2024. szeptember 3., kedd

Szent György-napi hiedelmek, szokások

Tavaszköszöntő játékos foglalkozásokkal vette kezdetét a topolyai Tájház idei programsorozata

A Topolya Község Művelődési Háza által fenntartott Tájház ebben az évben is igyekszik átadni a legkisebbeknek a népi hagyományokat egy-egy, a kalendáriumban szereplő „piros betűs” ünnep köré szervezett foglalkozással. Ezúttal a Szent György-napi program kétnaposra sikerült, és a Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény kicsinyeire számítottak. A gyerekeknek Sihelnik Ágnes, a Művelődési Ház munkatársa ismertette a naphoz köthető hagyományokat.

– Két nap alatt a Bambi Iskoláskor Előtti Intézmény megközelítőleg 100 ovisát láttuk vendégül a Tájházban, annak ellenére is, hogy az időjáráseléggé szeszélyesre sikerült. A gyerekek megismerkedhettek a naphoz köthető néphagyományokkal, a bátor Szent György legendájával, aki megvédte a királylányt a sárkánytól. Ezután a Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola idegenforgalmi szaka tanulóinak közreműködésével zenés-énekes körjátékok, ügyességi vetélkedők kezdődtek. Ehhez előkerültek a Tájház tarsolyában lapuló, fából készült gyermekjátékok is. Természetesen az állatok sem maradhattak ki a György-napi programunkból, hiszen valaha ezen a napon hajtották ki a legelőre a csordákat. Így a kézműves-foglalkozás keretében magvak felhasználásával kellett egy-egy állatrajzot kidíszíteni. Ehhez pedig szorosan kapcsolódott az a néphagyomány is, hogy valaha ilyenkor kellett elvetni a mákot, babot, kukoricát és az uborkát. Varázsló napnak is számított április 24-e, hiszen a Szent György-napi harmatot begyűjtötték az életerős növényekről, és a kevésbé virulókat öntözték meg vele – tudtuk meg Sihelnik Ágnestől, aki hozzátette, hogy valaha Topolyán is jelen voltak ezek a hagyományok, a legenda, de mára már jórészt kikoptak a felnőttek emlékezetéből. Szerencsére azonban a Művelődési Ház, illetve a Tájház munkaközössége mindent elkövet, hogy a legkisebbeknek átadja ezeket a régi szokásokat, és ennek az évek alatt meg is van a foganatja.

A gyermekek ügyességi játékait a középiskolások koordinálták, az egyik ötletgazda, Kósa Szandra elárulta, társaival arra helyezték a hangsúlyt, hogy a legtöbb ovis számára teljesíthető, sikerélményt hozó programokat találjanak ki.

– Mindenképpen szerettünk volna olyan játékokat szervezni, amelyek felkeltik és fenntartják a gyerekek érdeklődését, megmozgatják őket, amelyekkel levezethetik az energiájukat. Ugyanakkor ne terheljük le vele az ovisokat, és mindenkinek legyen sikerélménye. Hagyományőrző, illetve népi gyermekjátékokkal készültünk, amelyek egyben ügyességi feladatok is. Így például egy kis futás, ugrálás és egyensúlyjáték is belefért a programba Az internet nyújtotta ismeretanyag sokat segített ebben – tette hozzá az idegenforgalmi szak diákja, aki elárulta, hogy osztálya nem először igyekszik zavartalanná tenni a Tájház valamelyik gyermekprogramját, tavaly voltak jelen először, akkor a Márton-napi programban segédkeztek. A Szent György-napi foglalkozáshoz már kicsit komolyabban is hozzájárultak. A gyerekeket a Művelődési Ház pogácsával és teával vendégelte meg.

Nyitókép: A Tájház Szent György-napi programján Fekete Edit óvónő csoportja és a középiskolások Sihelnik Ágnes koordinátorral (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)