Topolya, a Topolyai Múzeum kezdeményezése jóvoltából, hét éve csatlakozott a nemzetközi szinten is nagy népszerűségnek örvendő Múzeumok Éjszakája elnevezésű rendezvény szervezőinek sorába. Múzeumunk az idei évben is színes és érdekes programmal készült az ünnep apropóján. Ezúttal a topolyai tájház is éjfélig várta a népi kultúra iránt érdeklődőket.
A Topolyai Múzeumban május 16-án megrendezett eseményt Kisimre Szerda Anna, Topolya község kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa nyitotta meg, aki elmondta: büszkék lehetünk arra, hogy Topolya múzeuma az elsők között csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez, és külön kiemelte annak a varázsát, hogy este tekinthetjük meg a múzeumban felállított alkalmi és időszakos tárlatokat. Engedjük, hogy legalább ezen az estén magával ragadjanak a művészetek, mondta, és ennek jegyében átengedte a terepet Petromarkov Aleksandrának és Stantić Krisztinának, akik a legkisebbeknek rendezett játszó- és alkotóházat koordinálták. A foglalkozáson a gyerekek előre elkészített portrékat restaurálhattak, mozaikképet rakhattak össze, színezhettek, festhettek, sőt egy-egy portréval le is fényképezkedhettek oly módon, hogy a portrék arcát kivágva a saját arcukat adták a festményekhez. Ezt követően került sor a Korhecz Papp Zsuzsanna, a Szabadkai Városi Múzeum tanácsosa restaurátori munkásságát bemutató kiállítás megnyitójára. Gazsó Hargita Szabó T. Anna ide illő, Három oltárkép című versét olvasta fel, majd Dévavári Beszédes Valéria néprajzkutató méltatta Korhecz Papp munkásságát, és kitért arra is, hogy a restaurátorok egy-egy lábjegyzetért dolgoznak, egy-egy lábjegyzetre teszik fel az életüket. A kiállítás anyaga két, vidékünkhöz köthető barokk képzőművész, Stettner Sebestyén és Mathias Hanisch alkotásaira fókuszált, és pannókon mutatta be a képeik restaurálás előtti és utáni állapotát, amelyeken a látogatók időnként meglepő átalakulásoknak is szemtanúi lehettek. A tárlaton ezenfelül bemutatták a topolyai Sarlós Boldogasszony katolikus templom oltárképét, amelyet szintén Korhecz Papp Zsuzsanna újított fel. Az est záróprogramja a Melódia kamarazenekar koncertje volt, amire teljesen megtelt a múzeum emeleti nagyterme. A Gál József által vezényelt előadáson a klasszikusok mellett, úgy mint Mozart, Beethoven, olyan alkotások is elhangzottak, amelyek talán közelebb állnak a mai hallgatókhoz. A blues és A Karib-tenger kalózai főcímzenéje is nagyszerűen illeszkedett a közelmúltban alakult zenekar repertoárjába. Végezetül, bizonyítván, hogy a Múzeumok Éjszakája nem csupán egyetlen estére korlátozódik, elmondjuk: A restaurálás művészete című kiállítást június 11-éig tekinthetik meg az érdeklődők.
FÓKUSZBAN A NÉPI TISZTÁLKODÁSI KULTÚRA
A XX. század tisztálkodási kellékei a zentai Városi Múzeum gyűjteményében alcímet, a Meg is mosakodjál, meg is törölközzél! címet viselő Nagy Abonyi Ágnes által szerzett és rendezett tárlatanyagára épült a 2015-ös évi Múzeumok Éjszakája topolyai programsorának a helyi Művelődési Ház által a topolyai tájházban május 16-án 15.30-tól 24 óráig tartó programsora. Erre a tényre a hétvégi ünnepi alkalom során való találkozásunkkor Csípe Tímea, a topolyai Művelődési Ház igazgatónője hívta fel a figyelmet, aki arról is szólt: a néhány évvel ezelőtti ,,szárnybontogatás“ után, amikor a Múzeumok Éjszakája alkalmából a topolyai bognár- és kovácsműhely is csalogatta a népi kulturális értékek iránt érdeklődő múzeumbarátokat, az idei évben a tájház – első ízben – immár teljes estet betöltő programsort kínált fel az esemény apropóján. A Meg is mosakodjál, meg is törölközzél! elnevezésű tárlat szerzőjével való egyeztetést követően, kulturális intézményünk felhívást intézett a lakossághoz: egészítsük ki a tárlat topolyai vonatkozásait, tegyük közös erővel hangsúlyosabbá azt. Mint arról a topolyai szervezők beszámoltak: tervük sikerrel járt, a június 15-éig, munkanapokon 8-tól 14 óráig látogatható gazdag néprajzi kiállítás, amelynek anyagát a Művelődési Ház 024/713-515-ös telefonszámán előzetes egyeztetést követően más időpontban is befogadhatnak az érdeklődők, a topolyai helyszínen a helyi tájházból származó darabokkal, valamint Topolya községi magántulajdonban levő fotó- és tárgygyűjteménnyel egészült ki. A kulturális intézménynek ebben segítségére volt: Baranyi Valéria, Fekete Dénes, Huber Márta, Pecze István, Petrović Dušan, Simon Júlia, Stanojević Elizabeta, Szűgyi Klinkó Izabella és Vass Károly.
A (népi) kulturális tartalmak iránt érdeklődőket a Múzeumok Éjszakája-program hivatalos megnyitója keretében Csípe Tímea intézményvezető és helyettese, Dudás Tatjana köszöntötte, aki tolmácsolta Damir Šipovac etnológusnak a népi tisztálkodási szokásokról írt gondolatait, majd a Nagy Abonyi Ágnes által szerzett és rendezett tárlat elkészítésében és felállításában közreműködő Szabó Magda tornyosi magángyűjtő méltatta a jelen tárlatot. A szervezett program keretében kézműves játszóházat is tartottak gyermekeknek „A tisztaság fél egészség” jelmondattal. A foglalkozáson, amelyet Budai Sinkovics Margit osztálytanító vezetett, húsz gyermek fogkefe- és szappantartót készített. A kiállítás témájához kapcsolódóan egyéb kísérőrendezvényeket, a Kodály Zoltán MMK Csörgő citerazenekarának és a Vuk Stefanović Karadžić SZMK szólistáinak közös előadását is figyelemmel kísérhették az érdeklődők. Mindeközben a tájházban hagyományos szappanfőzés is zajlott Simon Julianna és Zakár Ilona irányításával. A helyszínen házat és szívet formázó háziszappanok eladása is folyt. 20.30-tól éjfélig Nyári mozi keretében filmvetítéseket tűztek műsorra: a belgrádi Néprajzi Múzeum gyűjteményéből Dobrivoje Pantelić Sapun peraći című, szöveg nélküli alkotását, magyar nyelven Egri József Szappanfőzés című dokumentumfilmjét, valamint még egy Dobrivoje Pantelić-alkotást, a Deverski peškiri címűt, szintén a belgrádi Néprajzi Múzeum gyűjteményéből. A programsorozatokon való részvétel ingyenes volt.