2024. szeptember 17., kedd

Ombudsman-konferencia és Toleranciadíj-átadó

A tolerancia nemzetközi napján Topolyán

Kilencedik éve hagyomány, hogy az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének kezdeményezésére a tizenkilenc éve november 16-án jegyzett ünnepnapon, a tolerancia nemzetközi napján, a tolerancia eszméjének erősítése céljából Topolyán Toleranciadíjat osztanak ki. Második éve e rangos elismerést a Helyi ombudsmanok nemzetközi konferenciájával egy napon adták át.

A Toleranciadíj 2015-ös évi kitüntetettjei: Saša Janković, Svjetlana Timotić és a Caritas Szabadka képviseletében Ricz Gábor és Paskó Csaba (Szabó Anikó felvétele)

A Toleranciadíj 2015-ös évi kitüntetettjei: Saša Janković, Svjetlana Timotić és a Caritas Szabadka képviseletében Ricz Gábor és Paskó Csaba (Szabó Anikó felvétele)

Topolya a szerbiai városok között elsőként állított hivatalba, foglalkoztat saját ombudsmant – emlékeztetett e fontos tényre Zlatko Marosiuk, Szabadka községi ombudsman, a Helyi Ombudsmanok Szerbiai Szövetségének elnöke a Topolya községi képviselő-testület nagy tanácstermében november 16-án megtartott, a Helyi ombudsmanok harmadik nemzetközi konferenciája elnevezésű tanácskozáson. A rendezvény mintegy hetven szerbiai és magyarországi meghívott közreműködésével, Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman megnyitóbeszédét követően vette kezdetét tegnap, a délelőtti órákban. Az egynapos tudományos tanácskozást, amely a Kék Duna Alapítvány, a Helyi Ombudsmanok Szerbiai Szövetsége és a Topolya községi polgári jogvédő szervezésében, a topolyai önkormányzat támogatásával valósult meg, a felsorolt magas rangú tisztségviselők mellett Maja Mićić EBESZ-képviselő és Vukašinović Éva tartományi ombudsmanhelyettes is megtisztelte jelenlétével. A konferenciát Miladin Nešićnek, Topolya községi ombudsmanjának, Egeresi Sándornak, a rendezvény szervezőbizottsága elnökének, majd a házigazdák részéről Plohl Edvinnek, Topolya község képviselő-testülete elnökének köszöntője vezette fel.

– Szeretném megköszönni azt a nagy megtiszteltetést, hogy az ombudsmanok III. nemzetközi konferenciájának Topolya adhat otthont. Nagy büszkeség ez egy olyan községnek, amelyben az önkormányzat és intézményeinek biztonságos működése után a családok megsegítése, az itt élők jogainak szavatolása áll az első helyen.

Az ombudsman intézménye 12 éves szerbiai fennállásának ünnepén roppant fontos, hogy érezzük és éreztessük azt az erőt, hogy a jogvédők működése jelentős mértékben hozzájárul az országok demokratikusabbá tételéhez, a jogi átláthatósághoz, valamint a polgárközeli hatalom elvének megvalósulásához – fogalmazott Plohl.

A tanácskozás témájaként a helyi ombudsmanok szerepét jelölték meg a munkavállalók jogainak védelme tárgyában, továbbá a tolerancia kérdéskörét járták körül.

– Az ombudsmanok mellett a helyi közszférát és a közigazgatást is mozgósítottuk, hogy aktívan vegyenek részt a konferencián. Az idei tanácskozás a munkavállalók jogaival foglalkozik. Gyakran megtörténik, hogy a dolgozók jelentkeznek nálunk, hogy a munkaviszonyukat, illetve az abból eredő jogokat illetően problémával szembesülnek. Úgy ítéljük meg, hogy az illetékes szervek figyelmét rá kell irányítanunk erre a témára, a problémákra. Főleg arra a részre vonatkozóan, mely a törvényt, illetve bizonyos jogszabályok változtatását irányozná elő – nyilatkozta lapunknak a Topolya községi polgári jogvédő, aki megosztotta, hogy a konferencia résztvevői a fentiek értelmében egy nyilatkozatot is elfogadnak, amelyet továbbítanak az illetékes szerveknek.

Toleranciadíj-átadó a múzeumban

A folytatásban, a jeles nap apropóján a rendezvényszervezők az idén is különdíjban részesítettek olyan kiemelkedő intézményeket, egyéneket, amelyek/akik működésükkel, törekvésükkel és eredményeikkel jelentősen hozzájárultak a társadalmunkat és a távolabbi közösségeket illető tolerancia szellemének és elvének fejlesztéséhez és erősítéséhez. Az ünnepélyes Toleranciadíj-átadót 13 órai kezdettel Topolya Község Múzeumának dísztermében tartották meg. 2015-ben Toleranciadíjban részesült Saša Janković köztársasági ombudsman, Svjetlana Timotić, a rokkantsággal élő nők jogaiért küzdő közismert személyiség és a Caritas Szabadka, a Szabadkai Egyházmegye szeretetszolgálata. A díjátadó ünnepség bevezetőjében Plohl Edvint követően a Kék Duna Alapítvány elnöke, Egeresi Sándor szólalt fel. Mint mondta, aggodalommal tekint arra a tényre, hogy mélységesen nem toleráns társadalomban élünk, majd a folytatásban dilemmái, félelmei mellett reményének is hangot adott.

– Felhívom a figyelmüket arra, hogy minden demokratikus társadalom egyik alappillére a tolerancia. Tolerancia ma, holnap: a kommunikáció tekintetében. Az életben: nem mint üres frázis, hanem mint a reális élet része, amely erősíti társadalmunkat. (…) Pozitív példaként említhetjük a vajdasági együttélést, melyre büszkének kell lennünk. Ez a vajdasági különlegesség gazdagít bennünket kulturológiai, emberi értelemben is – fogalmazott többek között Egeresi.

Az alkalmi összejövetel keretében a kitüntetettek tevékenységének méltatása, köszöntők, felszólások is elhangzottak, és az ünneplő közönség kulturális tartalmakat is befogadhatott. A díjátadót Tóth Zalán és Ivana Marić gimnazisták szavalata, valamint a topolyai Alapfokú Zeneiskola növendékeinek, Vicei Juditnak a zongorajátéka és a BMV-Trió muzsikája tette meghittebbé.