2024. december 22., vasárnap

Szalakótát rajzoltak

Magyarországról is szép számú alkotás érkezett

Az Arcus Környezetvédő Egyesület februárban hirdette meg az ötödik Nemzetközi Természetismereti Rajzpályázatát. A beérkezett alkotásokból tárlatot állítottak össze, a rajzokat pedig szakmai zsűri értékelte. A Művelődési Ház kiállítótermében hétfőn este nyílt meg a tárlat, és ekkor adták át a díjakat is. A határon túlról, Magyarországról is sok alkotás érkezett, közöttük vannak díjazottak és különdíjasok is. Harkai Ákos, az Arcus elnöke elmondta, hogy a pályázati kiírás iránt idén is nagy érdeklődés mutatkozott. A pályázat fő célja változatlanul a fiatalok környezettudatosságának és természetismeretének fejlesztése.

– Az idei pályázatunk központi témája a szalakóta és annak az élőhelye volt. Összesen 227 pályamű érkezett Szerbia és Magyarország területéről. A gyerekek 33 településről küldték el alkotásaikat, egyebek mellett Zenta, Topolya, Kishegyes, Magyarkanizsa, Óbecse, Szabadka község területéről, sőt Budapest, Esztergom, Veszprém, Hódmezővásárhely és Debrecen környékéről is érkeztek munkák. A diákok korcsoportonként elsősorban tanintézményeken keresztül pályáztak, több esetben egyénileg jelentkeztek, illetve művelődési egyesületen, tehetséggondozó műhelyen keresztül is – tudtuk meg, mint ahogy azt is, hogy az 1–2. osztályosok korcsoportjában 55, a 3–4. osztályosok esetében 119, míg az 5–8. osztályosok korcsoportjában 53 pályamű érkezett.

Szalakóták a gyerekek szemével (Tóth Péter felvétele)

Szalakóták a gyerekek szemével (Tóth Péter felvétele)

A díjátadón nem tudott mindenki ott lenni, nekik postán küldik el az ajándékot. A zsűri tagjaként Sihelnik Ágnes a díjátadón elmondta, hogy sok kiváló rajz érkezett. Voltak, akik elvontabb ábrázolási stílusban alkottak, mosolygós napot és egyéb motívumokat használtak. Ezek is figyelemre méltóak, de most inkább az élethű ábrázolást vették figyelembe. Edita Suturović volt Harkai Ákos mellett a harmadik zsűritag, és rámutatott, hogy az utóbbi években egyre több a szalakóta vidékünkön, a pályázatra jelentkezők pedig remélhetőleg tanultak is valami újat. Sihelnik József, az Arcus madarászszakkörének vezetője hozzátette, hogy egy Topolyánál meggyűrűzött szalakótát Namíbiában azonosítottak.

A szalakóta egész Európában a fennmaradásért küzd, mivel korábbi élőhelyeinek nagy részét az ember átformálta, vagy teljesen tönkretette, és ezért is esett az Arcus témaválasztása erre az attraktív megjelenésű költöző madárra. Állománya teljes elterjedési területén drasztikusan csökkent. Vajdaságban az ezredforduló táján 20 pár alá esett a számuk. A még meglévő állomány védelme érdekében civil kezdeményezésre indult el a szalakótavédelmi program, melynek köszönhetően Vajdaság északi részén jelentősen növekedett a madár állománya. Napjainkban már több mint 400 pár szalakóta költ Vajdaságban, valamint Észak-Szerbiában is megjelent költő fajként.

Az Arcus Nemzetközi Természetismereti Rajzpályázata díjazottjainak névsora:

Általános iskola 1–2. osztálya:
1. helyezés: Tüskei Mira Emma, 2. osztály, Kishegyes
2. helyezés: Kecskés Zsombor, 2. osztály, Szabadka
3. helyezés: Kalmár Karola, 2. osztály, Felsőhegy
Különdíj: Molnár Eszter, 2. osztály, Hajdúszoboszló (Magyarország)

Általános iskola 3–4. osztálya:
1. helyezés: Horváth Blanka, 4. osztály, Budapest (Magyarország)
2. helyezés: Jaskó Linda, 4. osztály, Kazincbarcika (Magyarország)
3. helyezés: Buzás Richárd, 4. osztály, Boldog (Magyarország)

Általános iskola 5–8. osztálya:
1. helyezés: Veres Orsolya, 8. osztály, Kazincbarcika (Magyarország)
2. helyezés: Celva Ramóna, 6. osztály, Hajdújárás
3. helyezés: Majoros Mira, 8. osztály, Nyíregyháza (Magyarország)
Különdíj: Kóródi Ferenc, 7. osztály, Hódmezővásárhely (Magyarország)
Technikai különdíj: Takács Petra, 8. osztály, Kazincbarcika (Magyarország)

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az Arcus rajzpályázatának díjátadóján készült felvétel a díjazottak egy csoportjával(Tóth Péter felvétele)