2024. szeptember 17., kedd

Tenger fenekéről gyöngyöt, Batyuból kulturális értékeket

Huszonegy éve szervezik meg a Batyu tábort

Tengerből a vizet kalánval kimerném, tenger fenekéből apró gyöngyöt szennék. / Tenger fenekéből apró gyöngyöt szennék, abból a rózsámnak koszorút köttetnék. / Szerelem, szerelem, átkozott szerelem, métt nem termettél vót minden fa tetejen?” A fenti idézet a Batyu tábor himnuszává 19 éve avatott al-dunai székely népdalból való. Azóta évről évre felcsendül e dal a népművészet iránt érdeklődő gyermekek, ifjúság számára 21. éve Batyu tábor néven rendezett nyári sátortáborok alkalmával.

A népi kulturális értékek iránt nyitott közönség is hallhatja majd július 25-én, szombaton 18 órától a tábor himnuszát a táborlakók előadásában, egyéb olyan tartalmak befogadása mellett, amelyeket a gyerekek, fiatalok e hét folyamán a helyszínen megismertek, és a tábor zárórendezvénye keretében be is mutatnak az érdeklődőknek a zentagunarasi iskola kosárlabdapályáján, kedvezőtlen időjárás esetén a tornatermében. 13. éve a Batyu tábort a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ szervezi, 10. alkalommal a rendezvény helyszíne a zentagunarasi iskola udvara. A kodályosok ezúttal is aktívan részt vettek a 210 fős sátortábori élet szervezésében, koordinálásában, ahol a népművészet iránt érdeklődő, elsősorban néptáncos ismereteiket bővíteni kívánók kézügyességét, szépérzékét, közösségtudatát is fejlesztik. Az utóbbi években a néptáncoktatásra fókuszálnak, de a résztvevőket ösztönzik, hogy a kötelező programok mellett a szabadidős tevékenységek sorában megvalósuló foglalkozásokon is részt vegyenek. Az idén is a választható kreatív műhelyek között szerepelt a gyöngyfűzés az erdélyi születésű, topolyai Dimény Ibolyával, a temerini Lukács Valéria vezetésével nemezelés folyt, a topolyai Rind Melitta bútorfestést oktatott, a Kodály Tulipán kézimunkacsoportja tagjainak vezetésével pedig hímzésoktatás is zajlott. 2015-ös újdonság, hogy a táborszervezés kezdeti időszakához hasonlóan ezúttal is zajlott a Batyuban hangszeroktatás, mégpedig tamburaoktatás Csonka Balázs és Szabó András jóvoltából kezdőknek és haladóknak. A fentieket is tolmácsolta beszélgetőtársunk, Kisimre Szerda Anna, a Kodály Zoltán MMK művészeti vezetője, a Batyu tábor egyik alapító tagja, akitől a helyszínen járva érdeklődtünk az ezúttal július 19-étől 26-áig zajló foglalkozássorozat szakmai programjáról:

– Táncoktatás az idén is három korcsoportban folyik. Ezúttal legnagyobb számban, 80-an, 90-en vannak a középső csoportban, és 30-40-en a haladó, valamint a legfiatalabb táborozók körében. A szabadidős tevékenységek mellett esti kedvelt és hasznos időtöltése a táborlakóknak a táncház. A táncoktatás is élő zene mellett zajlik, az óbecsei Fokos zenekar, a törökkanizsai Keszég Ákos és a topolyai Csalóka zenekar jóvoltából. A legidősebbeknek bogártelki, kalotaszegi táncokat oktat a békéscsabai Tabán táncegyüttes vezetője, Farkas Tamás és Gál Nóra. Magyarpalatkai táncok szerepelnek a középső korosztály néptáncanyagában, melybe az erdélyi származású, Magyarországon élő Kis István és K. Demeter Erika táncospár, oktatópár vezeti be a fiatalokat. A legfiatalabbak rábaközi táncokat tanulnak Kovács Hannától és Patyerek Csabától, akik a kishegyesi Rizgetős táncegyüttes vezetői.

Az idei tábori életbe, amely ezúttal is nemzetközi jelleget visel, zentagunarasi, csantavéri, királyhalmi, magyarkanizsai, zentai, adai, óbecsei, péterrévei, temerini, kúlai, szenttamási, bajsai, topolyai, győri, továbbá Svédországból, Ausztriából, Németországból, Hollandiából érkezett fiatalok kapcsolódtak be. Lapunkkal egy időben a helyszínt felkereste Topolya polgármestere, Kislinder Gábor, Domány Dudás Diana önkormányzati tanácsos társaságában.