2024. szeptember 18., szerda

A Mezőgazdasági Iskola a Határtalanul programban

Ötödik alkalommal látták vendégül Topolyán a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskola harmincfős küldöttségét, mely tanintézménnyel a topolyai középiskola tizenkét éve ápol partneri kapcsolatot, 2013 óta testvériskolai együttműködés formájában. Együttműködésük a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. Határtalanul! elnevezésű programja keretében is formálódik, mélyül.

Ezúttal a kaposváriak október 2-ától 5-éig járták Vajdaságot a vendéglátó topolyaiak kíséretében. Közös szakmai gyakorlati képzésben, közös termelésben, szakmai előadásokon, vitafórumokon vesznek részt. Mindemellett a látogatások alkalmával a vendéglátó iskolák környékének kulturális és történelmi emlékhelyeit is meglátogatják, emlékeztetett a Mezőgazdasági Iskola történelemszakos tanára, Kisimre Tibor. E topolyai középiskolában ő a kirándulások és szaklátogatások szervezésével foglalkozó bizottság elnöke, a dr. Princz Zoltán ötletgazda által megálmodott, Széll Erzsébet magyar- és történelemszakos tanárnő vezette kaposvári csoporttal együttesen megvalósított nyertes Határtalanul! program topolyai koordinátora is egyben. A Határtalanul!-nak elnevezett program célja az anyaországiak külhoni magyarságról szóló tudásának és tájékozottságának növelése, a határokon átívelő kapcsolatok elősegítése. A programon keresztül az Alap az anyaországi szakképző iskolák külhoni magyar szakiskolákkal való együttműködésének kiépítését és elmélyítését is támogatja. A 2014–2015-ös tanévben a kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskolába a topolyai Mezőgazdasági Iskola küldöttsége látogatott el szeptember 25-e és 28-a között, a napokban a kaposváriak mindezt viszonozták. A Topolyára érkezett vendégek, köztük 26 harmadikos középiskolai tanuló előtt nemcsak Topolya község, bővebben a város és Bácskossuthfalva nevezetességei váltak ismertté, hanem Bezdánban is tettek látogatást, zombori városnézést, a bácsgyulafalvi dohánymúzeum megtekintését is beiktatták programjukba. Kishegyesre is utaztak, Temerinbe látogattak, ahol a helyi temetőt keresték fel és az ottani tájházat is megtekintették. Az utóbbi helyszínen a kaposvári fiatalok előadták az október 6-ai alkalmi műsorukat.  Az idei évi programból sem maradt ki a szabadkai és palicsi városnéző körút. Kisimre összefoglalójából kiderült, hogy a fiatalok többek között környékbeli gazdaságokra, az iskola tanüzemére is ellátogattak, a jégelhárító radarállomás munkájába is betekintést nyerhettek. A pályázat szakmai részének felelős hordozója, az iskola másik tanára, Lovra Szabolcski Irén élelmiszer-ipari mérnök is tájékoztatta lapunkat a Határtalanul! program részleteiről.

– A találkozónk alkalmával ezúttal egy, a Kaposvári Állattenyésztési Napokon a két iskola tanulói által közösen, a biotermesztésről készített kisfilm vetítése és elemzése is programban szerepelt. Felidéztük a topolyai iskola egykori diákjával, a Kaposvár melletti Szennán élő, biogazdálkodást folytató dr. Pósa Roland állatorvossal nemrégiben folytatott beszélgetésünk során szerzett tanulságokat. A folytatásban a házi sajtkészítés egyik módjával ismertettük meg a vendégeinket. Ezúttal főtt sajtot készítettünk az iskola konyhai részlegében hagyományos recept alapján, a tangazdaságunkról származó nagyon jó minőségű tej felhasználásával. A végterméket ajvárral töltöttük, amelyet szintén iskolánk diákjai készítettek. A felsoroltak mellett a Becskei magán pálinkafőzde jóvoltából a fiatalok megismerkedtek a pálinkafőzés és -értékelés folyamatával is. Felkerestük Topolya határában a Palusek-gazdaságot és a Truzsinszki biotermesztésen alapuló gazdaságot is. Az utóbbin a tönkölybúza termelési folyamatát, feldolgozását és a belőle készült végterméket tekinthették meg a látogatók az ottani szürkemarha-állomány mellett. Tanüzemünkben is a biotermelés lehetőségeit mértük fel a kaposvári szakemberek közreműködésével – fejtette ki a tanárnő.