2024. szeptember 15., vasárnap

Tengerihántás a jelenben, hagyományosan

Kilencedszer a topolyai Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat szervezésében

A hagyományos paraszti társadalom kalákában, vagyis szívességi alapon, önkéntes segítőkből összeállt csapatban végzett őszi társasmunkája a kukoricafosztás. Ezúttal – immár kilencedik alkalommal – tengerihántónak, máléfejtőnek, bontónak mindenekelőtt a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat tagjai álltak a topolyai tájházban az elmúlt hétvégén, a hagyományos kukoricafosztás során.

Jó hangulatban folyt a munka a tájház udvarán (Szabó Anikó felvétele)

Jó hangulatban folyt a munka a tájház udvarán (Szabó Anikó felvétele)

– A rendezvényt elsősorban azzal a szándékkal szervezzük, hogy az utókornak megmutassuk és átadjuk hagyományainkat, szokásainkat. Az őszi betakarítás egyik legszebb mozzanata volt a kukoricafosztás. Amit nappal leszedtek a szántóföldön, azt késő délután, valamint holdfényes estéken az udvarban megfosztották. Számunkra ez nagyon szép emlék maradt, hisz ilyen események alkalmával együtt volt a család apraja-nagyja, szomszédok, rokonok. A munkát dalolás, mesélés követte, valamint a nagylánykáknak, legénykéknek nagyon jó alkalom volt ez az ismerkedésre. A mai napon a társasmunka végzése mellett felidézzük a dologvégzést kísérő mesélés, nótázás szokását is – fejtette ki lapunknak nyilatkozva a szervező Nagyapáti társulat programkoordinátora, Simon Julianna, aki az október 1-jei eseményen üdvözlőbeszédében a fosztás hagyományos menetét idézte a Tájházban megjelenteknek, és a köréje rendeződő szokásokról is szólt köszöntőjében. A civil egyesület tehát egyik legfőbb feladatának tekinti a néphagyományok továbbítását a felnövő nemzedéknek. Ezúttal az utóbbiak csoportját a Fekete Edit óvónő vezette óvodások lelkes csapata képezte, akikhez idősebb társaik is csatlakoztak kézműveskedés, játék erejéig. A gyermekek szemmel láthatóan nagyon jól érezték magukat a program során: igyekeztek fosztani, csutkababát, virágot, játékot készítettek a terményből.

– Már több alkalommal részt vettünk a gyerekekkel ezen a rendezvényen, mert fontosnak érezzük, hogy ők tapasztalati úton is tanuljanak. Ez egy jó lehetőség arra, hogy a kicsik megismerkedjenek a fosztással mint munkafolyamattal, a kukorica tulajdonságaival, valamint az alkalomból szervezett program jóvoltából fejlődhet a motoros képességük is. A kukorica megtisztítása, kosárba dobálása, annak hordása nekik játékot jelent, mindemellett kinn tartózkodhatnak a természetben. Alkalom adódik alkotói tevékenységre is. Ezúttal csutkababát készítettünk a helyszínen, meg csuhévirágot. A generációk e közös tevékenysége az emberi kapcsolatokra is pozitív hatással van – osztotta meg velünk az óvodapedagógus, Fekete Edit.

A hagyományápoló rendezvény programja iránt a szervezőkön kívül a topolyai Tulipán, Nefelejcs és Orchidea kézimunkacsoportok tagjai, továbbá helyi amatőr festők is érdeklődést mutattak, a felsoroltak csoportosan érkeztek. A szervezők mindannyiukat meg is vendégelték a múltidéző eseményen.