2024. szeptember 17., kedd

Összeért a hangjuk, együtt lélegeznek

Vasárnap jubileumi koncertet ad a harmincöt éves Kaláris asszonykórus

A címben jegyzett vélemény Kisimre Szerda Annától, a Kaláris asszonykórus vezetőjétől származik, aki Brezovszki Eszter után, tizenöt évvel ezelőtt vállalta el az asszonykórus vezetését. A hétvégi ünnepi programsorban a 35 éve fennálló, az egykori Kodály Zoltán Művelődési Egyesület alapítói között szereplő asszonykórust és munkásságát hat dalcsokron keresztül ismerhetjük meg közelebbről. A kórus betyárdalokkal, juhászos, szerelmi, katona-, valamint csókai és topolyai dalokkal lép majd közönség elé.

A Kaláris egyik próbájára is ellátogattunk (Szabó Anikó felvétele)

A Kaláris egyik próbájára is ellátogattunk (Szabó Anikó felvétele)

– A Kalárist a vasárnap, december 13-án 18 órakor kezdődő alkalmi műsor folyamán köszönteni fogja a Kodály Zoltán MMK szakcsoportjai közül a Cirkalom táncegyüttes két műsorszámmal, a Szélszirom énekcsoport egy balladával, a Csörgő citerazenekar és a Hétmező énekegyüttes lakodalmi dalokkal és párosítókkal; vendégeink, a bácskossuthfalvi Ady Endre Magyar Művelődési Központ vegyes kórusának tagjai pedig katonadalokat adnak majd közre – számolt be a jubileumi est részleteiről Kisimre Szerda Anna.

– A Kaláris volt az első asszonykórus, amellyel elkezdtem foglalkozni. Korábban csak leánykórusokkal énekeltünk együtt, amelyeknek a repertoárja sokban különbözik az asszonykórusétól. Az utóbbival elsősorban bácskai, dél-alföldi, vajdasági népdalokat énekeltünk, adunk elő ma is. Nagy kihívásnak éreztem, amikor 15 évvel ezelőtt felkértek, legyek vezetője a csoportnak. Hazai anyagot dolgozunk fel. Ennek többek között az az oka, hogy a tagok, akik száma állandó jelleggel 10 és 15 között van, legnagyobb része még beleszületett abba a korba, amikor munkába menet vagy után, akár közösen, akár egymagukban, de gyakran dalra fakadtak. A dal szeretetét, többek a tudást, még fiatal korukból hozzák magukkal a kórusba, az igény mellett, hogy tartozzanak valahová. A közösséghez való tartozás, a közös kapcsolati szálak kialakulásának lehetősége az (asszony)kórusok éltetésének egyik legfőbb hozadéka. A Durindón minden esetben véleményezik egy-egy kórus munkáját. Én mindig alig vártam, hogy személyesen érdeklődhessem elsősorban Bodor Anikónál, mi a véleménye a csoportról, a dalösszeállításainkról egy-egy megmérettetést követően. A legnagyobb bókot az jelentette, amikor a neves szakember több év elmúltával azt nyilatkozta: most már kezdenek ízesen énekelni a Kaláris asszonyai. Összeért a hangjuk, együtt lélegeznek. Hiába vannak ugyanis jó hangú énekesek egy-egy kórusban, ha nincsenek a tagok összeszokva. Össze kell, hogy érjen a társaság, az asszonyok hangja, csakúgy mint egy-egy dalcsokor – fogalmazott a Kaláris vezetője, aki a tagokkal egyetemben a legnagyobb elismeréseként tartja nyilván a 2012-ben, a IX. Vass Lajos Népzenei Versenyen kiérdemelt nagydíjat és az ott szerzett különdíjat.

A tizenöt tagú, Csaba Etelka, Schiff Viktória, Virág Mária, Kurfis Erzsébet, Straub Anna, Fekete Katalin, Frindik Rózsa, Vlaović Julijana, Csuzdi Mária, dr. Szakmány Major Edit, Balog Ilona, Fekete Etelka, Csuzdi Edit és Dudás Valéria összetételű asszonykórus a IX. Vass Lajos Népzenei Versenyen bácskai betyárdalokkal lépett közönség elé. Legtöbbjük elmondása szerint a topolyai dalok mellett elsősorban a betyárdalokból álló csokrok tanulása, előadása áll a legközelebb hozzájuk. Az 1980-ban alakult, próbáit kezdetben a Balkán Otthonban tartó közösség tagjai a kezdeti időszakban kézimunkázás közben fakadtak dalra, majd később egy részük kifejezetten az éneklés felé fordult. Akkoriban Balkáni asszonykórus néven futottak, és arattak Brezovszki Eszter irányításával még köztársasági szintű versenyeken is jelentős sikereket. Később a topolyai Testvériség-Egység ME keretein belül a szerb művelődési egyesületi tagokból álló szakcsoportokkal együtt léteztek, majd a 80-as évek második felében, a Kodály Zoltán ME alakítása idején, a helyi közösség goricai létesítményében kaptak székházat, és a 90-es évek végétől már Kaláris asszonykórus néven jegyzik őket. Jelentős változást eredményezett a kórus életében, amikor a Petőfi brigád vegyes kórus megszűnése után az ottani tagok egy része a Kaláris tagságát erősítette. Jelenleg a legfiatalabb tag 49, a legidősebb 82 éves.