezdete október 15., azonban aki a fűtést nem távfűtőműveken keresztül oldja meg, az tudja, hogy ez a dátum nincs kőbe vésve, hisz az első begyújtás időpontja elsősorban az időjárási körülményektől függ. A szabadkai Távfűtőművek szolgáltatásainak felhasználói az elmúlt hétvége óta minden bizonnyal tapasztalták, hogy időnként melegek a radiátorok. A héten ellátogattunk a szolgáltatóhoz, ahol Ábrahám Attila, a Távfűtőművek munkatársa, az ellátórendszer főmérnöke fogadott bennünket.
Mikor kezdődik az idei fűtési szezon? Hogy állnak az előkészületek?
– Október hatodikán indultak az úgynevezett meleg vizes próbák, ami annyit tesz, hogy a rendszert teljesen üzemkész állapotba hoztuk, megkezdtük a működtetését, már meleg vízzel, a korábbi hideg vizes próba után. Azt tudni kell, hogy a meleg vizes próba csak akkor indulhat el, ha a külső körülmények ezt lehetővé teszik. A rendszer működésének felső határértéke 14 °C, tehát e fölött nem üzemeltetjük a távfűtő berendezéseinket, ami azt jelenti, hogy sem a kémény nem füstöl, sem a hőállomások nem nyitnak ki, és a radiátorok hidegek. Az idén egy érdekes jelenségnek lehetünk tanúi, miszerint nagy az éjjeli és a nappali hőmérsékletek közötti ingadozás. Az alacsony esti hőmérsékletek indokolttá teszik, hogy bekapcsoljuk a meleg vizes fűtést. A városi rendelet ezt úgy határozza meg, hogy ha október elseje után három napon át este kilenckor 12 °C alatti hőmérsékletet mérünk, akkor meg kell kezdeni a fűtést. Az idei fűtési szezon minden valószínűség szerint nem kezdődik el október 15-én, ugyanis az előrejelzések alapján az elkövetkező héten minden valószínűség szerint magas külső hőmérsékletek várhatóak. Csak azokban az időszakokban lesz fűtés, amikor hideg lesz, illetve, ha teljesül az előbb említett feltétel.
Az idén történtek-e nagyobb beruházások, felújítási munkálatok az üzemben?
– Mint minden évben, a karbantartási idény május elsején kezdődik, de még az előző fűtési idény befejezte előtt elkészül a karbantartás ütemterve, és a közbeszerzési pályázatok kiírása is megtörténik. A munkálatok előkészülete úgy történik, hogy május első munkanapján meg is kezdhessük azokat. A szükséges ellenőrzéseket az idén is elvégeztük az összes üzemberendezésen, az összes hőállomáson, az ellátórendszeren. Elvégeztük a kellő javításokat, a kémény, a kazánok, a szivattyúrendszer, a csőhálózat, a mérőórák mind helyre lettek téve, valamint kétszáz mérőórát hitelesítettünk is. Az egyik legjelentősebb beruházásunk az idén a távfűtő kerítésein belül történt, mivel a műveknek két hétre elegendő alternatív tüzelőanyagot kötelező készenlétben tartania. Mi gázzal tüzelünk, és alternatív üzemanyagként a pakurát használjuk, ez tette szükségessé a pakuratárolónk tűzoltórendszerének korszerűsítését. A tűzoltóanyagot lecseréltük egy új, környezetbarát szerre. A teljes rendszer automatizált, és a legújabb európai szabványok szerint lett kiépítve. Két hete sikeresen ki is próbáltuk, és azóta készenléti állapotban van.
Mire kell odafigyelni a felhasználóknak a fűtési idény elején?
– A legjellemzőbb probléma az installációk belevegősödése, ami alatt azt értjük, hogy a fűtőtestekben bizonyos helyeken megszorul egy bizonyos mennyiségű levegő, ami akadályozza a meleg víz szabályos keringését, megáll a fűtés, hidegek a fűtőtestek. A problémát a levegő eltávolításával lehet megoldani, amivel vagy a felhasználó maga küzd meg, vagy segítséget hív. Ha szükséges, akkor természetesen mi is segítünk ebben, annak ellenére, hogy ez nem tartozik az illetőségi körünkbe.
Hány felhasználója van jelenleg a rendszernek?
– A felhasználóink száma pillanatnyilag 10 400 körül van. Az idén három új épület csatlakozik a rendszerünkhöz, ami közel száz új fogyasztót jelent. Ezek új építésű épületek. A tervek szerint jövőre további hat épület csatlakozik a rendszerre. Ez még belefér a kapacitásainkba, sőt, a rendszer további épületeket is elbírna.
Mit lehet tudni a Távfűtőművek szolgáltatásainak idei áráról?
– Ami a szolgáltatások árát illeti, azok változatlanok. Az elhasznált energia utáni kilowatt-óránkénti ár megegyezik a 2013 februárjában meghatározottal, és a díjszabási rendszer is megegyezik az akkorival. Ez egy kéttarifás rendszer. Az egyik rész az elhasznált energiától függ, míg a másik az átalánydíj. Utóbbi 12 hónapon át fizetendő, és ez valójában a Távfűtőművek üzemviteli, karbantartási és beruházási költségeit fedi.