A bácskossuthfalvi IX. Pálinkaverseny forgatagához az utóbbi években szervesen hozzátartozik a gasztroárnyalat is, a Gasztrofesztivál. Így, ha a jóféle nedű kóstolgatása mellett valaki megéhezik, akkor biztosan nem marad éhen. A rendezvényen házias konyha is üzemelt, sajnos azonban a Gasztrofesztivál korábbiakban megszokott bősége és színvonala ezúttal szűkösebbre sikerült a helyi termelők hiányában. Azért némi édességet, hentesárut vagy gyümölcspárlatot idén is be lehetett szerezni, amit kiegészített a Bíró házaspár messze földön híres, honfoglalás korát idéző kézműves vására. Közvetlenül mellettük Veselinović Lívia helyiek által jól ismert és kedvelt képviselőfánkjai és kalácsai, lekvárjai várták az édesszájúakat.
– A hagyományos képviselőfánkot időnként tejszín hozzáadásával készítem. És a pozitív visszajelzések alapján elmondhatom, hogy népszerűbb ízvilágot kapok vele. Csakhogy a hozzáadott tejszín és a macerásabb munkamenet emeli a költségeket is, ezért többen inkább a hagyományos képviselőfánk mellett döntenek – magyarázta, de az asztalon kínált lekvárokról is szó esett. Lívia cukor nélküli, tiszta gyümölcsöt használ a lekvárkészítéshez, a málnának másfél óra kellett, a szilvának pedig jó három és fél óra hossza, hogy elérje a kívánt állagot. Manapság nem mellékes szerencse az sem, hogy rendelkezik egy olyan szerkezettel, ami automatikusan keveri a masszát. Az árakról is szót ejtettünk: az utóbbi időben körülbelül 100-100 dinárral emelkedett a házi lekvár ára, ami a boltokban tapasztalható drágulás mellett igazán elhanyagolható.
A gyerekek nagy örömére vattacukrot is lehetett kapni a rendezvényen, igaz, nem a hagyományos formában. Mivel a zárt tér nem tette lehetővé, hogy a helyszínen készüljön, ezért Sötét Andrea műanyag tárolóban kínálta. Elárulta, hogy a vattacukorból még tortát is lehet készíteni, ezt ő maga is kipróbálta a gyermekei nagy örömére.
– Egy sablon segítségével ügyesen lehet rétegezni a vattacukrot, a szeleteléséhez pedig egy éles kés szükségeltetik, és már kész is a gyerekek öröme. Meglepően ruganyos masszát lehet kapni. Hagyományos ételszínezékkel nem lehet a vattacukrot készíteni, mert tönkreteszi a finomságot készítő eszköz egyik alkatrészét, a fejet. Ezek mellett nagyon oda kell figyelni a hőmérsékletére is, mert különben nemcsak nem sikerül a vattacukor, de rengeteg munkával is jár a takarítás utána – mondta.
A gasztrokínálatban jelen voltak a Virág-chili termékei is. Az asztalnál éppen helytálló feleség, Virág Erika elárulta, hogy ezúttal is azokból az alapanyagból készültek a termékeik, amiket megtermeltek, és amelyek az éléskamrában várták a feldolgozást.
– A többféle alapanyag felhasználásából készült pikáns szószok mellett kínálunk chilit tartalmazó dobozkát, akár ajándéknak is beillő, kulcstartóra függeszthető esszenciatárolót. Férjem kifejlesztette a chilis tészta receptjét, aminek a legyártásához találtunk partnert. Valamennyi termékünket a helyszínen meg is lehet ízlelni, mi nem árulunk zsákbamacskát – hallhattuk a bácskossuthfalvi csípős termékekről.
Nyitókép: Kazinczy Paszterkó Diana felvétele