2024. szeptember 14., szombat

Ötvenhat hősei előtt tisztelegtek Bácskossuthfalván

Konferencia, emlékjelavató, kiállítás és előadás a magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján

A bácskossuthfalvi Református Egyházközség, a Vajdasági Magyar Helytörténeti Egyesület és a Monográfia Helytörténeti Egyesület szervezésében november 6-án, vasárnap délután Bácskossuthfalván megemlékezést tartottak az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulója alkalmából.

A felavatott emlékjelhez a szabadkai főkonzulátus nevében Madarász Bernadett helyezett el koszorút (Herceg Elizabetta felvétele)

A felavatott emlékjelhez a szabadkai főkonzulátus nevében Madarász Bernadett helyezett el koszorút (Herceg Elizabetta felvétele)

A forradalom délvidéki emlékei című tudományos tanácskozás kezdetén a szervezők nevében Móricz Árpád helybeli református lelkész köszöntötte a megjelenteket, majd dr. Tőkéczki László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem tanszékvezetője, dr. Mészáros Zoltán szabadkai történész, levéltáros és dr. Bertalan Péter, a Kaposvári Egyetem tanszékvezetője a forradalomról, annak előzményeiről és utótörténetéről, nemzetközi összefüggéseiről, a jugoszláviai vonatkozásairól tartott előadást. Dr. Mészáros az előadása végén kiemelte, hogy a vajdasági magyarság körében mára már kialakult az emlékezés kultúrája, tiszta szívvel emlékeznek 1956-ra. A konferencia moderátora Tomik Nimród topolyai történész volt.

Az ünnepség folytatásában emlékjelavatásra került sor a református templomparkban. A templom bejáratánál leleplezett terméskövön az 1956–2016 felirat áll.

-Minden emlékezés az emlékeztetés teljes körű szellemi, lelki, műveltető folyamatát indítja be. Az emlékőrzés és -művelés, az emlékápolás és -éltetés pótolhatatlan és nélkülözhetetlen feladatot tölt be a nemzet életében – mondta avatóbeszédében az emlékezésnek az egyén és a közösség életében betöltött fontos szerepéről Pálfi József, a Partiumi Keresztény Egyetem tanszékvezetője, aki szólt a felejtés veszélyeiről, illetve a helytállásról, valamint arról, hogy az utókor, látva az emlékeztető jeleket, köveket, táblákat nem felejthet, hanem erőt meríthet a kiállók, küzdők, helytállók bátorságából. Amikor majd száz év múlva a bácskossuthfalviak a templomkertben megállnak az emlékjelnél, elgondolkodnak, és nem felejtik ötvenhat hőseit.

A fáklyás emlékjelavatás alkalmával dr. Debreczeni László pécsi 56-os veterán felidézte a hatvan évvel ezelőtt történt eseményeket, és átadta a magyar állam ajándékát, az 56-os lyukas zászlót a bácskossuthfalviaknak. Az emlékjelhez a szabadkai főkonzulátus nevében Madarász Bernadett helyezettel el koszorút.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Magyarország Főkonzulátusa, a Magyar Nemzeti Tanács és a helybeli Ady Endre Művelődési Központ támogatásával megvalósuló ünnepi megemlékezés folytatásában a színház előcsarnokában megnyílt az 1956 című kiállítás, amely egy hétig látogatható a településen, majd a Ki viszi át...? című, az 1956-os vajdasági, központi emlékünnepségre készült előadást láthatta a közönség a Talentum Tehetséggondozó Művészeti Egyesület Ifjúsági Tánckara, Hajvert Ákos Radnóti-díjas versmondó és a Juhász zenekar előadásában.