2024. szeptember 17., kedd

Játékos, élményközpontú tanulás és tanítás

Szakmai továbbképzés élménypedagógiai alapokon – A Csabai Károly Pedagógusegyesület nyertes pályázatáról

A topolyai Csabai Károly Pedagógusegyesület a Bethlen Gábor Alap 600.000 forint értékű, vissza nem térítendő támogatása jóvoltából tagságának Élménypedagógia, ahol a csodák kezdődnek! elnevezéssel továbbképzést szervezett, amelybe 52 pedagógus kapcsolódott be Topolya község három középiskolájából és három általános iskolájából.

A képzés két részből állt. Első részét a szemináriumon való részvétel, vagyis az új tudás megszerzése képezte, a második részét pedig ennek a tudásnak a tanórákon való alkalmazása, amelyről írásos beszámolót is készítettek a résztvevők.

A beszámolók a napokban futnak be Nagy Ágota iskolapedagógushoz, a pályázat megírójához, a szeminárium szervezőjéhez, aki lapunknak is beszámolt a Csabai Károly Pedagógusegyesület vezetője, Lovra Szabolcski Irén által koordinált, Éter Pandurcsek Bettinával közösen megfogalmazott pályázatuk tartalmi jegyeiről, jelentőségéről.

– Úgy ítélem meg, hogy a továbbképzési programoknak komoly szerepük van a pedagógusi hivatásban. A szóban forgó képzés segítségével a Mezőgazdasági Iskola, a Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági Iskola, a Sinkovics József Műszaki Középiskola, a topolyai Nikola Tesla és a Csáki Lajos általános iskolák, valamint a bajsai Testvériség-egység iskola osztálytanítói, tanárai, szakmunkatársai a Katalizátor Egyesületet képviselő Besnyi Szabolcs vezetésével, és rajta kívül más trainerek: Csábi Székács Krisztina, Székács Zoltán és Tojszán Ákos közreműködésével megismerkedhettek az élménypedagógiával és annak felhasználási lehetőségeivel az iskola falain belül és kívül, vagyis az élménypedagógia elméleti és gyakorlati alapjaival. Az előadók felkészítettek bennünket arra, hogy mi magunk is le tudjunk vezetni egy élménypedagógiai foglalkozást. Olyan használható módszereket ismertettek meg velünk, amelyek fejlesztik a tanulók kreativitását és kezdeményezőkészségét. A következő témaköröket dolgoztuk fel: Jégtörő és ismerkedési játékok; Célok és elvárások megfogalmazása; Szabályalkotás; Az élménypedagógia alapjai problémamegoldó és együttműködési játékokon keresztül; A tapasztalati tanulás; Komfort tanulási és pánikzóna; Az élménypedagógia felhasználási lehetőségei; Az élménypedagógiai foglalkozás értékelési lehetőségei; Kockázatelemzés és -kezelés. A képzés résztvevői értékelő kérdőív segítségével véleményt formáltak a szeminárium programjának hasznosságáról, illetve a megszerzett tudásukat alkalmazták már pedagógiai munkájukban is a 2015–2016-os tanév első hónapjaiban, szeptembertől novemberig, majd minderről fényképes beszámolót küldtek/küldenek – foglalta össze Nagy Ágota, aki arra is kitért, hogy a háromnapos szeminárium megszervezése mellett, amelynek a mezőgazdasági középiskola adott otthont, a Bethlen Alap támogatási keretéből megajándékozták az érdeklődő iskolákat egy Besnyi Szabolcs és Nagy Gábor Mápó által szerkesztett, A Játék nem játék! című kötettel, és vásároltak a fejlesztő munkához szemléltetőeszközöket is.

A szeminárium résztvevői között volt Cirok Csilla is, a Nikola Tesla Általános Iskola osztálytanítója, aki a következőket nyilatkozta:

– A három nap tele volt játékkal, tanulságokkal, következtetésekkel, beszélgetésekkel, logikázással, ügyeskedéssel, koncentrálással, barátkozással és nevetéssel. Hiszek a játék tanító, nevelő energiát adó erejében. Alkalmazom és ennek tudom be, hogy az előző osztályom összecsiszolódott, kiállnak egymásért, közös kirándulásokat és szülinapokat szerveznek, kreatívak, szeretnek játszani, mindenre nyitottak. A jelenlegi csoportommal is ennek megvalósítására törekszem. Iskolánkban sok az individualizált oktatási terv alapján tanuló diák, tagozatunkba is járnak, a játék segít a tanulásukban és a csoport összehangolódásában – fogalmazott az osztálytanító, aki leszögezte: azért is örült a továbbképzési lehetőségnek, mert megerősítette a munkájában.