2024. szeptember 17., kedd

Magyar nyelvű közoktatásunkért

Topolyán is ülésezett az MNT elnökének Közoktatási konzultatív testülete

Mgr. Hajnal Jenő, az MNT elnöke öt régióra osztva tartományunkat, öt közoktatási konzultatív testületi egységet hozott létre Vajdaságban annak érdekében, hogy magyar nyelvű közoktatásunk jelenlegi helyzetének reális áttekintéséhez, stratégiai célok és prioritások meghatározásához, megfelelő szakmai, emberi és közösségi háttérben jelentős szerepet rendeljen magyar tannyelven tanító gyakorló pedagógusoknak, intézményvezetőknek. Két régiót illetően, köztük a közép- és nyugat-bácskai régióban e testületi egység vezetésével Petkovics Mártát, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagját, a tanács oktatási bizottsági tagját bízta meg.

Az MNT-elnök Közoktatási konzultatív testületének topolyai ülésén (Szabó Anikó felvétele)

Az MNT-elnök Közoktatási konzultatív testületének topolyai ülésén (Szabó Anikó felvétele)

A tisztségviselő munkatársával október 19-én Topolyára látogatott, ahol a 2015 júliusában megkezdett többlépcsős közoktatási konzultációsorozat második szakmai találkozójára került sor. A szakmai összejövetelnek a Kodály Zoltán MMK székháza adott otthont. Oda látogatott el a Topolya, Kishegyes, Verbász, Kúla, Apatin, Hódság és Zombor község gyakorló pedagógusaiból és intézményvezetőiből álló konzultatív testület tagjai közül huszonhat küldött. Az ülésről a hivatal munkatársa, Kuti Andrea készített jegyzőkönyvet. A Petkovics Márta vezette konzultáció keretében a jelenlévők emlékeztetőt hallottak a Közoktatási konzultatív testület első összejöveteléről is. A bizottsági tag összefoglalta azt is, a testületi tagok által megfogalmazott kérdések, kérések vonatkozásában mostanáig milyen lépéseket tett az MNT, milyen lépéseket tervez foganatosítani a közeljövőben. Beszámoló hangzott el többek között az MNT ösztöndíjrendszerének módosulásairól, illetve arról, miként zajlott a diáksegélyezők kompetenciái visszaadásának folyamata.

A konzultáció vezetője elsősorban a közoktatási stratégiával kapcsolatos észrevételek és javaslatok megvitatása napirendi pont kapcsán számított a testületi tagok legélénkebb együttműködésére, azonban a szakmai ülésen a közoktatás-fejlesztési stratégia felülvizsgálata helyett elsősorban a szülőföldön való továbbtanulás esélyeinek növelése kapcsán hangzott el az egybegyűltek részéről a legtöbb építő jellegű hozzászólás, kritika, javaslat. Arról, hogy a MNT közoktatási program- és cselekvési tervének kidolgozásába a közép- és nyugat-bácskai tagok is bekapcsolódnak, konkrét megegyezés született.

Amellett, hogy a nyolcadikosok kisérettségije kapcsán is hangzott el észrevétel a topolyai ülésen, többek között a nemzeti történelem, mint érettségi kérdéskör vonatkozásában, egyéb, oktatásunkat érintő aktuális témákról is szó esett. A testület tagjai egyöntetűen hangsúlyozták, továbbra is nagyon aktuális a magyar tannyelvű általános és középiskolai tagozatok mindegyikében a szerb, mint környezetnyelv oktatási módszertanának reformja. Jelezték, akár a szerb nyelvi felzárkóztató tanfolyamok célközösségét is ki lehetne bővíteni az ifjabb korosztály javára. A leendő egyetemisták esetében feltehetően motiváló erővel bírna és az MNT által szervezett tantárgyankénti és tantermi felkészítőkön való élénkebb részvételre ösztönözné a hazai felsőoktatási intézménybe felvételizőket, hangzott el egy javaslatban, ha az MNT-hez benyújtandó ösztöndíjkérelmüknél pl. többletpontszámot hozna a felkészítőn való részvételi igazolás. A testületi tagok egyöntetűen üdvözölték a Magyar Nemzeti Tanácsnak azt az elgondolását is, miszerint a folyó tanévben immár az érettségi előtt álló fiatalokat, sőt a harmadikosokat nevelő szülőket is közvetlenül megszólítják. 2015 novemberének első két hetében minden vajdasági középiskolában, ahol magyar tannyelvű végzősöket oktatnak, szülői értekezlet keretében tájékoztatják majd a szülőket az MNT által nyújtott támogatási formákról.