2024. szeptember 15., vasárnap

Magyar tájszoba és alkotóház Bajsán

Az első bajsai Etno ház közvetlen szomszédságában, a Sár utca 29. alatt szombaton délután nagy érdeklődés mellett megnyílt az új tájház, melyben egy tisztaszoba, egy eredeti szabad kéménnyel rendelkező hagyományos konyha látogatható, de az épületben vendégszobát és alkotószobát is kialakítottak.

A megnyitóünnepségen Lackovics Károly, a bajsai helyi közösség tanácselnöke köszöntötte a nagyszámú közönséget:

– Az Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének, de az egész falunak is szívügye a kultúránk megőrzése. Köszönet mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy mára két Etno házunk, színpadunk, kézműves foglalkozásaink, kiállításaink vannak. A végső célunk, hogy ezeket a tereket élővé tegyük, rendezvényekkel, emberekkel, fiatalokkal töltsük meg és továbbadjuk kulturális örökségünket – mondta.

A topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Szélszirom énekcsoport fellépése

Az önkéntes adományok segítségével megvásárolt romos épületet az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre, annak elnök asszonya, Szuhankó Ruzsena és férje, Sándor irányításával a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint tartományi, önkormányzati és helyi közösségi támogatásból sikerült felújítani.

Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a sajtónak nyilatkozva arról szólt, hogy a falu életében is jelentős eseményről van szó, hisz ez a közösség a hagyományok megtartásával jövőt akar építeni.

– Két évvel ezelőtt jártam itt, és akkor egy romos épület volt mögöttünk, most pedig egy felújított parasztház előtt állunk. Otthonavatóra, házavatóra kerül sor, és mindig, amikor házat avatunk, akkor otthont teremtünk és a jövőről bizakodunk, mert ezt a házat be kell lakni. Egy tájház belakása pedig azt jelenti, hogy egy közösség kell, hogy a házban otthont találjon – mondta az MNT elnöke.

Dr. Szőke Anna, a Kiss Lajos Néprajzi Társaság elnöke is aktív szerepet vállalt a tájszoba kialakításában, ő a valamikori három osztatú parasztház jellegzetességeiről, a    tisztaszobáról, a kemencéről, a házi szentélyről, a szabad kéményről, valamint a régi tárgyakról szólt a megnyitón, melyeket a helybeliek őriztek meg, gyűjtöttek össze és ajánlottak fel a tájház részére.

Végül Dolinszky Márta evangélikus esperes megáldotta az új épületet és a közösséget.

Az ünnepi műsor hangulatát a helybeli Testvériség Művelődési Egyesület és a topolyai Kodály Zoltán MMK tagjainak, az óvodások, iskolások és Szabó Zoltán népművész fellépése tette még emlékezetesebbé.

Az avató ünnepség előtt szőttes-, és feketekerámia-kiállítás nyílt a hevesi és nádudvari népművészek munkáiból a bajsai faluházban, a magyarországi Hagyományos Értékek Megőrzéséért Alapítvány pedig a Magyar népművészet megújítása a Vajdaságban címmel alkotói találkozót rendezett.