2024. november 23., szombat

Hagyományos kézművestábor Bajsán

Sikeres volt az Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének huszadik tábora

Huszadik alkalommal szervezte meg a Hagyományos kézművestábort az Etno Hagyományápoló Kézművesek Köre a bajsai székházukban. A felnőtteket a hét munkanapjain, a gyermekeket pedig három napig oktatták a szervezők. Szuhankó Ruzsena, az Etno elnök asszonya elmondta, hogy az idén több mint ötvenen vettek részt a foglalkozásokon.

– Mivel ez a huszadik, jubileumi táborunk, ezért úgy határoztam, hogy valamilyen módon ez a találkozó összefoglalja majd az elmúlt két évtizedet, bemutatja az eddigi tevékenységünket. Az igazsághoz tartozik, hogy ugyan a munkálkodásunkat nem szeretnénk berekeszteni, de a jövőben picit lejjebb veszünk a lendületből, mert a korábbi tempót már nem győzzük a párommal. Tehát továbbra is szeretnénk folytatni a Hagyományos kézművestábort, de ezentúl kisebb létszámmal szervezzük majd meg. Az idén egyébként csupán részben sikerült megvalósítani az előzetes elképzelést, hiszen állandó kedves vendégeink egy részének, magyarországi oktatóinknak végül nem sikerült befutniuk. Kevesen, de azért vannak gyermek résztvevőink is, ezúttal viszont a felnőttek alkotják a többséget – kezdte a beszélgetést Szuhankó Ruzsena, aki elárulta, hogy rendkívül sokféle tevékenységbe, azaz valamikori szakmába kínáltak betekintést idén is ez alatt a néhány nap alatt. A gyermekek például rongypokrócot szőttek, a felnőttek pedig többek között gyékény-, gyapjú- és rongyszövéssel foglalkoztak. Emellett betekintést nyerhettek a filcrátétes szövés mellett a hímzés és a nemezelés rejtelmeibe, tökéletesíthették tudásukat, lehetett bőrözéssel is foglalkozni, és a gölöncsérszakma alapjaival.

Szuhankó Ruzsena, az Etno elnök asszonya

Szuhankó Ruzsena, az Etno elnök asszonya

– A gyermek- és a felnőttfoglalkozások végét is kiállításokkal ünnepeltük meg, azzal, hogy a hímzőszakkör munkái érthető módon időigényesebbek, és később készülnek majd el egy-egy kiállításra. Amennyiben igény lesz rá, akkor még szervezünk a hímzőknek összejövetelt, hogy folytassák, tökéletesítsék vagy befejezzék a munkákat. Egyelőre számukra abból állt a tábor, hogy itt megnézték a motívumokat, kaptak hiteles kapaszkodókat a hímzőink, ami alapján meg tudnak indulni – tudtuk meg, majd a fő szervező köszönetet mondott a támogatóknak.


A bajsai Etno Hagyományos kézművestáborának megszervezését a Magyar Nemzeti Tanács mellett Topolya község önkormányzata támogatta, illetve a bajsai helyi közösség.

A Hagyományos kézművestábor hímzőszakkörének résztvevői

A Hagyományos kézművestábor hímzőszakkörének résztvevői

Szuhankó Ruzsena elmondta, hogy a jövő héten Topolya Község Múzeumában műhelymunkára várják a gyermekeket, akik a nagymamáik, dédszüleik hagyományos gyermekjátékaival ismerkedhetnek, valamint azok készítését is elsajátíthatják. Ezt követően Horgoson, majd a budapesti Mesterségek Ünnepén szeretnék átadni tudásukat férjével, Szuhankó Sándorral az érdeklődőknek. Amikor itthon vannak, akkor viszont hétfőnként minden érdeklődőt szeretettel várnak egy-egy általuk ismert technika köré szervezett foglalkozásra előzetes egyeztetés után.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A gyerekek rongypokrócot is készítettek (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)