Immáron a negyedik évadában robog a Magyar Szó Taxi, napilapunk videós műsora. Akik követik, azok már jól ismerik a koncepciót, akik nem, azoknak pedig gyorsan bemutatnám: minden héten beül mellém valaki a Taxi anyósülésére, akivel autókázás közben különféle témákról beszélgetünk. A műsorban felbukkannak a már korábbról ismert arcok, de igyekszünk olyan személyeket is bemutatni, akik eddig meghúzódtak a háttérben, azonban munkájukkal nagyban hozzájárulnak egy-egy intézmény működéséhez vagy egy adott közösség életéhez. Az elkészült műsorunkat a Facebook-oldalunkon, a YouTube-csatornánkon és az online felületünkön tekinthetik meg, az interjú szerkesztett formáját pedig hétvégi lapszámunkban olvashatják.
Ritkán vezet egyenes út a hivatásunkhoz, és ez különösen igaz jelenlegi interjúalanyunkra. Benedek Miklós újságírás iránti szenvedélye nem azonnal mutatkozott meg, hiszen középiskola után először kertészeti szakra indult, majd egy fordulópontot követően választotta a Magyar Tanszéket. Útja során számos területen kipróbálta magát: írt amerikai fociról szóló elemzéseket, tudósításokat készített kulturális eseményekről, végül pedig a Magyar Szó Képes Ifjúság című, fiataloknak szóló mellékletének a szerkesztését is rábízták. Erről beszélgettünk vele palicsi utunk során.
A Képes Ifjúság mindig is olyan média volt, amely a fiatalokhoz szólt, és kiváló kiindulópontként szolgált számukra, hogy kipróbálhassák magukat újságíróként. Ma is ilyen szerepet tölt be, vagy már teljesen mást?
– Bízom benne, hogy továbbra is ilyen szerepű. Aki a Képes Ifjúságban kezd el írni, annak ez egyfajta ugródeszka lehet. Ha megtetszik neki az újságírás, akkor könnyen lehet, hogy később komolyabban is foglalkozik ezzel. Számos példánk van erre. Volt egy fiatal hölgy, aki még középiskolásként, valamikor 2016 és 2017 körül kezdett el írni a Képes Ifibe. Később Budapestre került egyetemre, és még ott is írt az újságba. Egy idő után azonban egy elismert magyarországi folyóiratnál kapott munkát, és a szerződése miatt máshova már nem publikálhatott, így megszakadt a kapcsolatunk. Mégis, a Képes Ifjúság volt az első folyóirat, amelyben teret kapott, és én szerkesztettem az első szövegeit. Remélem, hogy ezek az alapok hozzájárultak ahhoz, hogy ma is sikeres újságíróként dolgozik. Másik példaként említhetem Turi Orsit, aki szintén középiskolásként kezdett el írni a lapba. Ő is nálunk publikálta az első írásait, amelyeket én szerkesztettem. Ma már a Magyar Szó oszlopos tagja: rendszeresen ír a Jó Pajtásba, a topolyai rovatba, és a Képes Ifi csapatát is erősíti. Emellett ő szervezi a bemutatkozó körutunkat, amely lassan egy éve zajlik. Tavaly április elején indultunk útnak, és azóta is ő koordinálja az eseményeket. Úgy gondolom, a Képes Ifjúság továbbra is fontos szerepet játszik az ifjúsági újságírásban: lehetőséget ad a fiataloknak, hogy kipróbálják magukat, fejlődjenek, és akár komoly karriert építsenek az újságírás terén.
Mit tapasztaltok a körút során? Nyitottak a fiatalok a Képes Ifjúságra és más, hagyományos médiatartalmakra, vagy inkább csak a közösségi médiából tájékozódnak?
– Azt tapasztalom, hogy ez utóbbi szervesen beépült a fiatalok mindennapjaiba. Ha újságcikkeket, riportokat olvasnak, azt is leggyakrabban közösségi médiai platformokon teszik. Úgy érzem, a nyomtatott sajtó már nem bír akkora jelentőséggel az életükben. Azok a fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, nem igazán ülnek le napilapokat, folyóiratokat olvasni. Talán egy-egy magazint még el tudok képzelni a kezükben, de alapvetően máshogy tájékozódnak, és mások az elvárásaik. Inkább a telefonjukat pörgetik. Ha valami felkelti az érdeklődésüket, akkor elolvassák, belemerülnek, és megosztják másokkal is. Az a vélemény, hogy a mai fiatalokat semmi sem érdekli, nem helytálló. Én azt látom, hogy igenis nyitottak és érdeklődőek, de másképp szerzik az információkat, máshogyan használják azokat. Ezért is örülök annak, hogy a Képes Ifjúság új weboldala fejlesztés alatt áll. Az új oldal sokkal fogyasztóbarátabb lesz, hogy ezt a kifejezést használjam. Bízom benne, hogy így még több fiatalt sikerül megszólítanunk, és jobban tudunk igazodni az ő médiafogyasztási szokásaikhoz. A cél az, hogy ott érjük el őket, ahol a legtöbb időt töltik: az online térben.
Mi az, ami felkeltheti a fiatalok érdeklődését? Mit tudtok meg tőlük a terepen ezzel kapcsolatban?
– A legtöbb esetben, amikor erről kérdezzük őket, azt a választ kapjuk, hogy a híres emberekről szeretnének minél többet hallani és olvasni. Természetesen foglalkozunk a vajdasági magyar hírességekkel, de azt látjuk, hogy a fiatalok nagyobb perspektívában gondolkodnak, és gyakran inkább a nemzetközi vagy szélesebb körben ismert személyek iránt érdeklődnek. Amikor elkezdtem a lap szerkesztését, már az elején elindítottuk a My Choice című rovatunkat, amelyet Bíró Tímea újságíró kolléganő vezet. Ez a rovat bemutatja a vajdasági magyar „celebjeinket” – színészeket, énekeseket, írókat, költőket, képzőművészeket, azaz minden olyan személyt, aki kiemelkedőt alkotott. Azóta is folyamatosan működik ez a rovat, kisebb szünetekkel, és már csaknem 200 személyt mutattunk be. Érdekes, hogy amikor megkérdezzük a fiatalokat, kiket tartanak vajdasági hírességnek, szinte mindig Rúzsa Magdit említik elsőként. Azt is tapasztaljuk, hogy szívesen követik és olvassák az olyan cikkeket, amelyekben egy általuk ismert személyről van szó. Ha például meglátják az osztálytársukat vagy évfolyamtársukat egy interjúban vagy cikkben, az rendkívül vonzó számukra. Fontos, hogy a környezetvédelem is hangsúlyos szerepet kapjon az újságban. Néhány évvel ezelőtt tapasztaltunk fellendülést ebben a témában, a fiatalok aktívan beszéltek róla, és úgy tűnt, hogy valóban érdekli őket. Bízom benne, hogy ez ma is így van, és továbbra is része a gondolkodásuknak. A célunk, hogy ezeket az érdeklődési köröket folyamatosan figyelembe vegyük, és olyan tartalmakat hozzunk létre, amelyek valóban megszólítják őket.
Véleményed szerint a Képes Ifjúság mennyire és hogyan járul hozzá ahhoz, hogy a fiatalok manapság tudatos médiafogyasztók legyenek?
– Ez egy összetett kérdés, hiszen már az is kihívás, hogy megfogalmazzuk, mit is nevezünk tudatos médiafogyasztásnak. Mi a Képes Ifjúságban arra törekszünk, hogy olyan tartalmakat kínáljunk, amelyek máshol nem érhetők el. Egytől egyig szerzői írásokkal dolgozunk, még a horoszkópunk is friss, egy kolléganőnk írja minden héten. Nem veszünk át tartalmakat az internetről vagy ezoterikus oldalakról, hanem saját, egyedi anyagokat készítünk. Ez az egyediség szerintem vonzó lehet az olvasók számára. Ha tudják, hogy a Képes Ifjúságban olyan tartalmakat találnak, amelyeket máshol nem, talán hozzászoknak ahhoz, hogy a minőségi és eredeti tartalmakat keressék. Ez a szemlélet nemcsak a Képes Ifiben, hanem a Magyar Szóban és a Jó Pajtásban is megvan. Három szóban összefoglalva: a Képes Ifjúság egyedi, megfontolt és színes. Hiszem, hogy ha a fiatalok megértik ennek az értékét, akkor nemcsak a Képes Ifi, hanem más minőségi tartalmak iránt is nyitottabbá válnak, legyen az nyomtatott vagy online formában. Ez a fajta tudatos tartalomfogyasztás talán elindíthatja őket az felé, hogy az egyedi és hiteles forrásokat részesítsék előnyben a felületes és ellenőrizetlen információkkal szemben.
(A teljes beszélgetést megtekinthetik a Magyar Szó Facebook-oldalán és YouTube-csatornáján és az online felületén.)
Nyitókép: Kállai Göblös Nikoletta és Benedek Miklós