A Tartományi Helyi Önkormányzati és Községközi Együttműködés Titkárság támogatásával Topolya Fejlesztési Társulása egy olyan projektumot indított, amelynek célja, hogy az önkormányzatok és a helyi közösségek együttműködését javítsa a civil szférával, oly módon, hogy a civil szféra szolgáltatásait megpróbálja felerősíteni, és ezáltal „eladhatóbbá” tenni a községi döntéshozók számára. A részletekről Sörfőző Kornél, a Fejlesztési Társulás munkatársa beszélt lapunknak.
– A pályázat keretében egyrészt képzések által megerősítjük a civil szféra kapacitásait, másrészt pedig a helyi közösségeket is igyekszünk képzésekkel felzárkóztatni a községi önkormányzat tempójához, és megismertetni velük azt a fajta stratégiai tervezést, amely nálunk is lassan kezd meghonosulni. Folyamatosan készülnek a község fontos stratégiai dokumentumai, és ezek kidolgozásában részt vesznek a helyi közösségek is, viszont eltérő mértékben, vannak ugyanis nagyon aktív és erős közösségek, viszont vannak olyanok is, amelyek inkább passzív szemlélői ezeknek a folyamatoknak. Célunk, hogy ezeket a különbségeket csökkentsük, és hogy a gyengébb közösségek is nagyobb súllyal vegyenek részt a dokumentumok kidolgozásában. Ebben tud segíteni a civil szféra, és a projektünk fő feladata, hogy megteremtse az összhangot az erős civil szféra és a szolgáltatásai felé nyitott helyi közösségek között.
A program keretében képzésekre kerül sor egyrészt a civil szervezeteknek, másrészt a helyi közösségek számára. A civil szervezetek képviselőinek március folyamán három kétnapos képzésre kerül sor: egy alapszintű pályázatíró képzésre, egy haladó szintűre, amely már az uniós pályázati kiírások által támasztott kritériumoknak is igyekszik megfelelni, valamint lesz egy képzés, amely a pályázatok költségvetésével, illetve az elszámolásokkal foglalkozik. A kurzusnak 7-8 állandó résztvevője van, akik közül többen valamilyen civil szervezet tagjai, de szabadúszók is jelentkeztek. A helyi közösségek képviselői számára öt egynapos képzést tartanak. Ezek közül kettő konkrét költségvetési témákat érint majd, de a feldolgozandó témák közt szerepel a közbeszerzések témaköre, valamint a lakossággal való kapcsolattartás is. Ami az előadókat illeti, a civil szervezetek számára a fejlesztési társulás munkatársai fogják megtartani a képzéseket, a helyi közösségek képviselői számára pedig a topolyai önkormányzat azon munkatársait kérték fel, akik szakértői egy adott témakörnek, és már régóta a témakörben dolgoznak úgy, hogy közben nyitottak az újdonságokra, és naprakész a tudásuk.
Sörfőző elmondta, hogy a program részeként az öt legaktívabb helyi közösségnek segítenek kidolgozni egy mini fejlesztési tervet, amely tartalmazza mindazokat a gazdasági és egyéb prioritásokat, amelyeket meg kell oldani ahhoz, hogy eredményeket lehessen elérni. Ezek kidolgozása körülbelül egy hónapot vesz igénybe.
– A projektum lezárásaként szervezünk majd egy konferenciát, ahol egyrészt összegezzük a projektum során megtanult leckéket, másrészt prezentáljuk annak eredményeit, olyan gazdasági szakemberek és tartományi szintű döntéshozók jelenlétében, akik majd személyesen is tudnak hatni ezen helyi közösségek további fejlődésére – mondta a társulás munkatársa a projektum befejezésével kapcsolatban.