2024. július 17., szerda

Levélváltás vasútügyben

Vagy felár vagy megszűnhet a megálló – A vasút válasza a kishegyesi polgármester levelére

A kishegyesi vasútállomás (Fotó: Papp Imre)

A kishegyesi községi tanács legutóbbi ülésén elhangzottak alapján Csóré Róbert polgármester levélben fordult a vasúthoz, hogy adjanak magyarázatot arra, miért kell a kishegyesieknek harminc százalékkal többet fizetniük a vonatjegyért, illetve hogy szüntessék meg a kettős tarifarendszert. A napokban megérkezett a válasz a polgármesteri megkeresésre. Ezek szerint pedig a vasútnak költségnövekedést jelent a kis forgalmú állomások megtartása, és a jegyek vonatban történő kiadása alkalmával ezért alkalmazzák a 30 százalékos felárat.

A válaszban a vasút illetékese azzal érvel, hogy a vasútnak külön költséget jelent, nemcsak az, hogy a vonatban vásárolt jegy miatt több jegykezelőt kell alkalmaznia, növeli az adminisztrációt az is, hogy a vonatban eladott jegyeket külön kell elszámolni, s ahogyan a válaszban áll, az is költség, hogy a vonatnak a megállónál meg kell állnia és újra el kell indulnia(!?) Megjegyzik viszont, hogy követik az utazók számának növekedését, és szükség szerint esetleg a jegyeladást is visszaállítják. Mint hangsúlyozzák, nem zárkóznak el a vállalkozói szférával való együttműködéstől sem, ami azt jelenti, hogy lehetővé teszik a vállalkozások számára is a vasúti jegy árusítását, amennyiben ezzel szeretnék bővíteni kínálatukat. Ugyanakkor javasolják, hogy a gyakrabban utazók vegyenek előre jegyet, természetesen ott, ahol van jegykiadás, vagy váltsanak ki havi illetve félhavi jegyet, esetleg egész évi jegyet is. Mindezek esetében a vasút 30 százalékos kedvezményt ad. Mint a levélben leszögezik, a 30 százalékos felár alternatívája az, hogy megszüntetik a megállót is.

Mint Csóré Róbert polgármestertől megtudtuk, ezzel az ügy még nem zárult le, mert a vasút megkülönböztető magatartást tanúsít a kishegyesi polgárok iránt. A vasút ésszerűsítése címén számolták fel egykor az állomást, és most ismét az ésszerűsítésre és a kevés forgalomra hivatkozva hárítják át a költségek egy részét a kishegyesi polgárokra. A felsorolt kedvezményes lehetőségek ugyan kecsegtetőek, de csak azok számára, akik valamelyik másik állomáson megveszik ezeket a jegyeket. Ezzel a lehetőséggel viszont nem tud minden polgár élni.