2024. július 27., szombat

A tinédzserek a legveszélyeztetettebbek

Informálás és tudatosítás a topolyai Menthal Drog Prevent civil szervet célja – Holló István elnökkel beszélgettünk

Topolyán tavaly októberben megalakult egy civil szervezet, mely a kábítószer elleni harcot tűzte zászlajára. A civil szervezet alapítója, jelenlegi elnöke Holló István nyugdíjas rendőrfőnök, aki nyomozóként, a nyomozóosztály vezetőjeként, majd rendőrfőnökként évtizedekig tapasztalta, hogy mi a helyzet vidékünkön ebben a kérdésben. Nyugdíjba vonulását követően határozott úgy, hogy civil szervezetet alapít, mely a megelőzéshez kíván segítséget nyújtani.

– Előző munkámból kifolyólag sok tapasztalatot szereztem ezen a területen, azt kell mondanom, hogy a mostani társadalmi életben meghatározó tényező a droghasználat. A fiatalokat, amikor szórakozni kezdenek járni, mindig nagy veszély fenyegeti. Primáris prevenció amivel foglalkozunk, előadásokat tartunk mind a fiatalságnak, mind a szülőknek. Az is lényeges, hogy a szülők felvilágosítása is megtörténjen, hogy idejében észrevegyék és lépni tudjanak, ha valami gyanúsat észlelnek.

Az elmúlt hónapokban mit sikerült elérniük?

– A terveinket szinte megdupláztuk, hiszen több mint húsz előadást tartottunk diákoknak és szülőknek egyaránt, és mondhatjuk, hogy jó befogadókra találtunk, beszélgetések is kialakultak az iskolákban, illetve a helyi közösségekben, ahol megjelentünk. A hetedikesek kilencven százaléka rész vett ezeken az előadásokon, körülbelül kétszáz diák. Egy iskolai órán ismertettük a rájuk leselkedő veszélyeket. Nemcsak a régi, meghatározó drogok ügyében, mint a heroin, a kokain, a marihuána, és az LSD, hanem a szintetikus és dizájnerdrogokról is beszélgettünk, ami már a piacon van, és a jövő nagy kihívása. Törekszünk arra, hogy interaktív beszélgetés formájában szerb és magyar nyelven is ismertessük a legfontosabb tudnivalókat, illetve kézikönyveket is készítünk a kollégáimmal, Bús Annával, Göblös Bélával, Jeremić Jovannal és Đurović Čedomirral.

Miben különbözik vagy hasonlít a szülőknek, illetve a diákoknak szóló előadás?

– Természetesen eléggé különböző az előadás menete, mivel a diákok jobban ismerik a témát, ha mást nem az intereneten tájékozódnak, a szülők pedig nincsenek informálódva, ezért a szülőknek az információk átadása, tudatosítása a feladat, hogy, sajnos a gyerekeink között van a kábítószer, és hogy senki sincs védve attól, hogy esetleg megkínálják, hogy olyan társaságba kerül, amelyben előfordul a kábítószer. A szülőknek abban is próbálunk segíteni, hogy hogyan kommunikáljanak a gyerekekkel, és hogy aktívan kövessék a gyerekek életét, a környezetét. A problémát pedig fel kell vállalni, ha már van, hiszen a függőséget már három év alatt le lehet győzni, egy év alatt kigyógyítják a testi függőséget, a pszichikai függőség legyőzése azonban sokkal hosszabb ideig tart. A szülőknek, illetve a társadalomnak kellene lépni, hogy minél kevesebben kerüljenek ilyen állapotba.

A statisztikai adatok szerint a fiatalok 50-60 százaléka kipróbálja a szereket a mi országunkban is, persze ez nem jelenti azt, hogy függővé válik, de hogyha megpróbálja, majd hétvégi szórakozás alkalmával használja, utána már nagyon nehéz kilépni az ördögi körből.

Az a fő célunk, hogy ismertssük a diákokkal a követkeményeket. Elrettentő példákat is prezentálunk, viszont arra koncentrálunk, hogy tudatosítsuk, hogy a probléma megoldható más formában is.

Egy ilyen kis környezetben, mint a miénk, mennyire van jelen a kábítószer?

– Sajnos nagymértékben jelen van, Topolya beleolvad az országos átlagba, az országos pedig az európai átlagba. A 14–16 éves diákok a legveszélyeztettebbek, amikor szórakozni kezdenek járni, diszkóba vagy házi bulikba, és főleg a kortársak miatt kerül sor a kipróbálásra. Marihuána, ecstasy, speed és más modern drogok, különböző vegyületek vannak a piacon. A dizájnerdrogok után a szintetikus kannabinoddal dúsított, pszichoaktív anyag is megjelent az országban, nyolcszázszor erősebb, mint a marihuána.

Mi, szülők is gyakran rossz példával járunk elöl, létezik generációs öröklődés?

– A legális drogok közé tartozik az alkohol, a dohány és a kávé, sajnos statisztikailag bizonyított, hogy azoknak a szülőknek a gyerekei, akik erős dohányosok vagy alkoholisták, könnyebben válnak a narkotimukok rabjává. Létezik a generációs öröklődés, és az előadásaink során az is előfordult, hogy a fiatalabb szülők reakciójából láttuk, hogy úgymond belüről ismerik a témát. A szenvedélybetegségeket nehéz gyógyítani, a függőségekről nehéz leszokni, orvosi segítségre van szükség a kigyógyításhoz, akkor is, ha legális drogokról van szó.

Hogyan lehetne eredményt elérni a megelőzésben?

– A megelőzésnek több formája van, mi főként a primáris prevencióra törekszünk, ami magába foglalja az ismeretek átadását. Az a cél, hogy a keresletcsökkenést elérjük a narkotikumok piacán, hiszen ha nincs kereslet, akkor talán nem lesz annyi áru sem. Hosszú folyamat ez. A drogmegelőzés mellett az egészséges életmódra hívjuk fel a figyelmet, a sportra, hasznos időtöltésre, az egymásra figyelés fontosságára.