2024. szeptember 17., kedd

Megelőző iroda, fejlesztő szolgáltatásokkal

Egy újszerű szociális védelmi rendszer szolgáltatásformáiról

Az Open Arms StM, vagyis a Nyitott ölelés elnevezést viseli az OTTHON Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézet felhasználói életkörülményeinek javítása a közösségbe való bekacsolódás által IPA-projektum, amely olyan törekvéseket kíván megalapozni, erősíteni, hogy a szellemi fogyatékkal élőket is nagyobb mértékben és szélesebb körben lehessen bekapcsolni a közösségbe. Kitagolás útján, továbbá prevenciós központ létrehozásával őket minőségibb életkörülményekhez és új -tapasztalatokhoz segítik, fejlődésükhöz járulnak hozzá.

A 2014 júniusától 2016. március végéig élő Nyitott ölelés projektumon keresztül olyan alternatívákat kínálnak fel, amelyek hosszabb távon az ún. intézményesítést teszik elkerülhetővé. A bácskossuthfalvi OTTHON és a Topolya Községi Fejlesztési Társulás a projektum résztvevői, szakmai partnerként Topolya és Kishegyes Községek Szociális Védelmi Központja szerepel, támogatói között az EU mellett a topolyai önkormányzat és a Vajdaság AT van. A reform, amely a bentlakásos, fogyatékkal élő felnőtteket ellátó tömegintézményeket bontja le kisebb kapacitású lakócentrumokra, védett szállásokra, Bácskossuthfalván két családi ház kiépítését és egy objektum felújítását is magában foglalja. Augusztus első felében, 4–6 fős házakban, 14 gondozott kezd hozzá élete új fejezetéhez kellő felügyelet mellett, elégséges segítségnyújtással. A program párhuzamos fonala a megelőzés irányába húzódik: egy topolyai székhelyű preventív, vagyis megelőző iroda, központ kezdi meg működését július 30-ától immár a gyakorlatban is, Sztánkó Zsuzsanna, a Topolya és Kishegyes Községek Szociális Védelmi Központja igazgatójának vezetésével, Zorica Mastilović pszichológus, Dragana Pavićević pedagógus és Farkas Ármin szociális munkás, az iroda szakmunkatársai közreműködésével. A program utóbbi szegmenséről, a prevenciós központ létrehozásáról és működtetéséről Balassa Endre, a projekt menedzsere nyilatkozott lapunknak.

– Szerbiában 19 ilyen projekt fut, de csak a miénknek van a megelőzést szolgáló vonzata. Az objektumok építése és tapasztalatszerzés céljából végzett tanulmányutak időszakában már zajlottak Topolya község területén felméréseink: felkerestük és felmértük azon családokat, amelyeknek fogyatékkal élő felnőtt családtagjuk is van, a szociális központ nyilvántartását véve alapul, felhasználva az egészségház terepi szolgálatának adatait is. Mintegy 30 helyszínt kerestek fel a szakemberek, jelenleg 15 esetben kaptak pozitív visszaigazolást, mely szerint igényelnék a központ szolgáltatásait. Megtapasztaltuk, hogy felnőttkorban sok esetben szinte láthatatlanná válnak a sérültek, a család szégyenli őket. A családok egy része el is utasította a kínált lehetőséget. A központ szakemberei a terepi munka és a kitöltött kérdőívek alapján immár megtervezték a műhelymunkák dinamikáját, tartalmát is, jelenleg a szükséges didaktikai és egyéb eszközök beszerzése folyik. A kedvezményezettek közül a legtöbben, 8-an Bácskossuthfalváról, Pacsérról, Krivajáról érkeznek, de 2-3 bajsait, 3-4 topolyait is szállít majd a különjáratunk a Topolyai Vöröskereszt székházában legalább havi egy alkalommal rendezendő műhelymunkára, ahol a központ irodája is működik. A kedvezményezettetek listája nem végleges, az érdekeltek jelentkezhetnek a szociális védelmi központban – nyilatkozta Balassa. Mint megtudtuk: a projektnek hozzá kell járulnia az egyedül maradt és/vagy elöregedett fogyatékkal élők sürgős intézményes elhelyezésére vonatkozó kérelmek csökkenéséhez. Az egyéni és csoportos foglalkozássorozat az érintettek képességeinek, tudásának növelését célozza, azt, hogy ismereteik révén saját magukat is el tudják látni, önállóbb életet élve közösségükben.