2024. szeptember 16., hétfő

Múltunkat, hagyományainkat ismerve építeni a jövőt

Tizennegyedik életévébe lépett a Nagyapáti társulat – 2016-os évi terveikről

A címben jegyzett gondolatot a 2002-ben, Topolyán alakult Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társulat elnöke, Kovács László fejtette ki az általa vezetett civil szervezetnek az elmúlt hétvégén rendezett éves programsorának nyitórendezvényén, mely esemény farsangnyitó ünnepi alkalom is volt egyben. Ezen rendezvény, a hetedízben szervezett hagyományos disznóölés helyszínén, a topolyai tájházban nyilatkozott lapunknak Kovács elsősorban a 2016-os programterveikről.

A Nagyapáti társulat tevékenysége határon átívelő – A kép az egyesület önálló kiállításán a kiskunfélegyházi ipartestület épületében 2015-ben, az újkenyér-ünnep alkalmából szervezett rendezvényen készült (Szabó Anikó felvétele)

A Nagyapáti társulat tevékenysége határon átívelő – A kép az egyesület önálló kiállításán a kiskunfélegyházi ipartestület épületében 2015-ben, az újkenyér-ünnep alkalmából szervezett rendezvényen készült (Szabó Anikó felvétele)

Megvalósításuk céljából az elmúlt héten adták át kérelmüket Topolya önkormányzatának társtámogatás céljából. Bíznak a pozitív elbírálásokban, abban, hogy soron következő, farsangzáró eseményük, a farsang farkán, ezúttal február 6-án 10 órától harmadik alkalommal utcai felvonulással is tarkított, bőgőtemetéssel záruló rendezvényük szervezéséhez is támogatást nyernek. A 2002-ben tizenhárom alapító taggal induló, jelenleg mintegy negyven, Topolyán kívül Bácsfeketehegyről, Újvidékről, Csantavérről és Szabadkáról is érkező tagot számláló civil szervezet tájegységünk tárgyi és szellemi hagyományainak felkutatását és megőrzését, továbbadását tűzte ki célul. E tevékenységi körök, célirányok jellemzik jelenleg is társulat tevékenységét, azzal, hogy, mint azt Kovács László kiemelte:

- Az idei évre tervezett némi változtatás is az elmúlt évek programsorához mérve a célból, hogy elkerüljük a monotonitást. Továbbra is néprajzi értékeink, a topolyai népszokások felkutatása, felidézése, népi szellemi és tárgyi emlékek őrzése céljából szervezzük rendezvényeinket, többet közülük autentikus környezetben, a topolyai tájház udvarán, de lesznek újítások. Farsangkor hagyományos disznóölést, majd farsangi felvonulást és vigadozást tervezünk, de többek között a 2016-ban kilencedik alkalommal szervezendő íjász- és kézműves találkozót is szeretnénk megvalósítani, amelynek jellege az elmúlt évben változott: főzőverseny is társult hozzá. Az utóbbi egyesületünk leglátogatottabb és legnagyobb horderejű rendezvénye, az elmúlt évben önkormányzatunk mellett a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. is hozzájárult támogatásával annak színvonalasabbá tételéhez. Népszokásaink között pl. a Luca-napi szokásokat is őrizzük, elevenítjük, általában évzáró rendezvényünk alkalmával. A topolyai tájház adott ezidáig otthont annak a társaságunk által szervezett eseménynek is, melynek keretében a kukoricafosztás hagyományos menete és a köréje rendeződő szokások elevenedtek meg. Az elmúlt évben ugyan elmaradt ez a történés, több eseménnyel ütközött volna ugyanis a tervezett időben a szervezése, de az idei év őszén megrendezzük. Ezúttal szeretnénk a tájházon kívülre is vinni azt, a fosztást versenyjellegűvé tenni. Csapatokat szervezünk, várunk, a fosztáskor egykor szokásos hagyományos reggelit is értékeljük majd stb. Felmenőink tiszteletére anyák-napi rendezvényt is tartunk évről évre, a társulat legnagyobb tárlata az év folyamán az anyák-napi Ennek is körvonalazódik az idei tematikája: ezúttal az anyává válás folyamata lesz. Április utolsó hetében szervezzük, május 2-áig él majd az alkalmi kiállítás – fogalmazott Kovács.

A hagyományos népi motívumokat legaktívabb szakcsoportjuk, a kézimunkacsoport menti át az utókornak, fejtette ki az elnök. A tíz évvel ezelőtt kibontakozó, jelenleg Lőrincz Éva és Curnovity Erzsébet vezette kézimunka szakcsoport 2008 óta tagja Vajdasági Kézimunka Kedvelők Szövetségének. Kiállításokat, műhelymunkákat is szerveznek, de a kézműves népi mesterségek felkutatásában is tevékenyek. Az utóbbi tevékenységben is élen jár programkoordinátoruk, Simon Julianna. Elsősorban a kézimunkázók, kézművesek gondoskodnak arról, hogy a magyarországi, erdélyi társszervezetekkel, tizennégy vajdasági egyesülettel szoros kapcsolatot ápoló Nagyapáti társulat ifjúsági csoportja is megmaradjon. A rendezvényeken, műhelymunkákon, sőt a kiállításokon is jelen vannak a gyermekek, és mint azt az egyesület elnöke kiemelte: örül, hogy a fennállása 14. évébe lépett egyesület egykori ifjúsági tagcsoportjának tagjai mára felnőtt aktív tagok, akik pl. történelmi múltunkhoz kapcsolódó megemlékezéseik lebonyolításában is vállalnak szerepet.